Islamofobi Shqiperia

Komuniteti Orthodhoks mallkon Edi Ramen

Prifti i Dhermiu, Efthimio Bixhili ne nje video te botuar ne rrjetet sociale mallkon qeverine laik-katolike Rama per diskriminimin qe ajo i ben komunitetit orthodhoks.

Prifti Efthimio kritikon qeverinë Rama e cila nuk e le qe te ndertoje as çatinë e kishes. Pak muaj me pare qeveria Rama coi buldozeret ne Dhermi dhe shkaterroi Kishen e Shen Athanasit per te ndertuar nje kult katolik. Diskriminimi fetar mesa shihet po vazhdon ende kunder besimtareve orthodhokse. Ata ashtu sikur muslimanet ankohen kunder qeverise Rama.

OPINIONE