Opinion

Libia mund të bëhet një fush-betejë ndërmjet Greqisë dhe Turqisë

Nga: Paul Antonopoulos

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka siguruar hapjen e kutisë së pandorës në Libi që tani është e vështirë për të mbyllur pasi ai bëri një seri llogaritjesh dhe agresionesh bruto kundër Greqisë. Kjo ka shkaktuar një krizë në të gjithë Mesdheun Lindor. Me Libinë në gjendje lufte që nga koha kur aleanca xhihadiste e NATO-s hoqi dhe vrau sundimtarin me kohë të gjatë Muammar Gaddafi në 2011, dy forca të spikatura kanë dalë nga kaosi fillestar, Qeveria e Akordit Kombëtar të mbështetur nga Turqia në koalicion me Vëllazërinë Myslimane që kontrollon kryeqytetin e Tripolit, dhe Ushtrinë Kombëtare Libiane (LNA) të udhëhequr nga gjenerali Khalifa Haftar, i cili kontrollon rreth 80% të vendit dhe ka mbështetjen e Parlamentit Libian me qendër në Tobruk. Aleancat kanë filluar të formohen dhe luajnë si një përfaqësues në Libi.

Marrëveshja Erdogan-Tripoli për të marrë hapësirën detare Greke për të shfrytëzuar depozitat e gazit dhe të naftës ka goditur një pengesë kryesore, ndërsa armiqësitë midis Greqisë dhe Turqisë vazhdojnë të rriten. Jo vetëm që SHBA, Rusia, Bashkimi Evropian dhe Izraeli kanë denoncuar lëvizjet e Turqisë në Mesdheun Lindor, por edhe Egjipti, Italia dhe Franca të gjithë e kanë mbështetur kategorikisht pozicionin e Greqisë dhe janë zotuar të ndërhyjnë në çdo rast të agresionit turk.

Si pjesë e zgjerimit të krizës të Mesdheut Lindor, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu tha dje se Turqia është e gatshme të përdorë ushtrinë për të marrë naftë dhe gaz nga Zona Ekskluzive Ekonomike të Qipros (EEZ). Komentet vijnë pasi Qipro, Franca dhe Italia do të kryejnë stërvitjen detare “CYP / FRA / IT 2019 në EEZ të ishullit”, duke demonstruar se Parisi dhe Roma dëshirojnë një rol dhe ndikim më të madh në Mesdheun Lindor duke bashkëpunuar me shtetet e tjera të BE-së, Qipron dhe Greqinë. Sh.B.A gjithashtu synon të përfitojë nga presioni i Turqisë për forcimin e marrëdhënieve me Rusinë në kohët e fundit, me Kongresin që ka mundësi të heqë sot një embargo armësh në 1987 kundër Qipros, e cila tashmë ishte miratuar nga Senati në mes të këtij viti.

Ndërkohë, kufiri turko-grek është intensifikuar. Megjithëse Turqia shkel hapësirën ajrore Greke në baza ditore duke rezultuar në një numër të barabartë avionësh Grekë që ndjekin aeroplanët e luftës turk, e marta ishte veçanërisht intensive pasi 38 avionë grekë u rrethuan dhe ndoqën mbi 20 avionë turq, me një burim ushtarak grek që thoshte “ne u argëtuam”. “Kjo vjen pasi Turqia njoftoi se është e gatshme të përdorë forcën ushtarake kundër Greqisë për të shfrytëzuar naftë dhe gaz afër ishujve Grekë. Kjo rezultoi në një mori reagimesh nga qeveria greke dhe ushtria duke njoftuar se ata nuk kanë frikë të përgjigjen ndaj ndonjë agresioni turk.

Athina po merr gjithashtu hapa të butë diplomatikë për të parandaluar që Turqia të fillojë një konfrontim ushtarak me Greqinë. Athina ka përdorur mekanizmat e BE për të siguruar mbështetje kundër armiqësive turke, me Ursula Von Der Leynen, Presidenten e re të Komisionit Evropian, duke thënë të hënën: “Ne jemi në anën tuaj Greqi, veprimi i Turqisë në Egje është i papranueshëm, ne do t’i dërgojmë një mesazh të qartë Turqisë”.

Greqia gjithashtu ndërmori hapin e dëbimit të Ambasadorit të GNA (Qeverisë së Akordit Kombëtar), duke bërë rrugën që LNA të ketë njohje evropiane pasi ajo mbështetet vetëm nga Egjipti, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe). Ky dëbim i ambasadorit të GNA pa shtetin e LNJ-së të Marinës Faraz al-Mahtawi në televizionin Grek se ai personalisht do të fundosë anijet turke nëse ata mbërrijnë në Libi pasi Erdogan të kërcënonte se do të ndërhynte ushtarakisht në vendin e Afrikës së Veriut.

Dhe pikërisht këtu do të zhvillohet beteja greko-turke, përmes një përfaqësuesi në Libi dhe jo direkt me njëri-tjetrin. Mahtawi, një filo-helen që ishte trajnuar në Shkollën Detare Greke, e angazhuar në një  politikë garash duke folur një greqishte të përsosur në televizion,se Fayez el-Sarraj, Kryeministri i GNA, nuk ishte “një Libian, por një Turk”, pasi prejardhja e tij është nga kolonistët turq osmanë në Libi, ndërsa gjithashtu shprehu shpresën e tij për mbështetjen greke.

Me Greqinë, Egjiptin dhe Qipron në një aleancë ushtarake, Athina tani po zgjeron më tej bashkëpunimin e saj ushtarak. Një veprim i një rëndësie të veçantë strategjike të bërë nga udhëheqja ushtarake Greke, ishte nënshkrimi i një memorandumi të bashkëpunimit ushtarak midis Greqisë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, i cili nëse e kujtojmë, është një aleat kyç i Haftarit dhe i kundërvihet Turqisë. Kjo vjen ndërsa raportimet po qarkullojnë që Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite po përgatisin një operacion ajror në koordinim me Haftar për të mposhtur GNA në Tripoli.

Ajo gjithashtu vjen pasi përfaqësuesit e Parlamentit Libian po mbërrijnë në Athinë për të zhvilluar diskutime me qeverinë Greke. Nëse përfaqësuesit e Libisë mund të bindin Athinën t’i njohin ata, ka të ngjarë të ketë një efekt domino të disa shteteve të BE-së që tërheqin njohjen e tyre të GNA, duke izoluar më tej Turqinë që nuk ka marrë asnjë mbështetje ndërkombëtare për krizën që filloi në Mesdheun Lindor. Edhe Rusia, e cila ka forcuar marrëdhëniet me Turqinë nën bezdisjen e NATO-s, ka vazhduar politikën e saj të përhershme për të ndjekur të drejtën ndërkombëtare, me ambasadorin rus Andrei Maslov në Greqi duke thënë të mërkurën se “rregullat e përcaktuara nga Konventa e KB 1982 për Ligjin e Detit duhet të jetë themelor. Nuk ka alternativa”. Kjo natyrisht është problematike pasi Turqia është një nga vetëm 15 anëtarët e KB, nga 193, që nuk e ka nënshkruar atë.

Megjithëse Turqia pretendon se po miraton ligjin ndërkombëtar, ajo nuk ka specifikuar se cili prej tyre. Kjo ka krijuar një krizë në të gjithë Mesdheun Lindor që ka mundësi të përhapet në Libi ndërsa forcat e Haftarit vazhdojnë të përparojnë në Tripoli. Edhe pse nuk ka mundësi që Greqia dhe Turqia të shkojnë në luftë, ne mund të presim që të dalë një përfaqësues midis dy vendeve rivale me Libinë si fushën e betejës ndërmetj tyre./Gazetaimpakt/globalresearch/

OPINIONE

INTERVISTA