Bota Opinion

Kryqëzimi i rrezikshëm: Manovra të mëdha ushtarake ruse dhe aleatëve të tyre si kundërpërgjigje ndaj manovrave Amerikane-NATO-s

Nga: Prof Michel Chossudovsky

Fillimisht u shfaq nga Global Research

Raportohet nga mediat perëndimore, se Rusia ka nisur një sërë lojërash lufte në Evropë dhe në Lindjen e Largët së bashku me disa aleatë të saj.

Këto lojëra lufte janë kryesisht në përgjigje të ngritjes ushtarake të NATO-s në kufirin perëndimor të Rusisë, në Evropën Lindore, në vendet baltike dhe në Skandinavi. Ata përkojnë gjithashtu me vendimin e Donald Trump për të shfuqizuar marrëveshjen e INF-it të vitit 1987 të nënshkruar midis Ronald Reaganit dhe Mikhail Gorbaçovit.

Traktati i Forcave të Armatosura Bërthamore (INF), “synon të eliminojë raketat bërthamore afatshkurtra dhe të mesme.” Ne jemi në një udhëkryq të rrezikshëm në historinë tonë. Publiku i gjerë duhet të informohet, veçanërisht në vendet e NATO-s.

Është me rëndësi të rikthehet mendësia e shëndoshë në diplomacinë ndërkombëtare për të parandaluar pamendueshmërinë. Shqyrtoni kronologjinë mbivendosëse të këtyre lojërave të luftës. (Shtator-Dhjetor 2018).

Struktura e aleancave ushtarake është zhvendosur. Rusia dhe Kina kanë shfrytëzuar përkrahjen e dy aleatëve të ish-Uashingtonit, India dhe Pakistani, të cilët tani janë anëtarë të plotë të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO).

25 tetor 2018. Lojërat e Luftës së NATO-s. Më e madhja që nga Lufta e Ftohtë

Lojërat e Luftës së NATO-s nën Operacionin Trident Juncture fillojnë nga 25 Tetor 2018. Trident Juncture 2018 është stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë.

Rreth 25.000 trupa, 250 avionë, transportues avioni Harry S. Truman, 64 anije dhe 10.000 automjete do të marrin pjesë në skenarin e mbrojtjes kolektive të NATO-s (Neni 5) nga 25 tetori deri më 7 nëntor 2018.

Të gjithë anëtarët e NATO-s, si dhe partnerët e NATO-s Finlanda dhe Suedia do të marrin pjesë. (Shih Global Research, 21 tetor 2018)

13 shtator 2018. Lojërat e Luftës Rusi-Kinë-Mongoli në Siberinë Lindore. Lojrat më të mëdha të Lojërave të Luftës të Rusisë

Rusia, Kina dhe Mongolia ndërmorën stërvitjet Vostok-2018 në Siberinë lindore pranë kufirit të Kinës. Ushtrimi ishte në shkallë masive që përfshinte 300,000 forca ruse. “Ushtrimet, … përfshijnë më shumë se 1,000 avionë ushtarakë, si dhe deri në 36,000 tanke, … Kina dërgoi rreth 3,200 trupa, 900 mjete luftarake dhe 30 aeroplanë për t’u bashkuar me stërvitjet”. (Al Jazeera, 13 shtator 2018)

30 shtator 2018. Stervitja ajrore Rusi-Serbi

Së bashku me Serbinë, Rusia lançon stërvitjen ajrore: “Pilotët e Forcave të Mbrojtjes së Hapësirës së Rusisë dhe Forcës Ajrore Serbe dhe Mbrojtjes Ajrore do të kryejnë një ushtrim të përbashkët ushtarak taktik BARS-2018 në territorin e Republikës së Serbisë”.

Stërvitjet do të shohin ushtarakët nga të dy vendet të praktikojnë interceptimin e objektivave ajrore, angazhimet ajrore në ajër dhe manovrat në mes të ajrit.

Avionët gjithashtu do të kryejnë sulme taktike mbi objektivat e terrenit dhe një mision kërkimi dhe shpëtimi.

Sipas ushtrisë ruse, do të përdoren disa nga aeroplanët dhe helikopterët më të njohur të saj, duke përfshirë avionë luftarakë binjak MiG-29 dhe helikopterë të mesëm Dy-turbinë Mi-8.

Stërvitjet vijnë pasi Rusia zbuloi se kishte krijuar një nga raketat më të përparuara në botë deri tani.

Kremlini ka mburrur raketën R-37M, e cila do ta shndërrojë forcën ajrore të vendit në një nga më të frikshmet në botë dhe ka një gamë më të madhe se çdo rakete që i përket ushtrisë amerikane. (Daily Star, Mbretëria e Bashkuar, 30 shtator 2018)

20 tetor 2018: Stërvitje Ushtarake Rusi-Indi që përfshijnë Forcat Tokësore, Marinën dhe Forcën Ajrore

India dhe Rusia nisën një ushtri ushtarake 10-ditore duke përfshirë forcat tokësore, marinën dhe forcën ajrore. Lojërat e luftës u nisën në rrethin ushtarak lindor të Rusisë. Koha e këtyre lojërave të luftës përkon me sulmin e atyre që kryen NATO-ja në Skandinavi dhe në vendet baltike.

Në mes të situatës së evoluar të sigurisë në rajon, India dhe Rusia do të mbajnë një lojë mega të luftës në tetor duke përfshirë ushtritë e tyre, flotën dhe forcat ajrore për herë të parë për të rritur më tej lidhjet ushtarake.

Stërvitja Indra, e cila do të mbahet në Rusi nga 19 deri më 29 tetor, do të përqëndrohet kryesisht në arritjen e koordinimit midis forcave të të dy vendeve në një skenar të komandës së integruar të shërbimeve të tri shërbimeve, thanë burimet ushtarake.

Me rëndësi, ndeshjet luftarake të Rusisë dhe Indisë karakterizohen edhe nga krijimi i strukturave të përbashkëta të komandimit dhe kontrollit mes dy vendeve.

Ajo që është në rrezik është një rivendosje gjeopolitike. Ne nuk kemi të bëjmë më me një marrëveshje dypalëshe të bashkëpunimit ushtarak. India nuk ka hyrë vetëm në orbitën ushtarake të Rusisë, tani është anëtare e plotë së bashku me Pakistanin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO).

Në zhvillimet e fundit, SCO po zhvillohet drejt një marrëveshje de facto të sigurisë kolektive me Rusinë dhe Kinën që luajnë një rol qendror.

Nga ana tjetër, India është planifikuar të fitojë sistemin e mbrojtjes ajrore të artit S400 të Rusisë.

Dhjetor 2018: Ushtrimi i Përbashkët Ushtarak Indi-Kinë

Vlen të përmendet se India dhe Kina gjithashtu kanë rivendosur synimin e tyre për të ndërtuar mbi një bashkëpunim ushtarak brenda kornizës së SCO:

India dhe Kina kanë rënë dakord të rifillojnë stërvitjen e përbashkët ushtarake, Hand-in-Hand, e cila u pezullua pas përballjes Doklam. Në përputhje me përpjekjet e ripërtërishme nga të dy vendet për rivendosjen e lidhjeve, stërvitja ushtarake do të zhvillohet në javën e dytë të dhjetorit në Kunming të Kinës. ”

22 tetor 2018: Trajnimi i Përbashkët Ushtarak i Rusisë dhe Pakistanit

Në përputhje me lojrat e luftës të Rusisë dhe Indisë (që filloi më 20 tetor), Rusia është gjithashtu e përfshirë në një stërvitje të përbashkët trajnimi me Pakistanin, e cila filloi të hënën më 22 tetor.

Kontigjenti i ushtrisë ruse arriti në Pakistan për të marrë pjesë në ekspeksionin e përbashkët të trajnimit Pak-Rusi “Druzhba-III”. Ky është stërvitja e tretë si pjesë e bashkëpunimit bilateral të trajnimit Pak-Rusi. Ushtrimi i parë u mbajt në Pakistan gjatë vitit 2016, ndërsa i dyti në Rusi gjatë vitit 2017. pic.twitter.com/Qbu8zx7tQl

Ajo që në fund të fundit sugjeron është se as Pakistani as India nuk janë më aleatë të besuar të Uashingtonit.

Por gjithashtu, konflikti midis Indisë dhe Pakistanit, që daton nga perandoria britanike, është në proces të zgjidhjes nën kujdesin e SCO.

Burimi: South Front/ Gazeta impakt

OPINIONE