Bota Opinion

Ndërsa të gjithë sytë janë në Idlib të Sirisë, SHBA vazhdon të shkatërrojë Jemenin

Nga: Darius Shahtahmasebi

SHBA është e gatshme të mbrojë Sirinë nga një sulm brutal i nisur nga qeveria e vetë Sirisë dhe aleatët e saj, ose kështu dëshiron Uashingtoni që ju të besoni. Në sfond, Jemeni vazhdon të digjet në heshtje.

Më 3 shtator, ambasadori i SHBA në OKB, Nikki Haley, diplomat i shquar planifikoi një takim me titullin “Të gjithë sytë mbi veprimet e Asadit, Rusisë dhe Iranit në Idlib . “Kjo është e njëjta administratë e SHBA, e cila vetëm  lehtësoi bombardimin e një autobusi në Jemen, duke vrarë të paktën 40 fëmijë në proces.

Ndoshta, vetëm ndoshta, Nikki Haley duhet t’i kthejë sytë nga vetja e tij.

Nëse bota i drejtoi sytë drejt asaj që po ndodh në Jemen, ata do të dinin se Kombet e Bashkuara sapo kanë paralajmëruar  për një “kosto të pallogaritshme njerëzore” në vepra, pasi SHBA dhe aleatët e saj presin përpara me ofensivë për të rimarrë Qyteti portual jemenas nga rebelët Houthi.

Kjo është e drejtë. SHBA-të, që tani po hidhen në dëshpërim për abuzimet e të drejtave të njeriut dhe sulmet kimike që ende nuk kanë ndodhur në Siri, po përkrahin një ofensivë të madhe që do të çonte në një krizë humanitare me përmasa monumentale.
Jemeni, një vend tashmë thellësisht në krizë, mbështetet në portin e Hodeidës për të paktën 70 për qind të ndihmës humanitare. Prandaj, ka kuptim nga një perspektivë humanitare që ta kthejë vendndodhjen e saj në një zonë të madhe lufte, a kam të drejtë?

Pakica e vogël e njerëzve që janë të prirur të kujdesen për Jemenin e pafajshëm, nuk duhet të shqetësohen. Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vetëm këtë javë ka vërtetuar se koalicioni i udhëhequr nga Saudite po merr hapa të mjaftueshëm për të mbrojtur civilët. Sipas Pompeo, për vendet e Gjirit janë “ndërmarrë veprime të demonstrueshme për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit të civilëve”.

“Ata po ndërmarrin hapa, sipas qeverisë amerikane dhe kësaj administrate, në drejtimin e duhur,” tha zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert, në një konferencë, sipas Reuters . “Ne i shohim ata duke ndërmarrë hapa. A është e përsosur? Jo, absolutisht jo. A i shohim ata duke bërë atë që munden për të zbutur viktimat civile? Absolutisht ne bëjmë. ”

Falënderoj Perëndinë, u shqetësova për një sekondë. Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi i mbështetur nga SHBA mund të vrasë fëmijët sikur të ishin milingona, por po ndërmarrin hapa për të zbutur numrin e fëmijëve që po vrasin në të njëjtën kohë.

Një memo prej shtatë faqesh dërguar Kongresit dhe  marrë nga Intercept konfirmoi më tej mendimin e Pompeo-s, si memoja e quajtur Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe “partnerë të fortë kundër terrorizmit”. Asnjëherë mos u shqetësoni se vetëm muajin e kaluar, Associated Press  raportoi SHBA dhe aleatët e saj ishin duke rekrutuar luftëtarët e Al-Kaidës për t’u bashkuar me koalicionin.
Oops.

Ndërsa administrata Trump po merr një luftë të tmerrshme dhe të përgjakshme, e vërteta e çështjes është se kjo luftë nuk filloi nën Donald Trump. Lufta në Jemen, kombi më i varfër në botën arabe, duke u bërë shpejt kriza më e keqe humanitare në botë, ishte nisur nga askush tjetër përveç vetë Barak Obamas.

Por pse filloi kjo luftë dhe pse SHBA-të vazhduan ta mbështesin atë?

Në një intervistë me Aron Matën, Rob Malley, Presidenti i Grupit Ndërkombëtar të Krizave dhe ish Ndihmësi i Posaçëm i Presidentit Obama, dha një vështrim shqetësues se kush në të vërtetë vendos mbi politikën e jashtme të SHBA.

Sipas Malley:

“Për të provuar të kuptoj se çfarë ka qenë administrata e Obamës dhe unë jam përpjekur, për ta shpjeguar atë vetë, për të provuar të kuptojmë se si kemi arritur aty ku ndodhemi, të mos harrojmë kohën kur ishim në mes të këtyre negociatave me Iranin, duke u përpjekur për të arritur një marrëveshje bërthamore e cila ishte jashtëzakonisht e papëlqyeshme me aleatët tanë tradicionalë në rajon, nga Izraeli në Arabinë Saudite deri te Emiratet e Bashkuara Arabe dhe të tjerët. Sauditët erdhën tek ne dhe thanë se po ndërhynin në Jemen, për të sulmuar Houthët që kishin rrëzuar qeverinë legjitime të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht në atë kohë. Dhe ata kërkuan ndihmën tonë … ”

“Kështu që në njërën anë kishte një numër zërash që shprehnin shqetësim për këtë. Por nga ana tjetër, shumë njerëz thoshin se marrëdhënia me Arabinë Saudite është pothuajse në pikën e thyer. Ata besonin se do të tradhtonim besimin e tyre për një numër arsyesh. Por, negociatat mbi marrëveshjen e Iranit ishte një prej tyre. Duhet ta mbrojmë atë marrëveshje dhe të sigurohemi që mund ta bëjmë atë, sepse nëse nuk kemi pasur ndonjë marrëveshje, ekziston rreziku i një lufte me Iranin. Dhe kështu mendoj se vendimi u mor në fund nga Presidenti Obama për të thënë se do të jemi pjesë e kësaj lufte … ”
Vetëm një laureatë e çmimit të paqes mund të tërhiqet nga një gjë e tillë. Kostoja njerëzore e luftës në Jemen nuk është asgjë e pakuptueshme.

Më 8 tetor 2016, një bombardim ajror synonte një funeral të mbushur me njerëz në Sana’a, kryeqyteti i Jemenit, pas së cilës u përshkrua si një “liqen i gjakut”. Sipas OKB-së, më shumë se 140 jemenas u vranë dhe të paktën 525 të tjerë u plagosën.

Deri më sot, koalicioni i udhëhequr nga Sauditi i SHBA ka goditur mbi 100 spitale , si dhe partitë e dasmës, kampet e refugjatëve, kamionët e ushqimit , fabrikat, rrugët e transportit, tokat bujqësore,  zonat e banimit  dhe shkollat. Po, ti e lexon këtë të drejtë. Jemeni, me vetëm 2.8 për qind të tokës së saj që kultivohet, është vënë në shënjestër në mënyrë aktive nga koalicioni i mbështetur nga SHBA.

Para se të futet në kaos, Jemeni tashmë ishte i varur  nga importet për 90 për qind të ushqimeve të saj kryesore dhe pothuajse të gjitha lëndët djegëse dhe furnizimet mjekësore. Duke lënë mënjanë masën masive të dhunës që ka miratuar koalicioni i mbështetur nga SHBA, pjesa tjetër e popullsisë së Jemenit vuan për shkak të bllokadës së imponuar nga Sauditi, e cila ka vënë gjysmën e popullsisë në rrezik urie. Sipas OKB-së, mbi 462,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç vuajnë nga kequshqyerja e rëndë akute.

Kjo është bërë plotësisht në qëllim. Në fund të gushtit të këtij viti, Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman, kërcënoi se do të vazhdonte të synonte gratë dhe fëmijët në Jemen dhe thuhet se ai donte “të linte një ndikim të madh në vetëdijen e gjeneratave të Jemenit”.

“Ne duam që fëmijët, gratë dhe madje edhe burrat e tyre të dridhen kurdoherë që përmendet emri i Arabisë Saudite”,  tha princi i kurorës.

Ideja, e përparuar nga Pompeo dhe grupet e tij në Departamentin e Shtetit, se koalicioni ka ndërmarrë hapa për të shmangur viktimat civile është marrëzi e plotë. Ndërsa Neë York Times pranoi haptazi:

“Problemi i parë ishte aftësia e pilotëve sauditë, të cilët ishin të papërvojë në misionet fluturuese mbi Jemen dhe të frikësuar nga zjarri armiqësor. Si rezultat, ata fluturuan në lartësi të larta për të shmangur kërcënimin nga poshtë. Por fluturimi i lartë reduktoi gjithashtu saktësinë e bombardimeve të tyre dhe rritjen e viktimave civile, “thanë zyrtarët amerikanë.

“Këshilltarët amerikanë sugjeruan se si pilotët mund të fluturojnë me siguri, mes taktikave të tjera. Por sulmet ajrore ende zbarkuan në tregje, shtëpi, spitale, fabrika dhe porte, dhe janë përgjegjës për 3,000 vdekje civile gjatë luftës njëvjeçare, sipas Kombeve të Bashkuara “.

Përveç furnizimit me armë të miliarda dollarëve në mbretërinë saudite, personeli i SH.B.A.-së siguron ndihmë dërrmuese për koalicionin e udhëhequr nga Sauditet për të ndihmuar në uljen në gjunjë të Jemenit, duke siguruar listat e objektivave, duke furnizuar me karburant aeroplanët, drejtimin e misioneve të inteligjencës, etj.

Nëse Donald Trump është aq i shqetësuar me migrantët dhe refugjatët, ndoshta ai duhet të ndalojë krijimin e tyre. Nëse ai kujdeset me të vërtetë për “Amerikën e parë” dhe e bën Amerikën sërish të madhe, ndoshta nuk është mënyra për të shkuar. Ekspertët ligjorë kanë  paralajmëruar tashmë qeverinë amerikane se pjesëmarrja e saj në këto sulme mund t’i bëjë ata një luftë të ashpër në listën e gjerë të Arabisë Saudite të krimeve të luftës. Ky paralajmërim ka rënë plotësisht në veshë të shurdhër dhe nuk ka ndihmuar aspak në pengimin e administratës së Trump nga vazhdimi i disa prej politikave më të këqija të Barak Obamës; dhe madje tani SHBA vazhdon të strehojë koalicionin e udhëhequr nga Saudite në mënyrë që të vazhdojë politikat e saj të etura për gjak.

Mos bëni asnjë gabim, nëse SHBA nxorri mbështetjen e saj për Arabinë Saudite, vuajtja e Jemenit mund të  ndalet nesër.

Megjithatë, kujdesuni për Asadin; Kam dëgjuar se ai ishte gati për të rimarrë një qytet sirian nga një degë e  Al Kaidës . Mos harroni Al-Kaidën, grupi famëkeq terrorist që SHBA pretendoi se ishte organizatori pas sulmeve të 11 shtatorit. Me sa duket, e gjithë qeveria amerikane nuk e bën këtë, pasi ajo bashkohet  me Al-Kaidën në vetëm rreth çdo fushë beteje që ka rëndësi.

Ndërkohë, Jemeni i zakonshëm vazhdon  të vuajë . Nëse mund ta përthithni gjithë këtë dhe ende besoni se SHBA është vërtet e shqetësuar për abuzimet e të drejtave të njeriut në vende si Siria, atëherë ndoshta ju e meritoni atë që do të vijë më pas.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt