Bota

Kryebashkiaku i Londrës: Trump është si një fashist i shekullit të 20

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, ka krahasuar gjuhën e përdorur nga Donald Trump me atë të “fashistëve të shekullit të 20-të” në një shkrim përpara vizitës shtetërore të presidentit amerikan në Londër, që fillon të hënën.

Duke shkruar në The Observer, Khan dënoi trajtimin ‘me qilim të kuq’ që po i bëhet Trump i cili me gruan e tij Melania do të jetë i ftuar i Mbretëreshës gjatë qëndrimit të tij tre-ditor, i cili pritet të shkaktojë protesta masive në kryeqytet të martën.

Khan tha: “Presidenti Donald Trump është vetëm një nga shembujt më të egër të një kërcënimi global në rritje. E djathta e djathtë është në rritje në mbarë botën, duke kërcënuar të drejtat dhe liritë tona të fituara dhe vlerat që kanë përcaktuar shoqëritë tona liberale dhe demokratike për më shumë se 70 vjet.”

“Viktor Orbán në Hungari, Matteo Salvini në Itali, Marine Le Pen në Francë dhe Nigel Farage këtu në Britani po përdorin të njëjtat retorika përçarëse së fashistëve të shekullit të 20-të për të mbledhur përkrahjen dhe për të shpërndarë mesazhin e tyre, por këtë radhë me metoda më të sofistikuara. Ata po fitojnë terren, fuqi dhe ndikim në vende që do të kishin qenë të pa mendueshme pak vite më parë “.

Khan, i cili ka pasur përplasje me Trump që kur u bë kryebashkiak në 2016, shton: “Ky është një njeri që gjithashtu u përpoq të shfrytëzonte frikën e londinezëve pas një sulmi të tmerrshëm terrorist në qytetin tonë, përforcoi tweetet e një grupi ekstremist të së djathtës britanike , denoncoi si lajme të rreme dëshmitë e fuqishme shkencore duke paralajmëruar rreziqet e ndryshimeve klimatike dhe tani po përpiqet të ndërhyjë pa turp në garën e udhëheqjes së partisë Konservatore duke mbështetur Boris Johnson sepse ai beson se do t’i mundësojë atij të fitojë një aleat në axhendën përçarëse.”

Në maj të vitit 2016, Trump sfidoi Khanin në një test inteligjence, pasi kryetari i bashkisë tha se pikëpamjet e presidentit për Islamin ishin “injorante”. Pastaj, pas sulmit terrorist në tregun e London Bridge dhe Borough në vitin 2017, presidenti akuzoi Khanin për sjellje “patetike”. Në korrik të vitit të kaluar Trump tha se Khan kishte “bërë një punë shumë të keqe për terrorizmin”.

Organizatorët e protestave të martën thonë se ata do të regjistrojnë zemërimin e tyre kundër Trump dhe pikëpamjet e tij më të gjera, duke përfshirë ato në Brexit, të cilat presidenti amerikan e ka bërë të qartë ai mbështet. Alena Ivanova, një organizatore e fushatës ‘për një tjetër Evropë’, tha: “Protestat e së martës nuk janë vetëm për Trump, ata janë rreth Trumpizmit – një politikë e racizmit dhe fanatizmit. Trump është pjesë e një trendi global nacionalist, Brexit dhe tifozët e tij janë logoja britanike e  tij. Ashtu si Trump, Brexit është një kërcënim për të drejtat dhe liritë tona themelore dhe premton një të ardhme të ndarjes, dëshpërimit dhe ekonomisë së djathtë “.

Së paku 250,000 njerëz pritet të dalin në Londër qendrore në orën 11, në një rrugë ndërmjet Trafalgar Square dhe Sheshit të Parlamentit, kur Trump takohet me Theresa May në Downing Street. /opinion