Shqiperia

Mustafaj: Pse Ramës i duhet Basha dhe kush po e mbron kreun e PD

Albanian Foreign Minister Besnik Mustafaj speaks during an International Conference "The Final Status of Kosovo and the Security in the Balkan" in Tirana 21 October 2006. Mustafaj said that the status of the UN-administered province of Kosovo should be resolved in the end of the year, amid rumours that a decision on its status might be delayed. AFP PFOTO/GENT SHKULLAKU(Photo credit should read GENT SHKULLAKU/AFP/Getty Images)

Ish-ministri i jashtëm Besnik Mustafaj ka zgjeruar atë deklaratë që bëri mëngjesin e së hënës në një shkrim për gazetën e përditëshme “Panorama”.

Sipas Mustafajt, kryeministrit Rama i duhet që në krye të PD-së të vazhdojë të qëndrojë Lulzim Basha. Kjo sepse sipas Mustafajt, Rama kërkon që të ketë një opozitë që ta tërheqë për hunde.

“Tashmë e dimë se Edi Rama do një opozitë, të cilën ta tërheqë për hunde, për ta patur fasadë, siç bëri me Lulzim Bashën në marrëveshjen e fundit. Ne e kemi detyrë historike ta shmangim këtë mynxyrë” – shkruante Mustafaj në analizën e tij.

Mustafaj tha se prova që Rama kërkon të mbajë Bashën në krye të PD-së janë ata që po e mbrojnë kreun e opozitës pas humbjes. “Shikoni kush po e mbron sot Bashën” – tha Mustafaj duke iui referuar përgjigjes së botuesit të Mapo, Henri Çili i njohur për afërsinë me kryeministrin Rama.

“Miku im Besnik Mustafaj, në nxitim dhe panik të pazakonshëm, i kishte kërkuar që sot dorëheqjen Lulzim Bashës për rezultatin e dobët në zgjedhje. As që i dyshoj qëllimet e mira të këtij njeriu të mirë dhe me vlera në jetën publike, por jam kundër gjykimit thellësisht jopolitik të situatës, kontekstit dhe liderit Lulzim Basha. Po, është e vërtetë, Lulzim Basha nuk arriti ta sjellë në pushtet PD-në brenda një mandati opozitar, po kush nuk e dinte këtë. Vetëm budallenjtë!” – tha Çili në studion e Top Channel.

OPINIONE