Bota

“Lind” një tjetër President si Duterte i Filipineve!

Presidenti indonezian Joko Widodo ka urdhëruar oficerët e policisë të qëllojnë tregtarët e drogës në vend nëse ata përpiqen t’i rezistojnë arrestimin, duke u krahasuar menjëherë me homologun e tij filipinas, Rodrigo Duterte.

“Ju thashë, të jeni të vendosur, veçanërisht me tregtarët e huaj të drogës që hyjnë në vend dhe rezistojnë [arrestimit]. Qëlloni! Mos kini mëshirë”, ka thënë Widodo të premten.

Ai beson se vendi i tij po përballet me një “emergjencë” kur është fjala për trafikimin e drogës.

“Ne jemi me të vërtetë në një situatë emergjente në trajtimin e trafikut të drogës”, tha ai.

Vërejtjet e tij kontradiktore i bëjnë jehonë atyre të Duterte, i cili pasi u zgjodh President, nisi një goditje brutale ndaj tregtarëve të drogës dhe por edhe përdoruesve të lëndëve narkotike duke vrarë mijëra prej tyre.

Në mars, Duterte lëshon një paralajmërim për tregtarët e drogës, “Ju do të vdisni”.

“Ose më vrit ose po të vras,” shtoi ai. “Unë jam i angazhuar për të ndaluar drogën”, u shpreh.

Indonezia është e njohur për ligjet e ashpra të drogës, të cilat shpesh përfundojnë në ato që dënohen duke paguar çmimin përfundimtar. Widodo është kritikuar për urdhërimin e vdekjes së trafikantëve të dënuar të drogës.

Indonezia ka ekzekutuar 18 persona për trafik droge pasi që Widodo mori detyrën në 2014. Australianët Myuran Sukumaran, 33 vjeç dhe Andrew Chan, 31, ishin midis tetë kontrabandistëve të dënuar, të cilët u vranë nga skuadra e pushimit në prill të vitit 2015.

Urdhri i së premtes ‘Mos i mëshiro’ erdhi një javë pasi policia indoneziane vrau një burrë tajvanez në një qytet afër kryeqytetit Xhakarta. Njeriu thuhet se është pjesë e një grupi që përpiqet të kontrabandojë një ton metafetamine kristali në vend.

/Ora News.tv/

OPINIONE