Opinion

Komploti Makiavelian për të provokuar Arabinë Saudite dhe Katarin në një luftë gjakatare

Ekspertët në mbarë botën po përpiqen të kuptojnë se çfarë po e nxit vërtetë Luftën e Ftohtë të Katarit dhe Saudisë, por përgjigja është e thjeshtë – SHBA-ja. Siç është gjithmonë i prirur, Uashingtoni po luan me mjeshtëri një lojë ndarjeje dhe pushtimi në Lindjen e Mesme, duke bërë me aleatët e tij të Gjirit të njëjtën gjë që ka bërë me aleatët e Afrikës së Veriut gjatë Revolucioneve të Ngjyrave të “Pranverës Arabe”, veçse këtë herë duke i vënë ata kundër njëri-tjetrit në nivel shtet-me-shtet, ndryshe nga një konflikt midis qeverisë dhe disa prej qytetarëve të saj.

Qëllimi afatgjatë që qëndron pas gjithë kësaj është shpallja e planit të vitit 2006 të Ralph Peters, “Kufij Gjaku” për “Lindjen e Re të Mesme”, ku Gjiri përfundimisht i nënshtrohet një ri-projektimi gjeopolitik ashtu siç janë planifikuar për t’u bërë edhe “Siraku”, Turqia dhe Ballkani. Në tërësi, thyerja e rajonit në një mori entitetesh të njohura de facto dhe ndërkombëtarisht pritet të lehtësojë zgjatjen e hegjemonisë amerikane në hapësirën e gjërë të ndërlidhur që Brzezinski e përshkroi si “Ballkani Euroaziatik”, duke krijuar në të njëjtën kohë komplikime për qasjen e rivalëve rusë dhe sidomos kinezë në këtë hapësirë ​​të pjerrët gjeostrategjike në zemrën e Afro-Euroazisë.

Kjo është shumë për t’u tretur menjëherë, kështu që le ta marrim pjesë-pjesë, në mënyrë që të jetë më e lehtë për t’u kuptuar.

Saudi map

“Makiaveli i Vogël”

Së pari, Lufta e Ftohtë e Katarit dhe Saudisë u ndez nga veprimet e djallëzuara të asaj që ushtria amerikane e quajti dikur “Sparta e Vogël”, Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat sot mund të përshkruhen si “Makiaveli i vogël”. Llogaria në hotmail e Ambasadorit të Emirateve në SHBA u kompromentua kohët e fundit dhe zbuloi se Z. Yousef al-Otaiba ka punuar jashtë orarit për të shkatërruar reputacionin e Katarit në sytë e vendimmarrësve amerikanë me ndikim.

Abu Dabi ka qenë në një rivalitet të ashpër me Dohën që nga fillimi i shekullit, pasi dy shtetet ultra të pasura të Gjirit konkurrojnë me njëri-tjetrin për të thithur shumën më të madhe të investimeve të huaja dhe për t’u bërë destinacionet ultimate për të shkuar në Lindjen e Mesme. Për më tepër, të dyja vendet janë të angazhuara gjithashtu në një luftë prokurë në Libi, ku Emiratet e Bashkuara Arabe mbështesin qeverinë Tobruk të Gjeneralit Haftar, ndërsa Katari është prapa fraksioneve të Vëllazërisë Muslimane në Tripoli.

Sponsorizimi i Dohës për Vëllazërinë Muslimane – e cila është përcaktuar si një organizatë terroriste nga anëtarët e GCC-së, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite, Egjipti, si dhe Siria dhe Rusia rastësisht – ka qenë prej kohësh fatkeqësia e mosbesimit rajonal brenda “Këshillit të Mbretërve” të udhëhequr nga Rijadi, dhe tensionet intra-organizative arritën një pikë vlimi gjatë gjithë vitit 2014, por më në fund u zgjidhën deri në fund të vitit. Gjatë kësaj kohe, Doha premtoi të çrrënjosë në mënyrë radikale mbështetjen e saj për Vëllazërinë Muslimane, por me sa duket nuk e përmbushi premtimin e saj. Sidoqoftë, asnjë nga anëtarëve të GCC-së nuk dukej se iu interesonte shumë deri para pak javësh, gjë që do të thotë se diçka tjetër duhet ta ketë shkaktuar këtë krizë të madhe të Gjirit.

Duke pranuar se rrjedhjet e Emirateve të Bashkuara Arabe janë të vërteta dhe se ambasadori i tyre në SHBA është me të vërtetë duke bërë gjithçka që mundet për të bllokuar Katarin, atëherë ka shumë të ngjarë që Abu Dabi të ketë kurdisur një plan për të “vrarë shumë zogj me një gur” muajin e kaluar. Emiratet ndërmjetësuan një marrëveshje paqësore de facto mes dy anëve kryesore në Luftën Civile të Libisë në fillim të majit, e cila në thelb i prishi gjasat Katarit për të marrë përsipër vendin me autorizim.

Kjo marrëveshje e brishtë pothuajse u sabotua menjëherë nga trupat “mashtrues” të qeverisë së mbështetur nga OKB-ja që hapën zjarr ndaj forcave të Haftarit në një bazë ajrore në Libinë jugore dhe vranë 141 prej tyre. Pothuajse një javë më vonë, terroristët me bazë në Libi therën 29 të krishterë koptikë në Egjipt dhe nxitën Kajron për të ndërmarrë veprime vendimtare duke urdhëruar sulme ajrore kundër kampeve të tyre përtej kufirit. Të marra së bashku, dhe duke pasur parasysh se Katari është qartë në anën humbëse së Luftës Civile Libiane në ditët e sotme, Emiratet e Bashkuara Arabe mund ta kenë parë bindëse për t’ia hedhur fajin Katarit për sulmet terroriste në Libi dhe Egjipt, dhe koha nuk mund të kishte qenë më e përsosur.

Trump Riyadh

Faktori Tramp

Presidenti i SHBA-së, Donald Tramp vizitoi Rijadin në kohën midis dy sulmeve dhe u kërkoi mbi 50 udhëheqësve muslimanë të pranishëm të “përzënë” terroristët në radhët e tyre. Me sa duket, Emiri i Katarit, al-Thani kishte mbajtur më herët në event një fjalim të papublikuar, ku ka folur kundër axhendës gjithnjë e më të dukshme anti-iraniane të “NATO-s arabe”, por kjo supozohet se ishte dashur të mbetej e fshehtë në mënyrë që të shmangte demaskimin e mitit të unitetit të Gjirit.

Megjithatë, vetë fakti që udhëheqësi i Katarit do të guxonte të fliste në një mënyrë kaq jo-agresive rreth Iranit përpara Presidentit amerikan iranophob, ndërsa ky ishte pritur në Arabinë Saudite nga të gjitha vendet, e bëri atë njeriun që “NATO arabe” vendosi t’i ngecte fajin për terrorizmin vehabist në të gjithë Lindjen e Mesme. Arabia Saudite ndoshta do të kishte shpikur një “pretekst”, ndonëse për një javë më vonë, një nga transmetuesit e tij publik nuk raportoi asnjëherë për shkak të rastësisë kur një nga transmetuesit e tij publik kishte raportuar fjalët e Emir Thanit në atë që duhet të interpretohej nga sauditët si një nga Poshtërimet më të mëdha kundër tyre në historinë e kohëve të fundit.

Arabia Saudite ndoshta do të kishte shpikur një “pretekst” për Katarin vetëm një javë më vonë pasi një nga transmetuesit e tij publikë raportoi fjalët e Emir Thanit që duhet të ishin interpretuar nga sauditët si një nga poshtërimet më të mëdha kundër tyre në historinë e kohëve të fundit.

Edhe pse Katari e tërhoqi shpejt raportimin dhe deklaroi se ishte viktimë e “hakerimit”, Arabia Saudite dhe aleatët e saj padyshim nuk e besuan atë, sepse ata e kishin dëgjuar kreun e vendit të shprehte për Iranin dhe “NATO-n arab” të njëjtat deklarata që Katari tani pretendonte të ishin të fabrikuara.

Kjo i dha Riadit mbulesën publike për të ecur përpara me planet e tij të parapërcaktuara për ta bërë Dohën “dashin e kurbanit” për të gjitha problemet e Lindjes së Mesme, ndoshta për shkak të këshillës që iu pëshpërit mbretit Salman dhe ministrit të Mbrojtjes Mohammed Bin Salman nga Emiratet e Bashkuara Arabe, të obsesionuar si ata për të minuar çdo hap të rrugës të rivalit të tyre, Katarit.

Emiratet e Bashkuara Arabe tashmë kishin një pretekst në lidhje me Katarin për shkak të Libisë, Egjipti siç dihet e përçmon vendin gadishullor pasi ai mbështet ish-Presidentin e Vëllazërisë Muslimane Mohamed Morsi, dhe Sauditët kurrë nuk do ta falin Emir Thanin që foli në atë mënyrë për Iranin ndërsa ishte i pritur nga Mbretëria.

Nga perspektiva e Emirateve të Bashkuara Arabe, të gjitha pjesët e duhura ishin në lojë për ta bërë Arabinë Saudite të rendiste GCC-në dhe aleatët e saj më gjerë kundër Katarit, por Abu Dabi – që është “Makiaveli i vogël” – siguroi që Rijadi të lëshonte urdhrin e tij duke bërë një apel personal për ministrin e ri saudit të Mbrojtjes.

Mohammed Bin Salman konsiderohet gjerësisht si “organizatori” pas luftës katastrofike në Jemen, e cila ka depërtuar aq shumë në financat dhe prestigjin e Mbretërisë së tij, dhe ai është qartësisht i dëshpëruar për një “fitore të shpejtë” që mund të ndihmojë në rivendosjen e perceptimit të hartuar me kujdes midis komunitetit sunit për hegjemoninë saudite në Lindjen e Mesme. Nuk do të ishte e çuditshme të zbulohej se ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe në SHBA ose një nga aleatët e Emiratit të tij kanë bindur ministrin e Mbrojtjes se një “fushatë e shpejtë” kundër Katarit nuk do arrinte vetëm këtë, por gjithashtu do të ndihmonte riformulimin e tregimit historik për Lindjen e Mesme duke fajësuar Katarin për të gjitha problemet e shkaktuara nga Arabia Saudite.

Përveç kësaj, koha e ndodhjes së ngjarjeve është e tillë që edhe Trampi ego-centrik mund të merrte një atribut për këtë, pasi ai ishte më shumë se i etur në Tëitter më herët këtë javë.

Synimi: Irani

Në tërësi, “Makiaveli i vogël” zgjodhi llojin e planit që do e bënte adashin e tij mesjetar të ishte krenar. Emiratet e Bashkuara Arabe ishin në gjendje ta bënin Arabinë Saudite të merrte drejtimin (dhe për këtë arsye, edhe fajin nëse diçka shkon keq) në marshimin e disa prej vendeve “të NATO-s arabe” kundër Katarit, për të mbuluar fajin për vitet e terrorizmit vehabist në Lindjen e Mesme mu në prag të udhëheqjes së tij, duke synuar padyshim që të fillonte një lojë me anë të së cilës Mbretëria ose Thani të kthehej në një kukull të saj duke nxitur një Revolucion Ngjyrash, një Luftë Hibride dhe / ose një grusht shteti mbretëror kundër tij.

Ditët e një Katari të pasur me gaz natyror të lëngshëm që mburrej ndaj pjesës tjetër të GCC-së dhe që zhvillonte një politikë të jashtme disi të pavarur, duke patronizuar Vëllazërinë e urryer Muslimane dhe duke bashkëvepruar pragmatikisht me armikun iranian të Saudisë mund të bëhen histori, dhe fakti që kjo “fitore e shpejtë” mund të ndërpresë edhe Luftën katastrofike në Jemen ishte një mundësi shumë joshëse për mbretin Salman dhe djalin e tij për të mos u hedhur poshtë.

Duke pasur parasysh këtë, sigurisht që ka rreziqe të qenësishme në vendosjen e një embargoje de facto kundër Katarit dhe në izolimin e tij, pasi ai është duke u afruar shumë me Iranin dhe kjo do të bëhet një profetësi vetë përmbushëse duke e shtyrë Dohan në krahët e Teheranit.

Republika Islamike tashmë ka ofruar ndihmë humanitare për emiratin gadishullor në formën e furnizimeve ushqimore, dhe tha se mund të përdorte hapësirën e saj ajrore për të thyer embargon e GCC-së, gjë e cila ishte qartësisht e papranueshme për Arabinë Saudite.

Vetëm disa ditë më vonë, Daesh kreu një seri të paparë sulmesh terroriste kundër parlamentit iranian dhe mauzoleumit të Ajatollah Khomeinit, për të cilat Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të vendit fajësoi rivalin e tij saudit, i cili premtoi muajin e kaluar për betejë rajonale ndërmjet dy vendeve në terrenin e Iranit.

Me sa duket, Rijadi donte të parandalonte një Partneritet Strategjik Katar-Iran nga formimi dhe potencialisht bashkimi rreth një “OPEC-u gazi”, por Mbretëria pa dashje mund ta ketë bërë këtë një veprim të përshpejtuar, për aq kohë sa Emir Thani mund të ruajë pushtetin dhe të mos dorëzohet.

Doha

Peshku i kuq rus

Ky episod i tërë u ndërpre nga pretendimet qesharake të SHBA-së se pas Luftës së Ftohtë të Katarit dhe Saudit ishin hakerimet ruse. Është për të qeshur fakti që establishmenti amerikan i “shtetit të thellë” (ushtria, inteligjenca dhe burokracitë diplomatike të përhershme) ndjen nevojën për t’ia ngecur në mënyrë obsesive gjithçka që “shkon keq” në botë Rusisë, por në të vërtetë këtë herë mund të ketë diçka më shumë.

Autori shpjegoi në artikullin e tij të fundit studimor, “Diplomacia e Energjisë së Rusisë në Lindjen e Mesme: Bum apo Dështim?” se Rusia kohët e fundit – dhe për habinë e të gjithëve, përveç vëzhguesve më të zgjuar – kultivoi marrëdhënie shumë pozitive me ish-rivalët e saj, Saudinë dhe Katarin, me të cilët zakonisht konkurron në tregjet e tyre përkatëse të naftës dhe gazit, por edhe në Siri. Megjithatë, kjo gjendje mund të ndryshojë, pasi autori parashikoi se Rusia do të ishte në gjendje të ndërmjetësonte mes Arabisë Saudite dhe Katarit si dhe Iranit dhe Arabisë Saudite për aq kohë sa vazhdon të ruajë marrëdhënie të mira me të gjithë ata.

Në fakt, për palën e parë të rivalëve, Presidenti Putin madje telefonoi Emir Thanin më herët këtë javë, dhe vetë kreut rus një ditë më parë iu kërkua nga presidenti turk Erdogan e njëjta gjë. Është e qartë se Rusia ishte dhe është ende në rrugën e duhur për t’u pozicionuar si arbitri neutral në këtë zënkë, duke parë se si asnjë vend me shumicë muslimane si ndërmjetësit potencialë, Turqia apo Kuvajti, nuk është duke e bërë këtë, dhe sepse nuk ka ndonjë interes vetjak në mbajtjen e anës së ndonjërit prej dy vendeve vehabist-eksportues.

Përveç kësaj, duke pasur parasysh se sauditët nuk mund ta kryenin sulmin e tyre terrorist në Teheran brenda natës, dhe ndoshta kanë pasur ndonjë planifikim paraprak për të që përfshinte një pjesë të bashkëpunimit amerikan ose të ndonjë tjetri, SHBA-të me të drejtë mund të parashikonin që Rusia mund të ishte i vetmi vend që do kishte ndonjë shans të mundshëm për të parandaluar kulmin e ardhshëm të tensioneve sektare midis dy vendeve antagoniste nga degjenerimi në një luftë të nxehtë.

Prandaj, kjo bëri që Shtetet e Bashkuara të përpiqen t’i atribuojnë përgjegjësitë për Luftën e Ftohtë mes Katarit dhe Saudit – dhe sipas shtrirjes, për sulmin terrorist të përkrahur nga Saudia në Iran – Rusisë, duke i dhënë zgjuarsisht Katarit një mënyrë “për të shpëtuar fytyrën” nga kjo rrëmujë, nëse Emir Thani do të hante karremin dhe do fajësonte për gjithë “keqkuptimin” hakerat rusë.

Megjithatë, udhëheqësi i Gjirit duket se është shumë më i mençur nga sa mendojnë amerikanët, duke e ditur se ai është duke luajtur një lojë me Arabinë Saudite, dhe se ai ose do të rrëzohet ose do ta bëjë vendin e tij strategjikisht të pafuqishëm në qoftë se ai tërhiqet dhe kapitullon përballë presionit të patundur të Mbretërisë.

Sa i përket Arabisë Saudite, ajo gjithashtu nuk duket se është shumë e zellshme për të çuar përpara teorinë e paqëndrueshme të konspiracionit të fajësisë ruse, veçanërisht pasi Katari nuk e ka marrë hapin e parë në këtë drejtim. Ose aktori mund të ndryshojë qëndrimet e veta për këtë çështje me kohën, ose kjo lëvizje e dëshpëruar amerikane së shpejti do të zhduket dhe do të harrohet nëse asnjëri prej tyre nuk i kushton shumë vëmendje.

Po qe se trajektorja aktuale vazhdon, atëherë Rusia mund të luajë një rol shumë të rëndësishëm në shmangien e një konflikti më të madh, ashtu siç ndodhi gati 4 vjet më parë në sulmin “me flamur të rremë” të SHBA-së me armë kimike në Ghouta.

Arabia Saudite si “Siria e ardhshme”

saudi vs qatar

Rusia është shumë e vetëdijshme për planet e SHBA-së për të “balancuar” Ballkanin e Euroazisë, dhe e di se kjo do të ishte katastrofike për Rendin Botëror Shumëpalësh në zhvillim. Nga njëra anë, Moska nuk është në gjendje të ndalë tërësisht disa nga forcat centrifugale që Uashingtoni tashmë ka filluar, dhe nuk i kushton vëmendje angazhimit ushtarak të nevojshëm për t’i vonuar ato, gjë që shpjegon për shembull se pse po promovon “decentralizimin” kurd “në draftin kushtetues” të shkruar nga Rusia për Sirinë, si një kompromis për përpjekjen e njëanshme për “federalizim” të këtij grupi proamerikan.

Nga ana tjetër, kjo, natyrisht, nuk do të thotë që Rusia është indiferente ndaj proçesit të fragmentimit në përgjithësi. Mënyra se si kjo lidhet me Luftën e Ftohtë të vazhdueshme Katar-Saudi dhe me përdorimin nga Mbretëria Vahabiste të terroristëve të Daeshit kundër Republikës Islamike, është që Moska beson se ky është katalizatori i jashtëm i provokuar nga Amerika, i nevojshëm për të iniciuar proçeset e pakthyeshme por potencialisht afatgjata të shpërbërjes së shteteve në këtë pjesë të Lindjes së Mesme, ashtu si ajo që ndodhi në Afrikën e Veriut dhe “Sirakun” gjatë gjashtë viteve të fundit. Duke pasur parasysh se dy vendet më me influencë të Lindjes së Mesme po përfshihen drejtpërdrejt këtë herë, pasojat gjeopolitike mund të shkatërrojnë balancën e pushtetit në Euroazi.

Autori shpjegoi dobësitë strukturore të Luftës Hibride të Iranit në artikullin e verës së vitit 2016 mbi “Planin e SHBA-Saudisë për të nxitur një tërheqje iraniane nga Siria”, i cili u përqëndrua në mënyrën se si Daesh, Balokët, Kurdët, Arabët dhe Azerët mund të hidheshin brenda kufijve të Iranit si mjete për të minuar shtetin dhe për të nxitur konçesionet e dëshiruara nga lidershipi i tij; kështu që lexuesit duhet ta shqyrtojnë atë analizë nëse nuk janë të njohur me këto koncepte.

Sa i përket Arabisë Saudite, udhëheqja e saj sektare provokoi trazira serioze shiite në krahinën Lindore me pasuri të naftës pas kryerjes së shtypjes së sponsorizuar nga shteti kundër pakicave të saj konfesionale. Një skenar i ngjashëm po zhvillohet ngadalë por nuk është ende i afërt në pjesën jugperëndimore të Mbretërisë përgjatë kufirit të Jemenit në zonat me shumicë shiite, të cilat kanë qenë pjesë e fqinjit të saj para Traktatit të Taifit të vitit 1934 që përfundoi Luftën Saudi-Jemen. Prandaj nuk është pa shkak që grupi nacional-çlirimtar i Houthit shiit rregullisht i orienton pozicionet ushtarake saudite në këtë pjesë të vendit. Së fundmi, cënueshmëria e fundit strukturore kryesore në Arabinë Saudite janë ndarjet mbretërore mbi princin e kurorës dhe kardinalin gri Mohammed Bin Salman.

Ministri i Mbrojtjes dhe mbreti aspirativ urrehet dyfish nga disa në monarki për plagët financiare dhe reputacionale të vendit të tij, të vetëshkaktuara nga vendimi i tij për të nisur Luftën në Jemen, si dhe për “reformën” e brendshme (në një kuptim të përafërt) të Avancimit të Vizionit 2030, i cili aspiron të modernizojë ekonominë në një sektor real dhe larg nga vartësia e saj eksportuese e naftës.

Nëse projekti i tij i brendshëm zbatohet në masë të plotë, atëherë ai mund të iniciojë në një farë mase ndryshime socio-kulturore, të cilat në mënyrë provokative shkojnë kundër mësimeve të ashpra vehabiste të klasës klerike me influencë të Mbretërisë. Shumë vëzhgues ishin mjaft të zënë (me të drejtë) duke folur për marrëzitë e politikës së jashtme të Arabisë Saudite, për të vënë re diçka që ajo “bëri mirë”, dhe që është forcimi i marrëdhënieve me Kinën në nivelin e një partneriteti strategjik de-facto gjatë vizitës së mbretit Salman në Republikën Popullore më herët këtë pranverë.

Autori shkroi për rëndësinë e kësaj ngjarjeje dhe për arsyen pse Kina nënshkroi një marrëveshje më shumë se 65 miliardë dollarë me Mbretërinë e Vehabit në artikullin e tij për The Duran me titull “Pse Kina zgjedh të bashkohet me Izraelin dhe Arabinë Saudite?”, por çështja vërtitet rreth faktit se “Kina ndjek tregjet në Lindjen e Mesme”.

Ajo çfarë nënkuptohet nga artikulli i cituar i vjeshtës së kaluar, është se vizioni global i Kinës “Një Brez Një Rrugë (OBOR)” për lidhjen e Rrugës së Re të Mëndafshtë, parashikon që GCC të luajë një rol të rëndësishëm në paradigmën e madhe, ndërsa Pekini ndërton fabrika dhe hekurudha në rajon në këmbim të investimit të Mbretërisë të disa prej parave të saj me bollëk në Republikën Popullore. Në fakt, çiftimi i suksesshëm i Vizionit 2030 të Mohammed Bin Salman me OBOR-in e Kinës mund të çojë në moderimin e politikës së jashtme rajonale sektariane të Arabisë Saudite, nëse ndikimi i klerikëve zbehet si rezultat i kësaj, dhe kjo mund të rrisë seriozisht perspektivat për një Lindje të Mesme multipolare.

Autori shkroi për këtë dhe madje përmblodhi shumë korridore të rrugës së re të Mëndafshtë, të cilat mund të dalin realisht nga kjo dinamikë e re rajonale në artikullin e tij me titull “Euroaziizmi: Si do të shikonte një Lindje e Mesme më e mirë” nga vjeshta e kaluar, dhe lexuesi duhet patjetër të kalojë nga ai për të marrë një pasqyrë të qartë se pse Rusia është kaq kundër planit amerikan të “Kufijve të Gjakut” në “Lindjen e Mesme të Madhe” dhe beson se edhe Gjiri i mundimshëm ja vlen të shpëtohet për sa i përket mënyrës se si lidhet me “imazhin e madh” të promovimit të shumëpolaritetit në të gjithë superkontinentin.

Gjithsesi, kjo mund të rrezikohet nëse Katari dhe Arabia Saudite si dhe Irani dhe Arabia Saudite hyjnë në një betejë ekzistenciale brenda kufijve të tyre dhe e kthejnë Mbretërinë e Vehabit – në mesin e vendeve të tjera – në “Sirinë e rradhës”.

Mendime Përfundimtare

SHBA ka për qëllim të destabilizojë Afro-Euroazinë në mënyrë që të kontrollojë më lehtë Hemisferën Lindore me autorizim, prandaj për këtë arsye kohët e fundit i është drejtuar qasjes së kombinuar të përdorimit të Luftës Hibride krahas strategjisë së saj rajonale “Udhëhiq nga Pas” të shërbëtorëve lokalë.

Megjithëse të gjitha palët e përfshira në krizën e tanishme të Gjirit kanë tendencë të arrijnë përfitime shumëplanëshe nëse ato mund të përmbahen në mënyrë paqësore për të korrur dividendë të prekshëm nga projektet OBOR të Kinës, për fat të keq realiteti është se dinamika rajonale dhe historia e mosbesimit mes disa palëve do të thotë se SHBA më kollaj mund t’i manipulojë të gjithë në një konflikt asimetrik Hobezian kundër njëri-tjetrit.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të njohura gjithashtu si “Makiaveli i Vogël”, po luajnë një rol kyç duke ndezur flakët e konfliktit nëpërmjet intrigës së tyre mjeshtërore, sepse parashikojnë marrjen e bekimit të SHBA-së në bërjen e forcës konsoliduese pas-fragmentimit në këtë pjesë të “Ballkanit Euroaziatik” për shkak të natyrës së tyre unike në të qenit një koleksion i emirateve të ndara. Nga këndvështrimi amerikan, Emiratet e Bashkuara Arabe mund të bëhen një qendër graviteti pasi Lindja e Mesme të riformulohet me “Kufijtë e Gjakut” (që kanë të ngjarë të përshtaten me kufijtë që Ralph Peters fillimisht kishte në mendje 11 vjet më parë për shkak të rrethanave të ndryshuara në disa zona) sepse ato mund të ushtrojnë ndikim qendërsynues në shkrirjen e disa prej emirateve post-saudite të mbetura në prag të rrëzimit të Mbretërisë. Me këtë në mendje, planet e Emirateve të Bashkuara Arabe duken veçanërisht cinike, sepse në thelb janë duke çuar sauditët në dështim për të zëvendësuar rolin e tyre rajonal kur pluhuri të vendoset.

Rusia dhe Kina janë të vetëdijshme për atë që po ndodh, megjithatë, pasi ato u ndërgjegjësuan disa vjet më parë gjatë sulmit të koordinuar të SHBA-së ndaj secilit prej tyre në Ukrainë dhe në Detin e Kinës Jugore se rivali i tyre kryesor gjeopolitik do të përdorë armën e Luftës Hibride në përpjekjen e tij për të sabotuar projektet e lidhjes konkurruese të shekullit të 21-të, në një përpjekje të dëshpëruar për të zgjatur pafundësisht “momentin unipolar” në venitje.

Për këtë arsye, të dyja fuqitë e mëdha euro-aziatike janë veçanërisht të shqetësuara për përpjekjet e fundit të SHBA-së për të manipuluar Shtetet e Gjirit dhe Iranin në një cikël vetë-përjetësues të destabilizimit kundër njëri-tjetrit, ndërsa përpiqet t’i mashtrojë ata që t’i kthejnë “Kufijtë e Gjakut” në një realitet. Për fat të keq, Arabia Saudite është shumë e leverdisshme dhe udhëhiqet lehtësisht në drejtim të interesave të mëdha strategjike të SHBA-së, prandaj në këtë rast është e pasigurt nëse skenari i paralajmëruar mundet ende të shmanget.

Megjithatë, SHBA me siguri mendon se Rusia është shansi më i mirë për të gjithë që të ndalin planet e saj, prandaj u përpoq të shkatërronte përfitimet e fundit reputacionale të Rusisë në Gjirin Arabik duke e akuzuar atë për “hakerim” të Katarit, dhe duke nxitur kështu gjithë krizën. Fakti që as Doha dhe as Rijadi nuk e kanë ngrënë karremin, ose të paktën jo ende, lë në jetë shpresën se Moska mund të jetë në gjendje të përdorë marrëdhëniet e saj pozitive me të dyja vendet dhe statusin neutral midis tyre për të ndërmjetësuar një zgjidhje paqësore në fazën e parë të këtij konflikti, dhe pastaj mundësisht të zgjerohet me fitoret e saj për të lehtësuar tensionet e përkeqësuara midis Arabisë Saudite dhe Iranit.

Është padyshim një detyrë ambicioze dhe që definitivisht nuk ka ndonjë shans të garantuar për të arritur as suksesin simbolik më modest, por është ende përgjegjësia gjeopolitike e Rusisë – dhe, deri në njëfarë mase, edhe e Kinës – si një nga motorrët e dyfishtë të integrimit euroaziatik dhe si Rendi Botëror Multipolar në zhvillim që të paktën të bëjë përpjekjet e tij më të mira prapa skenave para se të jetë tepër vonë.

/ © Gazeta Impakt

OPINIONE