Bota

Lajme të rreme: Donald Trump kritikon ABC News

Kanali televiziv amerikan “ABC” po sulmon Turqinë. E thënë kjo pasi janë shpërndarë video dhe foto te sulmeve që ishin të tmerrshme për bombardimet turke në Siri, por që kanë dalë të rreme.

Ky veprim që u bë nga kanali televiziv amerikan ngjalli shum dyshime tek njerzit ku nuk e anashkaloj as vete presidenti amerikan Donald Trump ku e cilësoj si lajm të rremë dhe një skandal.

Ja reagimi i Trump:

Presidenti Trump shkroi këto fjalë: “Skandal i madh nga ABC News. Ata u kapën duke postuar një video të rreme vërtet të tmerrshme për bombardimet turke në Siri. Ky është turp”.

Kanali kombëtar amerikan i lajmeve “ABC” i paraqiti pamjet e një shpërthimi të fuqishëm sikurse janë nga operacioni në fjalë. Në të vërtetë pamjet e përdorura në lajm janë nga prezantimi i një arme të ShBA-së në vitin 2017. Para përdorimit të pamjeve në lajm kanali i hoqi njerëzit që ishin përreth duke xhiruar me telefona celularë shpërthimin në fjalë.

Në deklaratën e bërë nga ABC-ja pas zbulimit të skandalit u tha se pamjet e prezantuara si pamje nga kufiri i Sirisë u hoqën nga transmetimi pas zbulimit të vërtetësisë së tyre dhe u tha se “pendohen për këtë

/gazetaimpakt

OPINIONE

INTERVISTA