Shqiperia

“Me shpejtësi deri në 187 km/h”, Policia publikon pamjet nga aksioni i natës, ja çfarë ndodhi me “pilotët” e rrugëve

Policia e Tiranës ka ushtruar kontrolle të shumta me radar gjatë natës së kaluar, duke kapur dhe ndëshkuar “pilotët” e rrugëve.

Kështu, uniformat blu kanë ndëshkuar me gjoba dhe heqje patente shoferët që janë kapur duke lëvizur me shpejtësi tejet të lartë apo të dehur.

Mes të tjerash, policia apelon për të gjithëshoferët, që të respektojnë rregullat e Kodit Rrugor, pasi shpejtësia dhe alkooli vrasin jetën.

Njoftimi i plotë:

Shijoje fundjavën, por respekto rregullat e qarkullimit, se pastaj do të vuash mungesen e patentës në rastin më të mirë dhe 🚑 në rastin më të keq.

🥃 në timon dhe shpejtësia si 🛫.në 🛣️, vrasin🚑 jetën

Si çdo fundjavë, Policia Rrugore e Kryeqytetit shton kontrollet me Radar 📸, gjatë orëve të mbrëmjes dhe orëve të para të mëngjesit në rrugët interurbane Tiranë-Elbasan-Tiranë- Durrës-Tiranë për të parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara dhe në të gjitha rrugët e kryeqytetit me dragera për të evidentuar dhe ndëshkuar ata drejtues mjetesh që drejtojnë mjetin nën ndikimin e alkoolit apo më keq akoma në gjendje të dehur.

Pavarësisht kontrolleve të shtuara, sensibilizimit të bërë nëpërmjet publikimit të videove dhe apelit të përditshëm nga Policia Rrugore drejtuar përdoruesve të rrugës që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, përsëri ka shumë drejtues mjetesh që abuzojnë.

Prej orës 20:00 të mbrëmjes e deri ne 01:00 të mëngjesit të sotëm janë evidentuar nga kontrolli me radar në segmentin Sauk-Teg, 16 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi deri mbi dyfishin e normave të lejuara, të cilëve ju pezullua Leja e Drejtimit.

Shpejtësi që varionin nga 138 km/h deri 187 km/h ✈️🛣️, 🙏✈️!!!. 🏠????🚑.

19 vjeçari nga Tirana me 166 km/h, 33 vjeçari nga Durrësi me 171 km/h dhe 29 vjeçari nga Tirana me mbi dyfishin e shpejtësi me 187km/h kur dhe fluksi ishte akoma me intensitet. Ky guxim i tepruar apo papërgjegjshmëri ndaj jetës është i frikshëm për përdoruesit e rrugës, shpejtësi vrastare për jetën.

Gjithashtu janë vendosur 22 masa administrative për shpejtësi mbi normat e lejuara por pa masë plotësuese dhe për mos rregullim shpejtësie në qendrat e banauara.

4 masa për manovra të rrezikshme në rrugë dhe 1 masë me vlerë maksimale pasi drejtuesi i mjetit ishte rezident në një shtet tjetër.

Kontrollet kanë vijuar dhe po vijojnë në të gjitha rrugët e kryeqytetit duke përdorur alkool testuesit dhe si rezultat janë evidentuar deri në këto momente dhe u është perzulluara Leja e Drejtimit 8 drejtuesve të automjeteve të cilët drejtonin mjetin nën ndikimin e alkoolit, në masë që varionte nga 0.22 mg/l deri në 0.46 mg/l

Gjithashtu janë evidentuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 4 drejtues mjetesh që drejtonin mjetin në gjendje të dehur në masë që varionte nga 0.54 mg/l deri në 0.64 mg/l

🚫 shpejtësisë✈️✈️🛣️ dhe alkoolit në drejtim të mjetit, pasi destinacioni 🏡 ❓❓❓❓❓❓🚑

Mos nxitoni ✈️ për tê arritur fundin🚑, apo 📸✍👮🏻♀,

Shpejtësia ✈️🛣️ dhe alkooli🍺 në timon vrasin jetën jetën
/tpz

OPINIONE