Bota

Lojtari më i shtrenjtë në botë konvertohet në Islam

Mesfushori i Manchester United, Paul Pogba, ka folur me zell se është musliman që jeton në Manchester pas sulmit në Arena, duke folur për mosbesimin e tij në tragjedinë dhe për ka përjashtuar çdo lidhje midis këtyre sulmeve dhe Islamit.

“Është një moment shumë i vështirë, por nuk mund të heqësh dorë,” tha Paul Pogba për revistën Esquire në intervistë që ka për t’u botuar në korrik-gusht, njoftoi Manchester Evening News.

“Ne nuk mund t’i lejojmë ata të futen në kokat tona, ne duhet të luftojmë për të. Gjërat e këqija ndodhin në jetë, por ju nuk mund të ndaloni të jetoni”.

Njëzet e dy vetë u vranë në një shpërthim pas një koncerti në Mançester muajin e kaluar.

Pogba dënoi sulmin në Arena dhe u hap në mosbesimin e tij në tragjedinë, që ndodhi dy ditë para përfundimit të finales të United’s Europa League me Ajax-in.

“Nuk mund të vrasësh një qenie njerëzore … Të vrasësh një qenie njerëzore … Është diçka e çmendur, kështu që unë nuk dua ta fus fenë në të. Ky nuk është Islami dhe të gjithë e dinë. Unë nuk do të jem i vetmi që do të theme këtë, “tha ai.

Pogba është një futbollist profesionist francez që luan për Manchester United dhe ekipin kombëtar të Francës.

Ai vepron kryesisht si një mesfushor qendror dhe është i kënaqur duke luajtur si në sulm ashtu edhe në mbrojtje.

I lindur në vitin 1993, lojtari i talentuar u bashkua me skuadrën kombëtare franceze në vitin 2013 për të luajtur më vonë në Kupën e Botës në vitin 2014 dhe do të luajë në Kampionatin Evropian .

Burimi : IQNA News/ ML

OPINIONE