Krerët e BE-së do të diskutojnë dhunën e kolonëve izraelitë në Bregun Perëndimor

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian (BE) do të diskutojnë dhunën e vazhdueshme të kolonëve izraelitë në Bregun Perëndimor të pushtuar kur të takohen në Bruksel të enjten dhe të premten, ka thënë një zyrtar i lartë gjerman.

Dhuna e kolonëve në Bregun Perëndimor do të “diskutohet përsëri” dhe do të ketë “një shkëmbim mendimesh në nivel lidershipi”, u ka thënë zyrtari përfaqësuesve të mediave në Berlin sot, duke folur në kushte anonimiteti. I pyetur se çfarë do të diskutojnë konkretisht krerët e shteteve dhe qeverive evropiane për këtë çështje, zyrtari nuk ka dhënë detaje.

Blloku 27-vendesh ka shprehur vazhdimisht “shqetësim të madh” për përkeqësimin e situatës në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku dhuna e kolonëve, frikësimi dhe shkatërrimi i shtëpive dhe pronave kanë vazhduar të rriten gjatë muajve të fundit, veçanërisht që nga fillimi i luftës në Gaza në tetor.

BE-ja i ka bërë thirrje Izraelit “të shtojë përpjekjet për të parandaluar dhunën e përsëritur të kolonëve kundër palestinezëve dhe për të siguruar që autorët e krimeve të mbahen përgjegjës”. Ajo ka përsëritur gjithashtu se vendbanimet kolone janë “të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar dhe përbëjnë pengesë për paqen”. Gjermania ka kritikuar tashmë planet e ushtrisë izraelite për t’ia zhvendosur kontrollin e Bregut Perëndimor të pushtuar grupeve pro kolonëve./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne