Shqiperia

Ministri i Jashtëm italian në bisedë telefonike me Ramën dhe Bashën: Të shmanget dhuna

Ministri i Jashtëm Italian, Enzo Moavero Milanesi i ka kujtuar në një bisedë telefonike kryeministrit Edi Rama, si edhe kreut të opozitës Lulzim Basha, rëndësinë e dosmodoshme, për të siguruar respektimin e rregullave të demokracisë dhe shtetit të së drejtës.

Në kuadër të kontestimeve të datës së zgjedhjeve të 30 qershorit, Ministri i jashtëm italian përsëritit se pavarësisht divergjencave mes forcave politike shqiptare, është shumë e rëndësishme të evitohet cdo formë e dhunës dhe mendimet e qëndrimet e gjithësecilit të shprehen në mënyrë demokratike.

Me këtë “frymë realiteti të rëndë në reciprokitet me dialektikën politike kundërshtare”, ka theksuar ministri “duhet të sigurohet, siguria dhe korrektësia e procesit elektoral në Shqipëri” i cili do të monitorohet edhe nga një mision ndërkombëtar, i udhëhequr nga OSBE-ODHIR, në të cilin bëjnë pjesë vëzhgues nga shumë vende, përfshirë edhe Italinë./lapsi