Opinion

Mos u bëj keq, thjesht bindu: Pas Covid-19 gjigandët e teknologjisë do të kenë akoma më shumë kontroll mbi atë që shihni dhe çfarë mendoni!

Nga Mitchell Feierstein, investitor, bankier dhe autor i Planet Ponzi: Si u futëm në këtë rrëmujë, çfarë ndodh më pas dhe si të mbrohemi. Ai e kalon kohën e tij midis Londrës dhe Manhattan.

Algoritmet e luginës së Siliconit (elementi kimik i numrit atomik 14, një jometal me vetitë gjysmëpërçuese, i përdorur në bërjen e qarqeve elektronike) po kontrollojnë hartën tuaj njohëse dhe Kongresi po e lë të ndodhë. Covid-19 po ofron mbulesën e përsosur për të forcuar atë kontroll, me kohën e zgjedhjeve të vitit 2020.

Neoliberalizmi ishte mbulesa e përsosur për oligarkët për të nxjerrë luftë ideologjike për të mbrojtur miliardat që ata kanë plaçkitur nga taksapaguesit.Tiliona dollarë rrodhën në Luginën e Silikonit, vendlindja e censurës dixhitale, censura që në shumë mënyra është më e rrezikshme dhe e fshehtë sesa grushti i dështuar i dhunshëm i një presidenti të ulur amerikan me rosën e Rusisë dhe talljen me nxjerrjen para gjygjit. Gjatë dy dekadave të fundit, shoqëritë demokratike janë manipuluar nga monstra të parregulluar të teknologjisë së madhe të luginës së Siliconit, të cilat tani kontrollojnë rrjedhën e lajmeve dhe kanë armatosur Amazon, Facebook, Google, Twitter, YouTube, Instagram, Netflix, PayPal, Reddit, TikTok, Microsoft , Apple dhe Internetin e gjërave shumë të rrezikshme (nxitur nga 5G).

Dëshmia e fortë është e vështirë për tu arritur pasi nuk mund të kapësh kurrë gjigantët e teknologjisë me duar të kuqe. Mënyra se si ata fshehin me qëllim të gjitha të dhënat e tyre dhe algoritmet e markave tregtare shërbejnë vetëm për të forcuar dyshimet dhe provat e shpërndara. Por motivet e tyre kanë qenë prej kohësh transparente në deklaratat dhe veprimet e tyre publike.

Covid-19 është devijimi i përsosur. Ndërsa Kongresi kalon shumë ndihma prej triliona dollarësh për miliarderët, teknologjia e madhe siguron që gjeneratat e ardhshme të bëhen varës dixhitalë që verbërisht pranojnë dhe përqafojnë, si delet, shfaqjen e tiranisë dixhitale. Studentët e kolegjit të sotëm pengohen si budallenj në ekstazë, sytë ngjitur në telefonat e tyre celularë, nga frika se mos “humbasin” në azhurnimet në Instagram në kohë reale ose memet e fundit të TikTok. Zhvillimi i 5G mund të rezultojë në një Luftë të Dytë Botërore të heshtur që siguron një shkatërrim të shpejtë të një shoqërie të skllavizuar të Perëndimit pa asnjë goditje të vetme qëllohet ndonjëherë.

Algoritmet e luginës së Siliconit përcaktojnë se çfarë përmbajtje shihni, kur e shihni, si e shihni atë ose nëse nuk e shihni fare atë. Nëse “moderatorët” me hije dhe të pamatura nuk pajtohen me pikëpamjen tuaj ose është në kundërshtim me narracionin zyrtar neoliberal, ai zhduket, dhe ju keni hije. Për shembull, unë besoj me forcë se ushqimi im @PlanetPonzi Twitter është hijezuar. Drejtori i Përgjithshëm i Twitter Jack Dorsey miratoi një artikull si një “lexim i shkëlqyeshëm” në të cilin autorët pasqyruan sesi politika amerikane është marrë aq keq (nën Shtëpinë e Bardhë Trump) sa që “nuk kishte asnjë rrugë dypartiake përpara … dhe vendi është në prag e një lufte civile”.  Ata vazhduan, “Në këtë periudhë aktuale të politikës amerikane, në këtë pikë të historisë sonë, nuk ka asnjë mënyrë që një rrugë dypartiake të sigurojë rrugën kryesore të drejtimin”. Mbështetja e Dorsey-it për këtë artikull krijon një precedent që lejon një kulturë toksike në Twitter, e cila ka mundësi të pasqyrohet në zgjedhjen e llogarive të punonjësve në hije. Vice bëri një hetim që zbuloi se si zërat e famshëm konservatorë që përdorën Twitter klikoheshin vazhdimisht më shumë sesa llogari liberale. Twitter kurrë nuk iu drejtua rezultateve të Vice dhe më vonë mohoi pretendimet duke thënë se ishte një gabim ose që “sinjalet e bazuara në sjellje” rritin shikueshmërinë e llogarive të caktuara ndërsa shtypin dukshmërinë e të tjerëve si pjesë e objektivit të Twitter “për të përmirësuar shëndetin e bisedës publike në publikime”. Pra, për të përsëritur, zërat konservatorë, përfshirë anëtarët ekzistues të Kongresit amerikan si Matt Gaetz, janë shtypur në Twitter. Për shkak të natyrës së errët të Twitter, është e pamundur të thuhet se Twitter rrit llogaritë individuale ndërsa sigurimi i zërave me të cilin moderatorët e Twitter nuk pajtohen kurrë nuk janë parë, por ka shumë mundësi që të jetë kështu. Vlerësimet stratosferike “kliko-mashtrim të bazuar” të kompanive mumje të pafrytshme të luginës së Siliconit mbeten të jashtëzakonshme. Vlerësimi i 20 miliardë dollarëve në Twitter është qesharak. Drejtori Paul Singer Elliott është një investitor i guximshëm për të pasur besim dhe siguri në modelin e biznesit të Twitter.

Një tjetër shembull mund të gjendet thjesht duke shikuar komentet drejtuar Boris Johnson ndërsa ai është ulur në spital duke luftuar Covid-19. Njerëzit po bëjnë thirrje për vdekjen e tij dhe deklarojnë se ai meriton të jetë në këtë situatë. A do të ishin akoma këto komente nëse do të kërkonin vdekjen e një liberali? A është mirë thjesht dhe vetëm sepse Johnson është një konservator?

Nuk është vetëm Twitter

Përkundër dëshmisë së tij të betuar për të kundërtën, Google Search është kapur duke manipuluar të dhënat e kërkimit, duke fshehur të dhëna dhe duke krijuar algoritme që e bëjnë këtë vetëm dhe nuk lënë prova. Për shembull: Artikujt që unë shkruaj janë varrosur nga Kërkimi i Google (provoni kërkoni ‘Feierstein’, ‘Mitchell Feierstein’, ‘Feierstein rt.com’ dhe ‘Mitchell Feierstein rt.com’ dhe krahasoni rezultatet).

Shkencëtarët dhe psikologët e të dhënave kanë të njëjtin mendim. Shikoni studimet e Ronald E. Robertson mbi Efektin e Manipulimit të Motorit të Kërkimit të botuar në Punimet e Akademisë Kombëtare të Shkencave, të cilat janë tërheqëse dhe ndëshkuese.

Këta portierë dixhitalë kanë fuqinë për të kontrolluar dhe manipuluar popullsinë përmes mbledhjes së të dhënave të mëdha. Profili juaj dixhital përmban një rekord të gjithçkaje që bëni. Ju po gjurmoheni dhe të gjitha lëvizjet dhe veprimet tuaja janë regjistruar. Këto të dhëna të vlefshme përpilohen dhe ruhen nga kompanitë e listuara më lart. Këto të dhëna janë të vlefshme dhe bazohen në preferencat tuaja dhe të gjitha artikujt që keni kërkuar ose blerë në internet, dyqanet që keni vizituar dhe vendet ku keni udhëtuar nëse janë me makinë, autobus, tren ose aeroplan. Google, Amazon, Facebook et al. po regjistrojnë çdo lëvizje. Të gjitha këto janë, të paktën në mënyrë nominale, funksione të zgjedhura, por kompanitë janë duke u llogaritur qartë njerëzve që nuk u shqetësojnë sa duhet për të gërmuar rreth parametrave dhe për të zbuluar të gjitha mohimet e skenarëve të vegjël.

Tingullone frikshme? Epo, është. “Është më e keqja, është se kontrolli i plotë i të dhënave tuaja të konsumatorit dhe fuqia rezultuese për të ndikuar tek ju është e kombinuar me preferenca politike të shprehura qartë.

Teddy Goff, strateg i fushatës dixhitale të Hillary Clinton për vitin 2016, i dërgoi emailin e mëposhtëm si Klinton dhe John Podesta, menaxher i fushatës së Klinton:

“Marrëdhëniet e punës me Google, Facebook, Apple dhe kompani të tjera të teknologjisë ishin të rëndësishme për ne në vitin 2012 dhe duhet të ishin edhe më të rëndësishme për ju në vitin 2016, duke pasur parasysh pozicionet e tyre ende në rritje në ndikim. Këto partneritete mund të sjellin një sërë përfitimesh për një fushatë, nga qasja në aftësi dhe dhuruesit e ardhshëm deri tek njohja e hershme e produkteve beta dhe ftesat për të marrë pjesë në programet pilot. Ne kemi filluar të kemi biseda diskrete me disa prej këtyre kompanive për të marrë një kuptim të përparësive të tyre për ciklin e ardhshëm, por do t’ju inkurajojmë, sa më shpejt që të jetë krijuar udhëheqja juaj teknologjike, të filloni diskutime më zyrtare”.

E mbani mend sloganin e Google “Mos u bëj i keq”? Epo, Google është i keq. Eshtë një nga donatorët më të mëdhenj të klasës politike paguese në lojëra, të paefektshme të Uashingtonit.

Kina porositi Eric Schmidt të Google për të krijuar një Sistem Kinez të Kredive Sociale që do të spiunojë dhe të censurojë një numër të madh të popullsisë së Kinës. Si përgjigje, punonjësit e Google publikuan deklaratën e mëposhtme: “Ne refuzojmë të ndërtojmë teknologji që ndihmojnë të fuqishmit të shtypin të prekurit, kudo që të jenë”. Ndërsa Schmidt përfaqësonte këtë Sistem të Kredive Shoqërore vetëm se ishte në fazën e zhvillimit dhe nuk do të përfundonte me vite, raportet e fundit pohojnë se kjo është një gënjeshtër totale dhe se sistemi i mashtrimit është plotësisht funksional.

“Ne e dimë se ku je. Ne e dimë se ku keni qenë. Ne mund të dimë pak a shumë për çfarë po mendoni”, ka thënë ish CEO i Google, Eric Schmidt.

Presidenti Obama takohej shpesh me Schmidt dhe Google kishte ndikim mbi administrimin dhe politikat e Obamës. Të dhënat e Shtëpisë së Bardhë tregojnë se midis 2009 deri në 2015, ndërsa Presidenti Obama ishte në zyrë, punonjësit e Google dhe njerzit e lidhur me të e vizituan Shtëpinë e Bardhë 427 herë.

Në vitin 2016, raportet e mediave sugjeruan që rezultatet e kërkimit të Google varrosnin lajme të këqija për Klinton dhe portretizuan Hillary në një dritë shumë më të favorshme se Trump. Schmidt u përgjigj: “Ne nuk kemi marrë një qëndrim në zgjedhjet presidenciale amerikane dhe as nuk pres që ne ta bëjmë”.

Përveç punës së Schmidt për strategjitë teknologjike të fushatës, ai gjithashtu financoi fshehtas një shitës të fushatës së Hillary Clinton. Në Tetor 2016, Goff beamed në një email që ai i dërgoi Klintonit: “Fjala e Schmidt do të eklipsonte lehtësisht operacionin teknologjik të çdo kundërshtari të Klintonit”.

Aksi i Mark Zuckerberg, COO i Facebook, Sheryl Sandberg, gjithashtu po punonte aktivisht me John Podesta, menaxherin e fushatës së Klinton, në fushatën e Klintonit. Politico raportoi se Sandberg ishte vënë në listën e ngushtë të Klintonit për t’u bërë Sekretari i Thesarit të SH.B.A.-së pasi Klinton fitoi, megjithëse Sandberg më vonë e mohoi atë.

Sidoqoftë, shpresat u ndërprenë kur bota u trondit nga humbja e papritur e Klintonit. Pse e sjell këtë? Epo, Google, Facebook dhe lugina e Siliconit kanë katër vjet për të përsosur një sistem që siguron që kandidati i tyre të fitojë dhe Trump do të humbasë. Eric Schmidt ka mësuar nga gabimet e tij në vitin 2016 dhe është shprehur ashpër kundër çdo gjëje që bën Trump. Schmidt nuk është i vetmi që dëshiron që Trump të largohet, kështu që vepron 98 përqind e luginën e Siliconit, që do të sigurojë që viti 2020 do të jetë ndryshe.

Njohuria është fuqi, dhe kushdo që kontrollon median, kontrollon rrjedhën e informacionit dhe zotëron fuqinë. Kjo është mënyra se si këto kompani të teknologjisë u përcaktuan për të arritur një qëllim të përbashkët: kontrollin e hartës tuaj njohëse. Nuk ka të bëjë me ato që janë thënë dhe debatuar, ka të bëjë me ato që janë varrosur dhe lënë jashtë.

Pse duket se censura digjitale e luginës së Silicon është e njëjta censurë dixhitale si në Kinë? E thjeshtë, është e njëjtë. Ndërsa Covid-19 shkatërron botën, tirania dixhitale po vret demokracinë ndërsa Kongresi amerikan rri në heshtje dhe le të ndodhë. Për të qenë e qartë, lugina e Siliconit ka nevojë për rregullim dhe ka nevojë për atë tani. Kongresi duhet të zgjohet./Gazetaimpakt/Rt/