Islamofobi

Kurani i zhytur në dhjamin e derrit – ky është sulmi islamofobik i rradhës

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Policia po heton mbi dërgesën e një Kurani të zhytur në një vaskë me dhjamë derri në një qendër islamike të Kalifornisë Veriore.


Dega e Sakramentos e Këshillit mbi Marrëdhëniet Amerikano-Islamike e mori dërgesën në qershor, duke ndjekur dy incidente të tjera të Kur’aneve të dëmtuar në xhamitë pranë muajin e kaluar. Kur’ani i ndalon muslimanët të hanë mish derri.

Policia e Sakramentos po heton dërgesën si një “akt urrejtjeje”, por nuk pritet të ngrejë akuza për shkak se aktiviteti nuk ngrihet në një nivel penal, tha zyrtarja Linda Mattheë të premten. Një incident arrin në nivelin e një krimi të urrejtjes nëse përfshin ndonjë lloj veprimi të paligjshëm, siç është vandalizmi, tha Mateu.

“Është sjellje e mjerueshme nga dikush që të bëjë diçka si kjo, dhe është shumë mungesë respekti për fenë e tyre, por ende nuk ka ndonjë krim specifik që lidhuet me të”, tha ajo. “Ne jemi duke i monitoruar këto lloje rastesh dhe duke i marrë ato shumë seriozisht.”

Pako u dërgua nga një qendër transporti detar në Hjuston nga një grua, por policia nuk e njeh emrin e saj, tha Mateu.

Policia ka njoftuar agjensitë e vlerësimit të kërcënimeve terroriste në Sakramento dhe në zonën e Hjustonit rreth incidentit, tha ajo.

Incidenti është pjesë e një tendence më të madhe për krime të urrejtjes që ndodhin në të gjithë qarkun, tha Katelyn Kosta, koordinatore administrative në qendrën islamike.

“Jemi më shumë të zhgënjyer nga fakti që njerëzit nuk po marrin kohë për të mësuar dhe kuptuar,” tha ajo. / © Gazeta Impakt

OPINIONE

INTERVISTA