Bota

Loja iraniane që lejon lojtarët të “argëtohen” duke u hakmarrë kundër SHBA për vrasjen e Sulejmanit

Nga: Ilya Tsukanov

Më 3 janar 2020, SH.B.A. vrau Komandantin e Forcës Kuds të Iranit Kasem Sulejmani me një sulm me dron mbi Bagdad. Irani u zotua për hakmarrje dhe më 8 janar, lëshoi mbi një duzinë raketa në një çift të bazave të SHBA në Irak, duke plagosur mbi 100 personel ushtarak amerikan. Republika Islamike ka rezervuar të drejtën për operacione të mëtejshme hakmarrëse.

Center Games, një prodhues i vogël iranian i lojërave mobile i njohur për disa tituj, ka krijuar një lojë të re mobile që u mundëson përdoruesve të “hakmerren” kundër flotave të anijeve luftarake “terroriste amerikane” dhe transportuesve të avionëve për vrasjen e gjeneralit Kasem Sulejmani.

Loja, e titulluar “Hakmarrja e Rëndë”, u përhap në fillim të këtij viti në tregun iranian Android Café Bazaar dhe përshkruhet si “një lojë familjare me lojë truri për të marrë hak kundër terroristëve amerikanë në mënyrë që familjet, të rinjtë dhe adoleshentët të mund të kalojnë kohën e tyre dhe energji duke luftuar armikun edhe gjatë pushimit dhe argëtimit. ”

Aplikacioni i përshtatet moshave 10 vjeç e lart. Fotografitë e lojës tregojnë se përdoruesit janë në gjendje të gjuajnë me një larmi të gjerë armësh, duke përfshirë raketa, granata me raketa dhe mitraloza në drejtim të flotave të SHBA.

Nëse lojërat celulare nuk janë tuajat, një kompani tjetër iraniane, e quajtur Iran Bazi, ka krijuar një lojë bordi të bazuar në karta dhe harta, e quajtur gjithashtu ‘Seven Revenge’, duke lejuar deri në katër lojtarë të hakmerren me transportuesit, bazat dhe trupat amerikane.

Loja, e përshtatshme për lojtarë të të gjitha moshave, kategorizohet si një ‘lojë ngacmuese / edukative’ nga Digikala, një kompani iraniane e tregtisë elektronike dhe ka një vlerësim prej 3.7 yjeve nga pesë bazuar në 28 vlerësime, ku ankesa kryesore e shqyrtuesve duket se është kompleksiteti i saj. Loja është në dispozicion për blerje për shumën e rreth 0.95 dollarëve amerikanë.

Që nga vrasja në janar të 2020 e Sulejmanit, zyrtarët iranianë kanë paralajmëruar vazhdimisht se vendi ende nuk ka “goditur reciprokisht SH.B.A.” për vrasjen e komandantit. Muajin e kaluar, Zëvendës Komandanti i Gardës Revolucionare për Çështjet Politike, Yadollah Javani tha se arsyeja që Irani nuk i është hakmarrë SHBA- së duke vrarë një zyrtar të lartë ushtarak Amerikan është sepse nuk ka qenë në gjendje të “gjejë askënd që është po aq i vlefshëm”.

Para vdekjes së tij, Sulejmani komandoi elitën e Gardës Revolucionare të forcave luftarake ekstraterritoriale Kuds për rreth dy dekada, dhe në atë kohë kreu operacione kundër militantëve Talebanë në Afganistan, Daesh (ISIS) * dhe al-Kaeda * terroristë të lidhur në Siri dhe Irak, dhe siguroi mbështetje këshilluese kundër forcave izraelite gjatë Luftës së Libanit 2006./GazetaImpakt/sputniknews/

 

OPINIONE