Bota

Kenia, të paktën 7 nxënës të vdekur nga shembja e shkollës

Një shkollë është shembur sot në kryeqytetin e Kenias, Nairobi, ndërsa zyrtarët thanë se të paktën shtatë fëmijë kanë humbur jetën.

Një numër i prindërve, me të dëgjuar lajmin erdhën në shkollën e Lartë të Talentëve të çmuar në Nairobi. Qindra njerëz u mblodhën ndërsa punonjësit e urgjencës vazhdojnë kërkimet nën rrënoja. Nuk dihet nëse ka të bllokuar nën rrënoja.

Zëdhënësi i qeverisë, Cyrus Oguna tha se 57 nxënës janë dërguar në spital.

Ende nuk dihen shkaqet e shembjes së objektit të shkollës nga metali i valëzuar dhe druri, e cila ndodhi në ora 07:30 sipas kohës lokale.

Ndërtimet mund të bëhet në mënyrë të dobët në disa rajone keniane me zhvillim të shpejtë.

“Fëmijët largoheshin me vrap dhe duke qarë”, tha banori lokal, Michael Otieno.

Në këtë shkollë ka mbi 800 nxënës të regjistruar, thanë zyrtarët./AA

OPINIONE

INTERVISTA