Liderët e grupit G7 të bashkuar në mbështetjen e “armëpushimit të menjëhershëm” në Gaza

Krerët e vendeve anëtare të grupit G7-s njoftuan se janë të bashkuar në mbështetjen e një “armëpushimi të menjëhershëm” në Gaza.

“Ne jemi të bashkuar në mbështetjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse që është paraqitur, që do të çonte në një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, lirimin e të gjithë pengjeve dhe një rrugë të besueshme drejt paqes që çon në një zgjidhje me dy shtete. Ne gjithashtu bëjmë thirrje për një rritje të konsiderueshme dhe të qëndrueshme të ndihmës humanitare”, thanë liderët në një deklaratë të përbashkët, duke shtuar:

“Të qëndrojmë në solidaritet për të mbështetur luftën e Ukrainës për liri dhe rindërtimin e saj për aq kohë sa duhet. Në prani të Presidentit Zelenskyy, ne vendosëm të vëmë në dispozicion rreth 50 miliardë dollarë duke shfrytëzuar të ardhurat e jashtëzakonshme të aseteve sovrane të palëvizshme ruse, duke i dërguar një sinjal të pagabueshëm Presidentit Putin. Ne po shtojmë përpjekjet tona kolektive për të çarmatosur dhe për të hequr financimin e kompleksit industrial ushtarak të Rusisë”.

Më 31 maj, Biden tha se Izraeli prezantoi një marrëveshje trefazore që do t’i jepte fund armiqësive në Gaza dhe do të siguronte lirimin e pengjeve të mbajtura në enklavën bregdetare. Plani përfshin një armëpushim, një shkëmbim pengjesh-të burgosurish dhe rindërtimin e Gazës.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Rreth 37.300 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 84.800 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne