Bota Video

Keshilltari i qeverise Rama, Mihail Sakashvili kercenon te hidhet nga pallati i tij

Ish presidenti i Gjeorgjise dhe shoku i ngushte i Edi Rames, rrugaci dhe sorosisti Mikhail Sakashvilli ka kercenuar se do hidhet nga pallati i tij. Kjo vjen pasi Sakashvilli eshte  debuar nga Gjeorgjia dhe ne Ukraine eshte munduar te hyje ne politike. Sakashvilli eshte keshilltar zyrtar i qeverise Rama dhe paguhet nga taksat e shqiptareve. Gjate luftes ne Gjeorgji, Putini e detyroi Sakashvillin qe te haje kollaren e tij.

Siç lajmërojnë mediet e Ukraines, policia ka tentuar ta arrestojë Sakashvilin per korrupsionin e tij. Siç ka kumtuar agjencia e Ukrainës UNN, duke u thirrur në burime, bastisja po kryhet për shkak të dyshimit se aksionet e protestave në të cilat po merr pjesë politikani, po financohen nga qarqet e ish-kryetarit prorus të Ukrainës, Viktor Janukovic. Nuk dihet nese edhe qeveria sorosiste Rama qendron pas financimit te Sakashvillit dhe kaosin qe ai po sjell ne Ukraine.