Bota

Kajro do të organizojë Konferencën Ndërkombëtare në Gaza

Burimet palestineze thanë se Konferencë Ndërkombëtar do të mbahet në Kajro, Egjipt, në mbështetje të popullit të Gazës.

Burimet thanë se përfaqësuesit e Kombeve të Bashkuara, Autoritetit Palestinez dhe qeveria egjiptiane do të jenë ndër pjesëmarrësit në konferencë.

Në koferencë do të diskutohen mënyrat për parandalimin e përshkallëzimin e mëtejshëm të situatës në Rripin e Gazës dhe parandalimin e një krize njerëzore në enklavën bregdetare.

Përgatitjet janë duke u zhvilluar për Konferencën Ndërkombëtare në Gaza e cila do të mbahet në fund të këtij muaji, por dita e saktë nuk është përcaktuar.

Kjo vjen ndërsa mijëra njerëz të shtunën morën pjesë në ceremoninë e funeralit të Razan al-Naxhar, një mjeke vullnetare palestineze e cila u qëllua kohët e fundit nga trupat izraelite pranë kufirit me Gazën.

Ajo ishte femra e dytë midis më shumë se 115 palestinezëve të cilët janë vrarë nga zjarri i ushtrisë izraelite që kur protestat kufitare të Gazës nisën në fund të marsit.

Vdekja e saj ka sjellë totalin e palestinezëve të vrarë në demonstratat javore në 119.

Burimi : IQNA/ ML