Bota

Koreja e Veriut lëshon raketën e saj të katërt

Koreja e Veriut ka lëshuar raketën e katërt të provës brenda disa ditësh.

Koreja e Veriut së fundmi ka testuar raketa të reja, sipas Yonhap.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Koresë së Jugut njoftoi të martën në mëngjes se fqinji verior kishte testuar dy raketa të panjohura në brigjet e tij lindor. Kjo është raketa e katërt e lëshuar nga Koreja e Veriut në ditët e fundit. Raketat thuhet se janë lëshuar nga krahina e Huangqa në jug të Republikës Popullore të Koresë.

Provat raketore të Koresë së Veriut duket se kanë për qëllim forcimin e teknologjisë së saj të raketave para fillimit të negociatave me SHBA, pasi testet e tilla raketore do të jenë të vështira për Korenë e Veriut. Nga ana tjetër, disa ekspertë kanë bërë thirrje për një ushtrim të përbashkët ushtarak SHBA-Korenë e Jugut për të zemëruar dhe shqetësuar Korenë e Veriut dhe kanë përshkruar testet e fundit të raketave si përgjigje të ushtrimeve të ardhshme ushtarake të Koresë së Jugut dhe SHBA./parstoday