Macron përballet me forcat izraelite në Jeruzalem

 

Presidenti francez Emmanuel Macron është përballur me forcat izraelite gjatë një turneu në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit al-Kuds.

Franca e viziton shpesh Kishën e Shën Anës në Qytetin e Vjetër të rrethuar nga Jeruzalemi që kur iu dha nga osmanët Perandorit Francez Napoleon III në 1856.

Franca e shikon atë si një provokim kur policia izraelite hyn në kompleksin e gurëve ranor të kishës, në një pjesë të Jeruzalemit al-Quds të pushtuar nga Izraeli në luftën e Lindjes së Mesme në vitin 1967.

Incidenti i të mërkurës ishte një rast i përsëritur. Në vitin 1996, ish Presidenti Zhak Chirac humbi durimin me agjentët izraelitë në të njëjtën kishë, duke i thënë njërit prej tyre se diskutimi i tij ishte një “provokim” dhe kërcënoi të kthehej në aeroplanin e tij.

Chirac refuzoi të hynte në Shën Anne derisa forcat izraelite u larguan nga vendi.

Video tregonte Macron, i përhumbur në qendër të një rrethi të mbushur me njerëz midis truprojave të tij mbrojtëse dhe forcave izraelite, duke përfshirë disa forca me uniformë, nën një hark që të çonte në kishë.

Macron ndaloi ecjen dhe u bërtiti forcave izraelite në anglisht, “Mua nuk më pëlqyen ato që bëtë para meje”.

Duke ulur zërin, ai më pas tha: “Dil jashtë. Më vjen keq, ti i di rregullat. Askush nuk duhet të provokojë askënd”.

Një zëdhënës izraelit nuk dha koment në emër të agjencisë së brendshme të sigurisë Shin Bet, e cila gjithashtu ndihmon në ruajtjen e personave të huaj.

Diplomatët francezë kishin paralajmëruar se ata duan të lënë pak hapësirë për mashtrime gjatë udhëtimit të Macron. Të mërkurën, një grindje e veçantë erdhi pasi forcat izraelite u përpoqën të hynin në Shën Anne përpara vizitës së Macron./Gazetaimpakt/ presstv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne