Mahathir në Austri: Njihuni me liderët më të vjetër dhe më të rinj në botë

Takimi mes Kryeministrit malajzian Mahathir Muhammed dhe kancelarit austriak Sebastian Kurz ka krijuar historinë si një takim midis udhëheqësve më të moshuar dhe më të rinj në botë.

Tun Dr. Mahathir, 93 vjeç, është në një vizitë pune tre-ditore në Vjenë, udhëtimi i parë që nga vizita e tij e fundit në vitin 1985. Z. Kurz, 32 vjeç, është lideri më i ri në botë.

Dr. Mahathir tha se ai mirëpriti më shumë investime të huaja direkte nga Austria përveç forcimit të marrëdhënieve dypalëshe nga Bashkimi Evropian.

“Ne e dimë se vëllimi i tregtisë nuk është shumë i madh, por është i konsiderueshëm, kështu që investimet mund të rrisin tregtinë e volumit midis dy vendeve”, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me Z. Kurz.

Dr. Mahathir tha se Austria është gjithashtu e përfshirë në projektin e kabllor Langkawi./ ML

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne