Bota

Makron: Eleminimi i kërcënimit terrorist tani është më i rëndësishëm se sa largimi i Assadit

Franca i ka zhvendosur prioritetet e saj nga rrëzimi i presidentit sirian Bashar al-Assad për të mposhtur terrorizmin dhe për të kërkuar stabilitet politik në shtëpi, tha presidenti francez Emanuel Makron në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin amerikan Donald Trump.

“Për gjendjen e Irakut dhe Sirisë, kemi rënë dakord të vazhdojmë të punojmë së bashku, veçanërisht në ndërtimin e një udhërrëfyesi për periudhën e pasluftës,” tha Makron gjatë një konference të përbashkët për shtyp pas bisedimeve me Donald Trumpin në Paris. “Ne kemi kërkuar nga diplomatët tanë që të punojnë në atë drejtim, kështu që në javët e ardhshme mund të merret një iniciativë konkrete dhe të menaxhohet nga P5 [pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara].”

I ashtuquajturi “grup kontakti” në Siri, sipas Makron, duhet të përfshijë anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si dhe përfaqësuesit e qeverisë siriane dhe grupeve rebele.

Largimi i presidentit Assad nuk është më aq i rëndësishëm për Parisin, pasi lufta kundër terrorizmit në shtëpi tani është bërë përparësi kryesore, deklaroi Makron.

“Në të vërtetë, tani kemi një qasje të re në Siri, sepse duam rezultate dhe duam të punojmë së bashku me të gjithë partnerët tanë, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Ne kemi një qëllim kryesor që është zhdukja e terrorizmit, pavarësisht se kush janë ata, ne duam të ndërtojmë një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme politike,” tha Makron. “Nuk kërkoj largimin e Asadit, ky nuk është më një kusht paraprak për Francën. Për shtatë vjet nuk kishim një ambasadë në Damask – dhe ende nuk kemi zgjidhje.”

Donald Trumpi konfirmoi se SHBA-ja dhe Rusia po punojnë për një marrëveshje të dytë armëpushimi në Siri, si një ndjekje e asaj që ai dhe Presidenti rus Vladimir Putin ranë dakord gjatë takimit të tyre të parë në periferi të G20.

“Një nga gjërat e mëdha që doli nga ky takim, meqë ra fjala, ishte fakti se kemi arritur një armëpushim që deri tani ka zgjatur pothuajse pesë ditë. Pesë ditë nuk do të tingëllojë si një periudhë e gjatë kohore. Në kushtet e një armëpushimi në Siri është një periudhë shumë e gjatë,” tha Trump.

“Ky ishte një rezultat i komunikimit me një vend. Gjatë asaj periudhe pesë ditore shumë njerëz janë shpëtuar, shumë njerëz nuk janë vrarë, nuk është qëlluar me armë në një pjesë shumë të rrezikshme të botës, dhe kjo është një nga pjesët më të rrezikshme të vetë Sirisë,”shtoi ai.

“Duke pasur një komunikim dhe dialog, ne ishim në gjendje të kishim një armëpushim dhe do të vazhdojmë për disa kohë. Dhe sinqerisht ne jemi duke punuar për armëpushimin e dytë në një pjesë shumë të ashpër të Sirisë”.

Presidenti francez theksoi rëndësinë e ruajtjes së marrëdhënieve të mira me Rusinë, veçanërisht në lidhje me zgjidhjen e krizës në vazhdim në Lindjen e Mesme.

“Ne kemi shumë mosmarrëveshje, kemi një mospërputhje të dukshme me Rusinë. Por në mjedisin e tanishëm, veçanërisht në Lindjen e Mesme, është një domosdoshmëri për të punuar së bashku, për të shkëmbyer informacion, për të ndarë mosmarrëveshjet dhe për të gjetur zgjidhje,” tha Makron.

Trumpi ka mbërritur në Paris për vizitën e tij të parë zyrtare në Francë të enjten. Përveç diskutimit të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe dypalëshe me homologun e tij francez, presidenti amerikan do të marrë pjesë në paradën e Ditës së Bastit në kryeqytetin francez të premten. / © Gazeta Impakt

OPINIONE