Shqiperia

Ndërtimi i 500 shtëpive për të prekurit nga tërmeti, Meta pret në takim ministrin turk: Të forcojmë kapacitetin e Emergjencave

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot në një takim ministrin e Mjedisit dhe Urbanizimit të Turqisë, Murat Kurum.

Presidenti Meta i shprehu mirënjohjen e thellë për ndihmën e menjëhershme që qeveria turke i ofroi Shqipërisë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019.

Kreu i Shtetit e falenderoi gjithashtu edhe për angazhimin e Turqisë dhe Presidentit Recep Tayyip Erdogan për ndërtimin e 500 apartamenteve të banimit për të prekurit nga tërmeti në zonën e Kurbinit.

Presidenti Meta theksoi rëndësinë e bashkëpunimit me Turqinë, me qëllim forcimin e kapaciteteve të Emergjencave Civile në vendin tonë./balkanweb/