Bota

Masakra në Gaza, Turqia tërheq ambasadorët nga Izraeli dhe SHBA-ja

urqia ka ndërrmarë një hap diplomatik ekstrem duke tërhequr ambasadorët e saj nga Izraeli dhe SHBA-ja, në shenjë reagimi ndaj masakrës së ndodhur një ditë më parë Rripin e Gazës ku paralel me çeljen e ambasadës amerikane në Jerusalem, një akt që e shndërron qytetin e shenjtë në kryeqytet të Izraelit, ushtria vrau gjatë protestave 58 palestinezë dhe plagosi të paktën 2700 sosh.

Presidenti Erdogan e akuzoi Izraelin për “terrorizëm shtetëror” dhe “gjenocid”, pasi ushtria izraelite në Rripin e Gazës kanë vrarë të paktën 58 palestinezë dhe ata ende 2,700 të plagosur, pse Turqia quhet shtëpi ambasadorin e saj në Izrael dhe Shtetet e Bashkuara.

“Izraeli është shtet terrorist”, tha i irrituar Erdogan gjatë një takimi me studentë turq në Londër.

“Kjo që Izraeli bën është gjenocid. Unë e dënoj këtë tragjedi humanitare, këtë gjenocid, ardhur nga Izraeli apo Amerika”, tha kreu i shtetit turk. /tesheshi

OPINIONE