Islamofobi Shqiperia

Kryeministri pro-xhihadist Edi Rama akuzon Rusine se po radikalizon myslimanet shqiptare

Edi Rama, kryeministri shqiptar qe e ka kthyer Shqiperine ne baze te xhihadisteve nderkombetare ne BE sillet si meleq dhe e kërcënon BE-në me Rusinë apo edhe stabilitetin e Rajonit të Ballkanit, nëse nuk vendoset hapja e negociatave.

Duke folur për Reuters nga Berlini, Rama tha se nëse perspektiva europiane e Shqipërisë vihet në rrezik, kjo mund të sjellë rritje të radikalizmit mysliman në Shqipëri.

Sipas Ramës, kjo do rrezikojë stabilitetin rajonal.

Rama dënoi politikanët europianë që i fryjnë ndjenjave anti-myslimane, duke thënë se ata po investojnë tek radikalizimi.

Përpara takimit me kancelaren Angela Merkel, Rama paralajmëroi se Rusia ka për qëllim që të radikalizojë myslimanët shqiptarë.

Ai i bëri thirrje BE-së që të mos lejojë hapësirë për t’u mbushur nga vendet e tjera.

“Statistikisht, Shqipëria është një vend me shumicë myslimane, por unë do të thoja se feja kryesore në Shqipëri është Evropa,” ka thene kryeministri xhihadist dhe katolik Rama për Reuters.

“Pra të gjithë këto forca, janë praktikisht investitorët kryesorë në radikalizim nga ana e Europës. Kështu që i urrej ata,” tha Rama.

Deklarata e Rames kunder Rusise vjen pak dite pasi Rama mbrojti publikisht strehimin e xhihadisteve iraniane ne Shqiperi. Ministri i Diaspores se qeverise Rama, Pandeli Majko ka deklaruar publikisht se ai eshte nje xhihadist dhe enderron te shkoje nje dite ne Iran me xhihadistet radikale qe qeveria Rama strehon ne Shqiperi.