Rajoni

Mediat e Beogradit në panik: Kosova po trajtohet si shtet në Sofje

Mediat serbe po e quajnë goditje me thikë pas shpine prezencën e Aleksander Vuçiqit sot në Samitin e Sofjes.
Në një analizë të “Blic”, thuhet se mungesa e kryeministrit spanjoll Mariano Rajoy me Samitin në Sofje, dhe prania e Serbisë në të njëjtën ngjarje është thikë pas shpine.

“Rahoj nuk mori pjesë në një vend ku Kosova përfaqësohet si shtet sepse ai praktikisht do ta njohë statusin e shtetit si të barabartë me të tjerët. Nga ana tjetër, ne përfaqësohemi nga presidenti Vuçiq sepse siç tha ai, nuk mund t’i fusim thikë pas shpine Bullgarisë. Nga kjo po del se Spanja më fuqishëm ka mbrojtur pozicionin e saj në mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës, ndërsa Serbia nuk po e bën këtë”, thuhet në reagimin e mediave serbe.

Sipas gazetës serbe, Kosova po trajtohet si shtet në samitin e Sofjes.

Kujtojmë se në të njëjtin Samit, Kosova po përfaqësohet nga kryeministri Haradinaj, presidenti Thaçi dhe ministri i Punëve të Jashtme, Pacolli.