Bota

NATO do të mbajë takim të jashtëzakonshëm për sulmin në Idlib

Pas kërkesës së Turqisë, NATO do të zhvillojë sot një takim të jashtëzakonshëm për sulmet ndaj ushtarëve turq në Idlib, në veriperëndim të Sirisë.

Të enjten vonë, të paktën 33 ushtarë turq ranë dëshmorë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën gjatë një sulmi ajror të forcave të regjimit të Asadit në zonën e de-eskalimit në Idlib.

“Sot, Këshilli i NATO-s do të mblidhet me kërkesën e Turqisë për t’u konsultuar në bazë të nenit 4 të Traktatit të Washingtonit për situatën në Siri”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në Twitter.

Në shtator 2018, Turqia dhe Rusia ranë dakord ta kthejnë Idlibin në një zonë të de-eskalimit në të cilën aktet e agresionit janë të ndaluara shprehimisht.

Por, më shumë se 1.300 civilë janë vrarë në sulmet e regjimit dhe forcave ruse në zonë që nga atëherë, pasi armëpushimi vazhdon të shkelet.

Zona e de-eskalimit aktualisht është vend strehimi i 4 milionë civilëve, përfshirë qindra mijëra të zhvendosur në vitet e fundit nga forcat e regjimit në të gjithë vendin e shkatërruar nga lufta.

Më shumë se 1.7 milionë sirianë kanë lëvizur afër kufirit turk për shkak të sulmeve intensive.

Që nga shpërthimi i luftës së përgjakshme civile në Siri në vitin 2011, Turqia ka pranuar rreth 3.7 milionë sirianë që ikën nga vendi i tyre, duke e bërë atë vendin me më shumë refugjatë të strehuar në botë./AA

OPINIONE