Bota

Kongresistja sulmon ashpër zyrtarët amerikanë të kufirit për abuzimet ndaj emigrantëve

Zyrtarët amerikanë të agjencisë së doganave dhe të mbrojtjes kufitare (CBP) kanë abuzuar me gratë dhe fëmijët në një strukturë të ndërtuar për strehimin e emigrantëve, tha të hënën një anëtare i kongresit.

“Po shoh pse oficerët e CBP-së kanë nisur të më kërcënojnë fizikisht dhe seksualisht. Zyrtarët i kanë mbajtur gratë nëpër qeli pa ujë dhe u kishin thënë që të pinin nga tualetet”, tha kongresistja amerikane Alexandria Ocasio-Cortez në Twitter duke përmendur zyrtarët e doganave dhe të mbrojtjes së kufirit të martën vonë.

“Kjo është sjellja e tyre e mirë,” shtoi ajo.

Ocasio-Cortez, e cila ka qenë një kritike e shpeshtë i CBP-së, vizitoi të hënën ambjentet e strehimit të emigrantëve përgjatë kufirit SHBA-Meksikë ku kritikoi kushtet që gjeti atje.

“Në Amerikë janë në total 20,000 agjentë doganash dhe patrullash lufitare”, tha Ocasio-Cortez në një mesazh në Twitter.

“9,500 zyrtarë të CBP-së ndajnë qendrimet e tyre për emigrantët e vdekur dhe diskutojnë dhunën dhe sjelljen e ulët seksuale ndaj anëtarëve të Kongresit,” tha ajo. “Si mundet që në këtë tokë kujdesi njerëzor ndaj refugjatëve ti besohet CBP-së?”

Ocasio-Cortez kritikoi kushtet që kishte gjetur nëpër ambientet e CBP-së.

“Nuk janë vetëm fëmijët. Janë të gjithë. Njerëzit pijnë ujë nga tualetet dhe oficerët qeshin para anëtarëve të Kongresit”, tha kongresistja.

“Deri tani kjo ka qenë një tmerr,” tha ajo. “Është e vështirë të nënvlerësohet mungesa e problemit”.

“Po flasim për një mizori sistematike me një kulturë antinjerëzore që po i trajton ata si kafshë,” tha ajo.

Zyrtarët e patrullave kufitare kanë thënë se janë të mbingarkuar nga numri i refugjatëve që kalojnë kufirin jugor të SHBA-së.

Ardhjet e emigrantëve pa dokumente janë rritur gjatë muajve të fundit, me 144,000 të arrestuar vetëm në muajin maj./dailysabah/Gazeta Impakt

OPINIONE