Bota

Koreja e Veriut dënon ashpër vendimin e Trampit për Jeruzalemin

Koreja Veriore ka kritikuar Presidentin Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke rinovuar kështu retorikën e fjalëve, pasi në deklaratë Presidenti amerikan quhet “ i sëmurë mentalisht”.

Donald Trump dhe Kim Jong-un kanë qenë të heshtu në “luftën e fjalëve” gjatë muajve të fundit, ndërsa tensionet vazhdojnë të mbeten të larta pas testimit të rasketës së fundit balistike, shkruan “DM”.

Tani shteti i izoluar i është bashkuar mbarë botës për të dënuar Presidentin mbi njohjen e Jerusalemit si kryqytet të Izralit, ndërsa veprimin e ka quajtur “akt të pamatur dhe të ligë”.