Rajoni

Katundari Emin Azemi sulmon si rrugac historianin nga Tirana

Katundari i fshatit Stancic ne Maqedoni, Emin Azemi eshte nje nga halabaket e fundit qe sulmojne historinian nga Tirana, Olsi Jazexhi mbi deklaratat e tij te fundit ne emisionin provokacioa. Gazetari me emer turko-arab Emin Azemi i bashkohet nje tufe vagabondesh dhe horrash qe nga Kolec Traboini, Fahri Xharra, Xhabir Zejnuni, Bardhyl Mahmuti etj te cilet jane prekur pasi historiani nga Tirana ka vene ne pah qe shqiptaret e sotem nuk jane bij te Skenderbeut por vijne nga origjina te ndryshme. Historiani permendi ne emision qe keta persona qe kane mbiemra turko-arab u shesin mend shqiptareve mbi shqiptarine ne nje kohe qe vijne nga origjina jo arberore. Dhe personat me te prekur nga deklaratat e historianit duken njerezit me emra turko-arab sikur Emin Azemi, Xhabir Zejnuni, Fahri Xharra, Bardhyl Mahmuti etj te cilet edhe pse kane emra turko-arab hiqen me katolike sesa Papa.

Emin Azemi i cili njehere e nje kohe mbahej si zagar i Menduh Thacit ne shkrimin e tij, e akuzon historianin shqiptar me terma faqezi, jashteqitje, idiot, karadyzen, monster etj. Shkrimi i Emin Azemit i cili permban shume fjale turke sikur hajvan, insan, karadyzen, hundqenef, ferif, dhe qe eshte botuar ne gazeten e gangsterit Lirim Dullovi verteton tezen e historianit nga Tirana, qe shume persona te shqiptarizuar ne Kosove dhe Maqedoni vijne nga origjina turke, serbe, torbeshe etj. Pertej rrugacerise se halldupit Emin Azemi, shkrimi i tij gjysem toskerisht e gjysem turqisht verteton edhe njehere tezen se eminet, fahrijte, mahmutet, gadafet, sadamet etj te Kosoves dhe Maqedonise jane katundare te shqiptarizuar se voni. Emrat dhe mbiemrat e tyre, deshmojne qe keta jane pasardhes te koloneve turq ne Ballkan, qe tanime po shqiptarizohen dhe katolicizohen. Agresiviteti i tyre ne pergjigje ndaj tezave historike mbi origjinen e tyre tregon pak a shume kompleksin e inferioritetit qe keta njerez me emra turko-arabe kane.