Bota

“Katari … Rruga për në Manhatan” / Dokumentari i Emirateve që akuzon Katarin për sulmet e 11 shtatorit në SHBA

Një media e lidhur me dinastinë në pushtet në Emiratet e Bashkuara Arabe thuhet se ka në plan të lëshojë një dokumentar që pretendon se Katari qëndronte pas sulmeve të 11 shtatorit, në mes të përhapjes së konfliktit midis mbretërive arabe të Gjirit Persik.

Sipas një raporti nga Gulf News, Sky News Arabia, në pronësi të anëtarit të familjes mbretërore të Abu Dhabit, Mansur bin Zajed Al Nahjan, është planifikuar të transmetojë të mërkurën dokumentarin me titull “Katari … Rruga për në Manhatan”. Dokumentari fokusohet në një vizitë të organizatorit të 9 shtatorit 2011, Khalid Sheikh Mohamed në Katar si dhe “mbështetjen afatgjatë të Katarit për të, duke përfshirë mbrojtjen dhe ndihmën financiare, për të arritur qëllimet dhe planet e tij terroriste”, tha raporti. Në një pjesë të opinionit të “Wall Street Journal” të qershorit 18, ambasadori i Katarit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Sheikh Meshal bin Hamad Al Thani, bëri të njëjtën akuzë për EBA. “Emiratet, jo Katari, ishin rrëmbyesit që fluturonin në Kullat Binjake”, – shkroi ai.

“Emiratet e Bashkuara Arabe u veçuan në raportin e Komisionit të 9 shtatorit për rolin e tij në pastrimin e parave ndaj terroristëve”, shtoi diplomati i Katarit. Nga 19 rrëmbyesit në sulmet e 11 shtatorit, asnjë nuk ishte shtetas i Katarit. Dy prej tyre ishin nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe 15 ishin sauditë. Osama bin Laden ka lindur dhe rritur në Arabinë Saudite dhe Khalid Sheikh Mohamed është pakistanez. Raportet se një ministër i fuqishëm i Katarit ka mbrojtur Khalid Sheikh Mohammed nga CIA në vitin 1996 nuk janë të reja.

Megjithatë, ato po përsëriten mes zgjerimit të mosmarrëveshjeve midis shteteve kryesore arabe: Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe, Egjiptit dhe Bahrejnit dhe Katarit, ku më 5 Qershor, ndërprenë lidhjet diplomatike me Katarin, duke akuzuar Dohën për mbështetje të terrorizmit. Të katër vendet arabe gjithashtu pezulluan të gjithë trafikun e tokës, ajrit dhe detit me Katarin. Doha ka mohuar akuzat dhe ka refuzuar të përmbushë një listë të kërkesave që i janë dërguar nga vendet bojkotuese. Lista, ndër të tjera, i kërkoi Katarit të mbyllte televizionin Al Jazeera, të frenonte lidhjet me Iranin dhe të mbyllte një bazë ushtarake turke.

Përveç emirit të Kuvajtit dhe presidentit turk, sekretari i DASH, Rex Tillerson dhe përfaqësuesit nga Evropa kanë vizituar rajonin javët e fundit në një përpjekje për të zbutur tensionet mes shteteve arabe në Gjirin Persik, por të gjitha pa sukses. Të shtunën, Ministri i punëve të jashtme i Emirateve të Bashkuara Arabe, Anvar Gargash, hodhi poshtë një thirrje të Emirit të Katarit për dialog, duke thënë se Doha duhet të ndryshojë politikat e saj para se të mund të zhvillohet bisedime për të hequr bllokadën e udhëhequr nga sauditët./ PT

OPINIONE