Opinion

Kina firmos marrëveshjen ushtarake me Iranin sipas planit të fshehtë 25-vjeçar

Nga Simon Watkins

Gushtin e kaluar, Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Zarif, i bëri një vizitë homologut të tij të Kinës, Wang Li, për të paraqitur një udhërrëfyes për një partneritet strategjik gjithëpërfshirës 25-vjeçar Kinë-Iran që ndërtohej mbi një marrëveshje të mëparshme të nënshkruar në vitin 2016. Shumë nga specifikat kryesore të marrëveshjes së azhurnuar nuk u publikuan për publikun në atë kohë, por u zbuluan nga OilPrice.com në atë kohë. Javën e kaluar, në një takim në provincën Gilan, ish-Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinejad aludoi për herë të parë në publik disa nga pjesët sekrete të kësaj marrëveshje, duke deklaruar se: “Nuk është e vlefshme të hysh në një marrëveshje të fshehtë me palët e huaja pa marrë parasysh vullnetin e kombit iranian dhe kundër interesave të vendit dhe kombit, dhe kombi iranian nuk do ta njohë atë”. Sipas të njëjtave burime të vjetra të lidhura ngushtë me Ministrinë e Naftës të Iranit, e cila fillimisht përshkroi elementin sekret të marrëveshjes 25-vjeçare, jo vetëm që elementi sekret i asaj marrëveshje po shkon përpara por Kina ka shtuar edhe një element të ri ushtarak, me një të madh global  të cështjeve të sigurisë.

Një nga elementët sekret të marrëveshjes së nënshkruar vitin e kaluar është se Kina do të investojë 280 miliardë dollarë në zhvillimin e sektorëve të naftës, gazit dhe petrokimikëve të Iranit. Kjo shumë do të ngarkohet në para në periudhën e parë pesë-vjeçare të marrëveshjes së re 25-vjeçare, dhe të kuptuarit është se shuma të mëtejshme do të jenë në dispozicion në secilën periudhë pesë vjeçare pasuese, me kusht që të dy palët të bien dakord. Do të ketë një investim tjetër 120 miliardë dollarë amerikan, i cili përsëri mund të ngarkohet përpara në periudhën e parë pesë-vjeçare, për përmirësimin e infrastrukturës së transportit dhe prodhimit të Iranit, dhe përsëri mund të rritet në secilën periudhë pasuese, nëse të dy palët bien dakord. Në këmbim të kësaj, për të filluar, ndërmarrjeve kineze do t’u jepet opsioni i parë për të bërë ndonjë projekt të ri, ose ngecur ose jo të kompletuar, të naftës, gazit dhe petrokimikëve në Iran. Kina gjithashtu do të jetë në gjendje të blejë çdo produkt të naftës, gazit dhe naftës me një zbritje minimale të garantuar prej 12 përqind në çmimin mesatar të gjashtëmujorit të çmimit mesatar të produkteve të krahasueshme, plus 6 deri 8 përqind të asaj metrike për kompensimin e rregulluar nga rreziku. Për më tepër, Kinës do t’i jepet e drejta për të vonuar pagesën deri në dy vjet dhe, në mënyrë të konsiderueshme, ajo do të jetë në gjendje të paguajë në monedha të buta që ka grumbulluar për të bërë biznes në Afrikë dhe shtetet e ish-Bashkimit Sovjetik. “Duke pasur parasysh kurset e këmbimit të përfshira në shndërrimin e këtyre monedhave të buta në monedha të vështira që Irani mund të marrë nga bankat e tij miqësore perëndimore, Kina po shikon një zbritje tjetër prej 8 deri 12 përqind, që do të thotë një zbritje totale prej rreth 32 përqind për Kinën për të gjithë gazin dhe naftën dhe blerjet e mallrave”, nënvizoi një nga burimet e Iranit.

Një pjesë tjetër kryesore e elementit sekret të marrëveshjes 25-vjeçare është që Kina do të përfshihet në mënyrë integrale në ndërtimin e infrastrukturës thelbësore të Iranit, e cila do të jetë në përputhje absolute me projektin kryesor gjeopolitik shumë-gjenerativ të Kinës, ‘One Zonë, One Rrugë ‘(OBOR). Për të filluar, Kina synon të përdorë fuqinë e punës aktualisht të disponueshme në Iran për të ndërtuar fabrika që do të financohen, dizajnohen dhe mbikëqyren nga kompani të mëdha prodhuese kineze me specifikime identike dhe operacione me ato në Kinë. Produktet e prodhuara përfundimtare do të jenë në gjendje të hyjnë në tregjet perëndimore përmes lidhjeve të reja të transportit, gjithashtu të planifikuara, të financuara dhe të menaxhuara nga Kina.

Në këtë drejtim, afërsisht në të njëjtën kohë kur projekt-marrëveshja e re 25-vjeçare u prezantua vitin e kaluar nga Zëvendës Presidenti i Iranit, Eshaq Jahangiri (dhe figura të larta nga Korpusi Islamik dhe agjencitë e inteligjencës) për Liderin e Lartë të Iranit, Ali Khamenei, Jahangiri njoftoi se Irani kishte nënshkruar një kontratë me Kinën për të zbatuar një projekt për elektrizimin e hekurudhës kryesore 900 kilometër që lidh Teheranin me qytetin veri-lindor të Mashhad. Jahangiri shtoi se ka gjithashtu plane për krijimin e një linje treni me shpejtësi të lartë Teheran-kom-Isfahan dhe për të shtrirë këtë rrjet të azhurnuar deri në veri-perëndim përmes Tabrizit. Tabriz, shtëpia e një numri vendndodhjesh kryesore që lidhen me naftë, gaz, dhe petrokimike, dhe pikënisja për tubacionin e gazit Tabriz-Ankara, do të jetë një pikë kryesore e rrugës së 2.300 kilometrave të Mëndafshit të Ri që lidh Urumqi (kryeqyteti i Kinës Provinca Xinjiang perëndimore) në Teheran, dhe që lidhin Kazakistanin, Kirgistanin, Uzbekistanin dhe Turkmenistanin gjatë rrugës, dhe pastaj përmes Turqisë në Evropë.

Tani, megjithatë, një element tjetër që do të ndryshojë të gjithë ekuilibrin e fuqisë gjeopolitike në Lindjen e Mesme është shtuar në marrëveshje. “Javën e kaluar, Udhëheqësi Suprem Ali Khamenei ra dakord për zgjatjen e marrëveshjes ekzistuese për të përfshirë elemente të reja ushtarake që u propozuan nga të njëjtat figura të larta në IRGC, Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike dhe shërbimet e inteligjencës që propozuan marrëveshjen origjinale , dhe kjo do të përfshijë një bashkëpunim të plotë ushtarak ajror dhe detar midis Iranit dhe Kinës, me Rusinë gjithashtu duke marrë një rol kryesor”, tha një nga burimet e Iranit për OilPrice.com javën e kaluar. “Ka një takim të planifikuar në javën e dytë të gushtit midis të njëjtit grup iranian, dhe homologëve të tyre kinezë dhe rusë, që do të bien dakord për detajet e mbetura, por, me kusht që të shkojë ashtu siç është planifikuar, atëherë nga 9 nëntori, bomba Sino-Ruse, luftëtarët dhe aeroplanët e transportit do të kenë qasje të pakufizuar në bazat ajrore iraniane”, tha ai.

“Ky proces do të fillojë me objektet e përdorimit të dyfishtë të ndërtuara me qëllim pranë aeroporteve ekzistuese në Hamedan, Bandar Abbas, Chabhar dhe Abadan”, tha ai. OilPrice.com kupton nga burimet iraniane se bomberët që do të vendosen do të jenë versionet e modifikuara nga Kina, me një distancë të gjatë ruse Tupolev Tu-22M3s, me një gamë specifikimesh prodhimi prej 6.800 kilometrash (2,410 km me një ngarkesë tipike armësh), dhe luftëtarët do të jenë goditës / goditje luftarak me varg të mesëm supersonik të gjithë motit Sukhoi Su-34, plus goditësin më të ri vjedhurazi me një vend të vetëm Sukhoi-57. Osshtë e aprovueshme të theksohet se në gusht të vitit 2016, Rusia përdori bazën ajrore të Hamedanit për të filluar sulme ndaj objektivave në Siri duke përdorur të dy bomba me rreze të gjatë Tupolev-22M3 dhe luftëtarët e grevave Sukhoi-34. Në të njëjtën kohë, anijet ushtarake kineze dhe ruse do të jenë në gjendje të përdorin lehtësira të reja të krijuara rishtazi në portet kryesore të Iranit në Chabahar, Bandar-e-Bushehr dhe Bandar Abbas, të ndërtuara nga kompani kineze.

Këto vendosje do të shoqërohen me përmbledhjen e aftësive elektronike të luftës elektronike kineze dhe ruse (EW), sipas burimeve të Iranit. Kjo do të përfshijë secilën nga tre fushat kryesore të EW – mbështetje elektronike (përfshirë paralajmërimin e hershëm të përdorimit të armëve të armikut) plus sulmin elektronik (përfshirë sistemet e bllokimit) plus mbrojtjen elektronike (duke përfshirë bllokimin e armikut). Bazuar fillimisht rreth neutralizimit të sistemeve C4ISR të NATO-s (Komanda, Kontrolli, Komunikimet, Kompjuterët, Inteligjenca, Mbikëqyrja dhe Rindërtimi), pjesë e programeve të reja të softuerit dhe pajisjeve nga Kina dhe Rusia në Iran, sipas burimeve të Iranit, do të ishte sistemi rus mbrojtës ajror anti-raketor S-400: “Për të luftuar sulmet e SHBA dhe / ose Izraelit.” Sistemet Krasukha 2 dhe 4 gjithashtu ka mundësi të paraqesin në arkitekturën e përgjithshme të EW, pasi ata dëshmuan efektivitetin e tyre në Siri në kundërveprimin me radarët e sulmit, zbulimit dhe avionëve pa pilot. Krasukha 2 mund të bllokojë Sistemet e Paralajmërimit dhe Kontrollit të Transportit Ajror (AWACS) deri në 250 km, dhe radarët e tjerë me ajër siç janë raketat e drejtuara, ndërsa Krasukha 4 është një sistem bllokimi shumë funksional, i cili jo vetëm që kundërshton AWACS, por edhe radarët e bazuar nga toka, ku të dy janë shumë të lëvizshëm.

është përsëri e prirur të theksohet këtu se një kompani e tërë EW (që përfshin tre elementët thelbësorë të EW) mund të përbëhet nga jo pak sa 100 burra dhe, sipas burimeve të Iranit, pjesë e bashkëpunimit të ri ushtarak përfshin një shkëmbim personeli midis Iranit dhe Kinës dhe Rusisë, me deri në 110 burra me përvojë të IRGC iranianë që shkojnë për trajnime çdo vit në Pekin dhe Moskë dhe 110 kinezë dhe rusë që shkojnë në Teheran për stërvitjen e tyre. Gjithashtu është e rëndësishme të theksohet se sistemi EW i Iranit lehtë mund të lidhet me Komandën e Përbashkët Strategjike të Rusisë Brigada 19-të EW (Rassvet) pranë Rostov-on-Don, e cila lidhet me sistemet kineze pasuese. “Një nga sistemet ruse të bllokimit të ajrit do të bazohet në Chabahar dhe do të jetë i aftë të çaktivizojë plotësisht mbrojtjen ajrore të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Saudit, në atë masë sa që ata do të kishin rreth dy minuta paralajmërim për një sulm rakete ose droni nga Irani”, tha një nga burimet e Iranit për OilPrice.com javën e kaluar.

Një tregues i asaj që Irani shpreson të marrë në kthim nga bashkëpunimi i saj me Kinën dhe Rusinë, erdhi javën e kaluar kur Zhang Jun, përfaqësuesi i përhershëm i Kombeve të Bashkuara (KB) i Kinës, në një deklaratë për Këshillin e Sigurimit, u tha SHBA: “Për të ndalimin e sanksioneve të paligjshme të njëanshme ndaj Iranit … Shkaku kryesor i krizës aktuale është tërheqja e SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit në maj 2018 dhe ri-vendosja e sanksioneve të njëanshme kundër Iranit”. Ai gjithashtu kundërshtoi presionin e Sh.B.A për zgjatjen e embargos amerikane të armëve në Iran, e cila skadon në tetor. “Kjo përsëri ka minuar përpjekjet e përbashkëta për të ruajtur JCPOA [Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit]”, tha Zhang, dhe shtoi: “Marrëveshja [JCPOA] u miratua nga Këshilli i Sigurimit i U.N. UNSC dhe është ligjërisht i detyrueshëm.”

Ai përfundoi: “Ne i bëjmë thirrje Sh.B.A që të ndalojë sanksionet e paligjshme të njëanshme dhe juridiksionin e saj të njëanshëm të gjatë dhe të kthehet në rrugën e duhur të respektimit të JCPOA dhe Rezolutës 2231 të UNSC”. Sigurimi i mbështetjes së Kinës ishte një arsye kryesore për pjesën e fshehtë origjinale të marrëveshjes së rënë dakord vitin e kaluar, së bashku me atë të Rusisë, pasi të dy vendet kanë dy të pestat e votave të përgjithshme të Anëtarit të Përhershëm për UNSC, me të tjerët që ishin SHBA, MB dhe Franca. Përveç kësaj mbështetje dhe 400 miliardë dollarë amerikanë të investimeve të premtuara nga Kina, arsyeja tjetër që Irani ka pranuar të ketë ndikim të tillë kinez (dhe rus) në vendin e saj, është se Kina ka garantuar se do të vazhdojë të marrë të gjithë naftën, gazin dhe petrokimikëve që kërkon Irani. /GazetaImpakt/oilprice