Bota

Kush është Robert C. O’Brien: Zëvendësimi i John Bolton, cili është qëndrimi i këshilltarit të ri të sigurisë së Trump për çështjet e luftës dhe paqes?

Presidenti Donald Trump ka emëruar Robert C. O’Brien si Këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare. Ndërsa O’Brien zë vendin e lënë nga skifteri John Bolton, sa të ndryshme janë pozicionet e tij të politikës së jashtme?

Para se Trump të njoftonte punësimin e O’Brien të Mërkurën, diplomati i Departamentit të Shtetit ishte një figurë relativisht e panjohur jashtë Beltway, përveçse rastit të largimit tij të çuditshëm për në Suedi në korrik për të mësuar mbi lirimin e reperit të burgosur amerikan A $ AP Rocky, me urdhër të Trump.

Megjithëse kjo përpjekje ishte përfundimisht e pafrytshme, presidenti e pa të arsyeshme për të promovuar O’Brien për Këshilltar të Sigurisë Kombëtare, një pozicion i zënë nga superfamilja e famëkeqit John Bolton. Trump e shkarkoi Bolton javën e kaluar pasi “nuk ishte aspak dakord” me qëndrimet e tij, raportohet se Bolton po përpiqej të dërgonte presidentin në luftëra me Iranin, Koren e Veriut, Venezuelen dhe Sirin. Por tani që Trump e ka vendosur O’Brien për çështje të luftës dhe paqes, a do të provojë ai një lloj ndikimi tjetër?

Ndërsa oreksi i Bolton për konflikt ishte i njohur para se ai të bashkohej me administratën Trump, filozofia e O’Brien është më pak e njohur. Sidoqoftë, shumë nga pozicionet e tij janë dhënë në librin e tij për vitin 2016: “Ndërsa Amerika fle: Rivendosja e Udhëheqjes Amerikane në botë është në Krizë”.

Amerika e parë?

O’Brien nuk është pëllumb. Në librin e tij, ai hapet duke dëmtuar pengesat ushtarake të administratës së Obamës dhe përulësinë në skenën globale, duke akuzuar ish-presidentin se përvetësoi “autokratët, tiranët dhe terroristët”. Duke bërë thirrje për rritje të shpenzimeve ushtarake dhe një force detare për të “sunduar valët”, O’Brien gjithashtu ngre çështjen për një një koalicion global të aleatëve të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Mashtrimet e huaja janë si mallkim për markën e udhëheqjes “Amerika e parë” të Presidentit Trump. Presidenti ka vënë në dyshim vlerën e aleancave si NATO dhe u bëri thirrje partnerëve të Amerikës të paguajnë më shumë për mbrojtjen e SHBA. Izolimi i Trump e ka vendosur atë në kundërshtim me zyrtarë të lartë si ish sekretari i mbrojtjes Jim Mattis. Nëse O’Brien do të durojë mendimet e tij për t’iu përshtatur Trumpit ose përpjekja për të tundur shefin e tij mbetet të shihet.

O’Brien është i fiksuar me ngritjen e fuqisë globale të Kinës dhe paralajmëroi për zgjerimin detar të vendit si një “stuhi e kuqe që po rritet”. Fuqia e detit në rritje e Kinës, tha ai, duhet të përballet me një Marinë Amerikane edhe më të fortë.

Qëndrimi i tij agresiv ndaj Pekinit do të përcillet drejt e në administratën e Trump. Nga luftërat tregtare të presidentit deri në etiketimin e Kinës nga Pentagoni si një “grabitqar” dhe “konkurrent strategjik”, administrata e tanishme ka shtyrë një linjë shumë më të vështirë në Pekin sesa paraardhësi i saj.

Iran

O’Brien u emërua nga Trump më pak se gjysmë ore pasi presidenti njoftoi sanksionet e reja “të rëndësishme” ndaj Iranit, në përgjigje të sulmeve gjoja të Iranit ndaj objekteve të naftës në Arabinë Saudite gjatë fundjavës.

Megjithëse Bolton kishte mbrojtur idenë e veprimeve ushtarake kundër Republikës Islamike, Trump ka qenë më i përmbajtur. O’Brien është sidoqoftë një mbështetës i një linje të ashpër në Teheran, duke e krahasuar nënshkrimin e administratës Obama të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 me tërheqjen e Gjermanisë naziste para Luftës së Dytë Botërore. Duke e përshkruar Iranin si “armik të betuar të Shteteve të Bashkuara”, O’Brien ndaloi së thirruri për veprim ushtarak, por përjashtoi mundësinë që të nënshkruajë një marrëveshje me Iranin pa një fund të plotë të programit të tij civil.

Rusi

Libri i O’Brien u shkrua në vitin 2016, përpara fushatës Ruse dhe e konsumoi vërtetë politikën Amerikane. Kështu që pak hapësirë i kushtohet rolit të Moskës në çështjet botërore. Sidoqoftë, O’Brien lë mënjanë një kapitull për të lavdëruar veprimtarët pro-perëndimorë të Ukrainës, duke i lavdëruar ata për “kthimin e vendit të tyre” nga “despotizmi” i Vladimir Putin.
Në homazhet e aktivstëve në Maidan, O’Brien festoi zgjedhjet e partisë Samopomich të Ukrainës, pa përmendur lidhjet e saj me grupet ultranacionaliste.

Afganistan

Megjithëse SH.B.A. ka 18 vjet në luftë në Afganistan, O’Brien hyn në administratën Trump në një kohë kritike. Duke dashur të tërhiqet plotësisht nga vendi, Trump kohët e fundit caktoi një takim në Camp David me zyrtarë talebanë, përpara se ta anulonte papritmas atë pas një vargu të bombardimeve talebane në Kabul.

I kritikuar në mënyrë të qartë se ishte duke argëtuar madje edhe Talibanët në tokën amerikane, Trump atëherë mburrej se “Talebanët kurrë nuk janë goditur më shumë se sa goditen tani”. Sidoqoftë, me talebanët që kontrollojnë më shumë territor sesa në çdo moment që nga viti 2001, të nënshkruash një marrëveshje me militantët do të jetë e nevojshme për të siguruar një tërheqje të qetë.

O’Brien ka një eksperiencë disa vjeçare duke punuar në Afganistan, por megjithatë do të duhet të ecë në një vijë midis shtrirjes së një dore tek Talibanët dhe shmangien e zhurmshme të ligjvënësve dhe votuesve të Amerikës, shumica e të cilëve kundërshtojnë një kompromis të tillë.

Korea e Veriut

Megjithëse i shkruar në vitin 2016, para “zjarrit dhe tërbimit”, dhe shumë kohë përpara se Trump të ulet në bisedime me Kim Jong-un, libri i O’Brien e vendos atë në mënyrë të qartë në kampin “zjarr dhe tërbim”, dhe i rekomandon SHBA-së “ Të njoftojë Korenë e Veriut se është brenda rrezes dhe arritjes së forcës ajrore dhe detare amerikane ”.

Denuklearizimi nuk përmendet, megjithëse flet për Iranin, O’Brien iu referua Afrikës së Jugut dhe Libisë mbi dorëzimin e plotë të aftësisë bërthamore si qëllimin e vetëm që SHBA duhet të ndjekë kur diskuton me kundërshtarët. Deklarata e Bolton se denuklearizimi në gadishullin Korean mund të pasojë “modelin Libian”, një model si ai që pa Muammar Gaddafi të rrëzuar dhe ekzekutuar më pak se dhjetë vjet më vonë, gati-gati shkatërroi bisedimet me Phenianin vitin e kaluar, kështu që O’Brien ka mundësi të rregullojë tonin e tij për të shmangur një gafë e ngjashme.

Në zgjedhjen e O’Brien, Trump duket se ka bërë një zgjedhje më të “sigurt” sesa me Bolton. Pjesa më e madhe e karrierës së O’Brien u zhvillua në dhomat e prapme të Washington DC dhe larg kamerave televizive, ndryshe nga Bolton. Megjithatë, O’Brien nuk do të fshihet nga kritikat në rolin e tij të ri dhe do të mbahet përgjegjës për të gjitha vendimet e politikës së jashtme të Trump, për më mirë ose për keq.