Katoliku Ndue Ukaj mbron serbin Skënderbe dhe fashistin Gjergj Fishta

Debatet e fundit lidhur me deklaratën e analistit Mustafa Nano mbi prejardhjen serbe të nënës së Skëndërbeut, kanë sjellë reagime dhe në Kosovë.

Katoliku i akuzuar edhe per vjedhje te 14000 eurove ne Zvicer, Ndue Ukaj ka nxituar qe te luaj patriotin dhe te tregoj qe nuk eshte nje hajdut ordiner por se eshte patriot. Ne nje interviste per gazeten shqip ai thote se “Sulmet e pështira kundër Gjergj Kastriotit e Gjergj Fishtës, në thelb, janë në funksion të një agjende të heshtur, por të vazhdueshme shkombëtarizuese”. “Në fakt, kjo agjendë, ka kohë që shqiptarëve tenton t’iu zhbëjë krenarinë, për çdo gjë që është e tyre, duke u thënë popull i pavlerë, duke iu “dekonstruktuar” historinë, mitin e “paqenë” të Gjergj Kastriotit, dhe duke e shpallë Perandorinë Osmane, si çlirimtare.

Duke sulmuar komunitetin musliman dhe mos patur aspak respekt per komunitetin hebraik ne Shqiperi, ai nis nje sulm te terthote kunder muslimaneve dhe hebrejve. Ai thote: “hija e Gjergj Kastriotit ende i tremb haxhiqamilët modern, ndaj trishtohen prej figurës së tij; po aq sa, hija e Gjergj Fishtës, i trishton komunistët dhe nostalgjikët e koncepteve jugosllaviste”. Duhet patur parasysh ketu anti-semitizmi proverbial i Gjergj Fishtes dhe komentet e tij pro Hitlerit dhe nazizmit.

Ai vazhdon te mbroje me kembengulje heroin serb te fiseve katolike dhe priftin fashist Gjergj Fishta duke thene:
“Shqiptarët kanë përjetuar shumë sulme kundër figurave themeltare të historisë dhe kulturës së tyre, me metoda qyqare dhe me rrëfime ahistorike. Skënderbeu e Fishta janë sulmuar gjithqysh, por ata janë në ato lartësi, ku nuk shkon pështyma dikujt. As gulçimat e britmat e ndonjë aksh publicisti që për të mbetë në vëmendje të opinionit publik, mund të pohojë një ditë se ka parë aksh personazhin duke e pështyrë diellin”, thotë banditi katolik Ukaj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne