Bota

Kisha Ortodokse Ruse sulmon rivalin e Stambollit për dërgimin e përfaqësuesve në Ukrainë

Kisha Ortodokse Ruse më 7 shtator goditi rivalin e saj me bazë në Stamboll për dërgimin e përfaqësuesve në Ukrainë dhe u zotua të hakmerret pasi dy kishat janë të mbyllura në negociatat për të ardhmen fetare të Ukrainës.

Goditja vjen një javë pasi Patriarku Kirill i Kishës Ortodokse të Moskës vizitoi Bartolomeun, patriarkun e Kishës Ortodokse Greke me seli në Stamboll, i cili pritet të qeverisë në muajt e ardhshëm me një apel ukrainas për të prerë lidhjet shpirtërore me Moskën.

Patriarku Kirill, i cili ka lidhje të forta me Kremlinin dhe shihet si një aleat i presidentit rus Vladimir Putin, është i vendosur të parandalojë këtë ngjarje.
Duke shkruar në aplikacionin popullor të Telegramit të Rusisë, zëdhënësi i kishës ruse Vladimir Legoyda e quajti këtë “asgjë më shumë se një pushtim i paparë brutal i territorit kanonik të Patriarkatit të Moskës”.

“Veprime të tilla nuk mund të mbeten pa përgjigje,” tha Legoyda.
Ai shtoi se Bartolomeu nuk e informoi Moskën përpara vendimit.
Kisha ortodokse në Ukrainë ndahet midis një dege të cilëve klerikët zotohen për besnikëri ndaj Moskës dhe njëri që mbikëqyret nga patriarku Filaret i bazuar në Kiev.

Kisha besnike e Ukrainës në Moskë u bashkua me kritikën e mprehtë të Legoydës dhe i vuri fajin Bartolomeut.
“Përgjegjësia për pasojat e mundshme negative të këtij hapi shtrihet me patriarkatin e Kostandinopojës,” thuhej në një deklaratë të botuar në faqen e saj të internetit.

Më parë kisha me bazë në Stamboll tha se kishte dërguar dy peshkopë “në përgatitje për të dhuruar autoqefalinë (të drejtën për të formuar një kishë) Kishës Ortodokse të Ukrainës”.
Apeli i Ukrainës ndaj Patriarkut Bartholomew vjen në sfondin e një konflikti të vazhdueshëm katërvjeçar midis Kievit dhe rebelëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore, që bëri që shumë ukrainas të largoheshin nga kisha e Moskës.

Kievi përshëndeti takimin e javës së kaluar midis Bartholomewt dhe Kirill si një sukses, me ministrin e jashtëm të vendit duke e quajtur lajmet nga Turqia si “historike”.

Nëse Moska do të humbte kontrollin e kishës së Ukrainës, do të shihej si një goditje ndaj prestigjit të Kishës Ortodokse Ruse dhe ndikimit shpirtëror rus në përgjithësi.

Burimi: Hurriyet Daily News/ Gazeta impakt

OPINIONE