Bota

Muslimanët në SHBA dënojnë sulmin terrorist në Manhattan

Muslimanët amerikanë denoncuan sulmin terrorist të së martës në Manhatan, Nju Jork, ku u vranë së paku 8 vetë.

Në një deklaratë, Këshilli mbi Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), organizata më e madhe e të drejtave civile dhe avokimit të SHBA-ve në Shtetet e Bashkuara, tha:

“CAIR dënon sulmin e tmerrshëm dhe frikacak të sotëm në Manhattan dhe ofron ngushëllime të sinqerta për të dashurit e atyre që janë vrarë dhe të plagosur. ”

Meqë qëllimi i krimeve të tilla të tmerrshme është të ndajmë kombin tonë, është detyrë e amerikanëve të të gjitha besimeve dhe prejardhjeve që të pengojnë atë objektiv kriminal duke qëndruar të bashkuar përballë terrorit “.

Të paktën 8-të persona janë raportuar të vrarë dhe 11 të plagosur në sulmin e automjetit pranë memorialit të Qendrës Botërore të Tregtisë në Manhattan, New York City.

Policia e ka kapur shoferin, ai është në paraburgim dhe po heton sulmin si terrorizëm.

Gjashtë vetë u raportuan të vdekur në vendngjarje dhe dy të tjerë u shpallën të vdekur në spital, ndërsa 11 të tjerë u transportuan në spital me lëndime “serioze, por jo të rrezikshme për jetën”, tha komisioneri i NYPD James O’Neil për gazetarët.

James O’Neil tha se i dyshuari ishte një mashkull 29-vjeçar. Ai tha se personi kishte një armë paintball dhe një armë pellushi, duke i treguar ato njerëzve, njoftoi RT.

I dyshuari u shtrua në spital pasi u qëllua në stomak nga policia. I dyshuari kishte dalë nga makina e tij pas goditjes së një autobusi shkollor, me dy të rritur dhe dy fëmijë brenda. I dyshuari la automjetin duke ke shfaqur një armë zjarri imitim” dhe u qëllua nga oficerë të policisë para se të merrej në paraburgim.

I dyshuari u identifikua si një emigrant uzbek i quajtur Sayfullo Habibullaevic Saipov, 29 vjeç, i cili hyri në Shtetet e Bashkuara në vitin 2010.

Burimi : IQNA/ ML