Bota

Kanada, rritet në 23 numri i të vdekurve nga sulmi në fundjavë

Numri i të vdekurve nga sulmi i armatosur në fundjavë në shtetin Nova Scotia në juglindje të Kanadasë, është rritur në 23.

Në deklaratën e policisë së kalorësisë së mbretërisë kanadeze në Nova Scotia, thuhet se në sulmin e sulmuesit Gabriel Wortman (51), që filloi në natën e 18 prillit të shtunën dhe vazhdoi deri më 19 prill orët e pasdrekës, kanë humbur jetën 23 persona.

Sulmuesi është kapur i vdekur, ndërsa incidenti ka ndodhur në 16 vendbanime të ndryshme.

Më tej bëhet e ditur se vazhdojnë punimet e kërkim-shpëtimit dhe mbledhjes së dëshmive.

Ndërkohë, theksohet se ky është sulmi më i përgjakshëm në historinë kanadeze. Sulmi i mëparshëm më i përgjakshëm ka ndodhur më 6 dhjetor 1989 në qytetin Montreal ku kishin humbur jetën 15 persona./AA

OPINIONE