Shqiperia

Moti, përgatituni për një fundjavë përvëluese, temperatura deri në 30 gradë

Prej ditësh Shqipëria është “pushtuar” nga temperatura të pazakonta për stinën, ndërsa pritet që në fundjavë të shkojnë deri në 30 gradë celcius.
Edhe pjesa më e madhe e Evropës po përjeton temperatura të larta deri në fund të muajit prill, kur në rajonin e Ballkanit temperaturat do të jenë 33 gradë celsius.

Meteoalb bën me dije se gjatë fundjavës zonat veriore të vendit do të kenë reshje shiu.

E premtja dhe fundjava do dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta duke sjellë edhe shira të përkohshëm.

Të premten shirat priten në zonat malore por gjatë natës edhe në Perëndim. Të shtunën pasdite priten shira në zonat Veriore dhe Lindore ndërsa e diela sjell shira të përkohshëm në zonat veriore të vendit.

Temperaturat e ajrit rriten me 2°C të premte; po ashtu rritje sjell edhe e shtuna ndërsa dita e diel do të ruajë vlera termike thuajse konstante (MIN/MAX: nga 9 në 32°C).