Uncategorized

Mbrojtja ajrore siriane ka rrëzuar tre raketa izraelite dhe dy drone

Agjencia e lajmeve Sputnik njoftoi të premten se mbrojtja ajrore e Sirisë kishte rrëzuar tre raketa izraelite dhe dy dronë në rrethinat e Damaskut.

Sputnik citoi burime siriane të thoshte se dy raketa u gjurmuan në Damaskun jugor dhe një tjetër në Damaskun veriperëndimor. Sipas Sputnik, mbrojtja ajrore e Sirisë gjithashtu ka rrëzuar dy dronë të zbulimit, në Damaskun perëndimor. Javët e fundit regjimi sionist ka intensifikuar sulmet e tij ndaj Sirisë. Izraeli është shumë i shqetësuar për dështimin e terroristëve në Siri. Kriza në Siri filloi në vitin 2011 me pushtimin masiv të grupeve terroriste të mbështetura nga Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre për të ndryshuar ekuacionet rajonale në favor të regjimit sionist. Ushtria siriane kohët e fundit ka qenë në gjendje të shkatërrojë grupin terrorist ISIS me ndihmën nga Republika Islamike e Iranit dhe mbështetjen nga Rusia. Grupet e tjera terroriste gjithashtu po pësojnë disfatë në Siri. /PT

OPINIONE