Mediat holandeze raportojnë mbi vdekjen e presidentit të vetëshpallur të Çamërisë: Kishte pas një ushtri kreditorësh (Video)

Mediat holandeze raportojnë lajmin e vdekjes së Festim Latos, presidentit të vetëshpallur të Çamërisë. Në artikullin e publikuar nga media holandeze thuhet se pas Latos ishin vënë pas një numër kreditorësh dhe se ai ishte deklaruar i falimentuar në prill nga Gjykata e Zutphen. Sipas diplomatit holandez Zandberg Lato bashkëpunonte me biznese që nuk paguan TVSH.

“Njeriu që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuëe Ubbergseweg në Nijmegen është ndoshta viktimë e një projektligji. Bëhet fjalë për Festim Lato, burime thonë për Omroep Gelderland. Njeriu i lindur në Shqipëri kishte një ushtri kreditorësh pas tij.

Person i që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseëeg në Nijmegen është Festim Lato, i lindur në Shqipëri pas të cilit ishin vendosur një ushtri kreditorësh.

Policia njoftoi më herët se kishte marrë informacione lidhur me ngjarjen. Lato u raportua si i humbur javën e kaluar. Trupi i tij u gjet në rrugë të shtunën pasdite. Në vitet e fundit, Lato ka jetuar në Betue.

Ai ishte shpallur president i Çamërisë, një rajon i cili po lufton për pavarësi në kufi mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Sipas njerëzve në zonën e tij Lato kishte borxhe me kompani dhe indivdidë që shkonin deri në miliona euro

“Ai solli shumë para në të holla përtej kufirit me Shqipërinë”, thotë diplomati Jeroen Zandberg.

Zandberg shprehet i tronditur nga vdekja e tij.

 “Ishte një njeri i qetë. Ai ka bërë biznes me sipërmarrësit të cilët nuk paguajnë TVSH. Si rezultat, ai bëri një numër marrëveshjesh të fshehura. Kompanitë dhe qeveritë e mëdha, ndër të tjera, thuhet se i huazuan atij shuma të mëdha parash dhe kurrë nuk e panë atë përsëri”, thotë Zandberg.

Lato thuhet se u deklarua falimentuar në prill nga Gjykata në Zutphen. Vdekja e tij raportohet edhe nga mediat në Shqipëri . Si një president i vetëshpallur, Lato rregullisht kishte shfaqje publike.

Përveçse ishte president, Lato ishte gjithashtu trajner i kombëtares së futbollit të Çamërisë. Në 2017, ajo skuadër në Hagë fitoi finalen e turneut për Kupën Botërore të UNPO, një turne për vendet dhe rajonet e panjohura”, thuhet në  artikullin e medias holandeze./shqiptarja

 

https://youtu.be/6LJxxc77_Yg

 

 

 

FOTO nga vendi ku u gjet i vrarë ‘Presidenti’ i Republikës së Çamërisë

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne