Shqiperia

Ministri i Merkelit “shkund” qeverinë: Boll me “peshqit” e vegjël, në BE hyni nëse…

epa06355054 German Minister of Agriculture, Christian Schmidt, at the beginning of a meeting with representatives of communities affected by pollution related to the emissions of diesel vehicles, in Berlin, Germany, 28 November 2017. The Government continues with its meetings with mayors of German cities suffering under high air pollution caused by nitrogen oxide (NOx) emissions of Diesel engines to discuss measures of air quality improvement. Measures to improve air quality are a software update on vehicles and bonuses on new cars purchases. The most polluted cities will be supported with a Government fund to promote public transport and greener transport alternatives. EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Një nga deputetët e Grupit Parlamentar CDU/CSU, Christian Schmidt i ka paraprirë protestës së opozitës shqiptare ditën e nesërme, duke bërë një apel të fortë si për qeverinë dhe dyshen PD-LSI, që lidhet me fatin e zgjedhjeve të ardhshme në vendin tonë.

“Matës për hapat e mëtejshëm drejt BE do të jenë zgjedhjet lokale së afërmi. Ato duhet të mbahet të lira dhe pa blerje votash. Kjo kërkon transparencë nga qeveria e partia në pushtet përkundrejt opozitës dhe zgjedhësve”, ka thënë aportuesi për Shqipërinë për grupin CDU/CSU në Bundestagun gjerman.

Përveç kërkesës për garanci nga PS se s’do të lejohet blerja e votës në 30 qershor, ministri i qeverisë së Angela Merkela ka shigjetuar gjithashtu edhe luftën kundër krimit që po bën qeveria.

“Rruga drejt anëtarësisë në BE është plot sfida. Qeveria e sotme duhet të dëshmojë se është në gjendje të respektojë Parlamentin dhe pavarësinë e gjyqësorit. Rruga e nisur me vettingun po jep frytet e para. Por duhet avancuar në mënyrën e duhur pasi ka shumë për të bërë. Në mënyrë të veçantë duhet të japin llogari para gjykatës kapobandat e Kriminalitetit të Organizuar dhe jo vetëm “peshqit e vegjël’”, deklaron Schmidt.

Kujtojmë se Christian Schmidt vizitoi Shqipërinë në nëntor 2016, ku denoncoi për të parën herë në mediat gjermane problemin e kanabisit në vend. Një muaj më parë Schmidt u zgjodh reporter për Shqipërinë nga CDU/CSU, funksion që më parë e mbante Thorsten Frei.