Bota

Koreja e Veriut akuzon SHBA-në për “plaçkitje” të delegacionit diplomatik të Fenianit në Nju Jork

Koreja e Veriut thotë se autoritetet e SHBA-së kanë “plaçkitur” delegacionin e saj diplomatik në Nju Jork, ndërsa tensionet mes Uashingtonit dhe Fenianit vazhdojnë.

“Diplomatëve të një shteti sovran është duke iu grabitur një paketë diplomatike në mes të Nju Jorkut, në vendin ku ndodhet selia e Kombeve të Bashkuara dhe që shërben si vendi për takime ndërkombëtare, duke përfshirë Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara,” tha të dielën një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Koresë së Veriut, cituar nga KCNA.

Ai shtoi se “akti i paligjshëm dhe i tmerrshëm i provokimit” ndodhi të premten në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy, ndërsa delegacioni u kthye nga një konferencë e OKB-së për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara, e njohur zyrtarisht si Konferenca e Shteteve Palë në Konventën mbi Të drejtat e personave me aftësi të kufizuara.

“Kjo tregon qartë se SHBA-ja është një shtet gangster kriminel dhe i paligjshëm”, tha ai, duke shtuar se bashkësia ndërkombëtare duhet të vërë në dyshim seriozisht prestigjin e Nju Jorkut si një vend ku mbahen takimet ndërkombëtare.

Sipas raportit të KCNA mbi incidentin, mbi 20 zyrtarë të cilët deklaruan se ishin me Departamentin e Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe me policinë, “bënë një sulm të dhunshëm si gangsterë për t’u marrë paketën diplomatike diplomatëve”. Ai shtoi se delegacioni posedonte çertifikatën e vlefshme diplomatike.

Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit nuk dhanë asnjë koment të menjëhershëm mbi deklaratën e Koresë së Veriut.

Feniani paralajmëroi se nëse Shtëpia e Bardhë nuk arrin të japë përgjigjen e duhur ndaj “kërkesës së arsyeshme dhe të drejtë” të Koresë së Veriut për incidentin, ajo do të ishte “plotësisht përgjegjëse” për të gjitha pasojat.

Deklarata e Koresë së Veriut erdhi mes tensioneve të fundit midis dy armiqve, të cilat erdhën pas lirimit nga Feniani të studentit amerikan Otto Warmbier, prindërit e së cilit thanë se ai kishte qenë në koma pasi u mbajt nga vendi i Azisë së Largët Lindore për 17 muajt e fundit.

Gjatë javëve të fundit, Uashingtoni dhe Feniani kanë lëshuar gjithashtu një breshëri kërcënimesh ushtarake. Uashingtoni thotë se është i shqetësuar nga testet bërthamore dhe raketore të Koresë së Veriut. Feniano, duke sfiduar sanksionet e njëpasnjëshme të OKB-së dhe presionin ndërkombëtar, thotë se do të vazhdojë të forcojë aftësinë e tij ushtarake për të mbrojtur veten nga kërcënimi i paraqitur nga prania e forcave amerikane në rajon.

Koreja e Veriut thotë se nuk do të heqë dorë nga pengesat e saj bërthamore nëse Uashingtoni nuk përfundon politikën e tij armiqësore ndaj Fenianit dhe nëse nuk shpërndan komandën e OKB-së të drejtuar nga SHBA-ja në Korenë e Jugut. / © Gazeta Impakt

OPINIONE