Bota

Pas ujgurëve është radha jonë

Protestuesit pro-demokracisë në Hong Kong u mblodhën në solidaritet me Ujgurët e Kinës këtë të dielë në një veprim që mundësi të zemërojë Pekinin pasi ata e krahasuan gjendjen e tyre me atë të pakicës së shtypur muslimane.

Tubimi u prish kur Policia Speciale ndërhyri duke i zhvendosur pasi disa protestues hoqën një flamur kinez nga një ndërtesë e afërt e qeverisë.

Kina është përballur me kritika nga ndërkombëtarët për dënimin e një milion ujgurëve dhe pakicave të tjera etnike kryesisht myslimane në kampe internimi në rajonin veriperëndimor të Xinjiang.

Shfaqja e një mbikëqyrjeje të madhe dhe sistemi burgjesh që tani po mbulohet shumë në Xinjiang është parë nga afër në Hong Kong i cili është duke u konfliktuar prej gjashtë muaj protestash të mëdha dhe nganjëherë të dhunshme kundër sundimit të Pekinit.

Thirrjet dhe flamujt pro-ujgurë janë bërë të zakonshme në marshimet e Hong Kongut, por tubimi i së dielës ishte i pari që u kushtua posaçërisht çështjes ujgure.

Rreth 1.000 njerëz u mblodhën në një shesh afër portit të qytetit duke dëgjuar fjalime që paralajmëronin se goditja e Partisë Komuniste Kineze në Xinjiang një ditë mund të përsëritej edhe në Hong Kong.

“Ne nuk do t’i harrojmë ata që ndajnë një qëllim të përbashkët me ne, luftën tonë për liri dhe demokraci dhe zemërimin kundër Partisë Komuniste Kineze”, bërtiti një folës përmes altoparlantit duke iu drejtuar turmës.

Shumë nga ata që morën pjesë në protestë mbanin në duar flamuj të “Turkistanit Lindor”, që shumë separatistë ujgurë përdorin për Xinjiang, e cila ka një gjysmëhënë të bardhë në një sfond blu.

Të tjerët mbanin në fytyrë maska blu me flamurin e Turkestanit Lindor mbi të.

Kina drejton Hong Kongun në një model “një vend, dy sisteme” i cili lejon liritë kryesore të qendrës financiare që në këtë territor u janë mohuar njerëzve.

Ejani 2047 – 50 vjet pasi Britania e ktheu qytetin përsëri – marrëveshja përfundon.

Shumë njerëz në Hong Kong kanë frikë se një Kinë gjithnjë e më shumë pretenduese po i gërryen ato liri, veçanërisht që kur Xi Jinping u bë president.

Shumë njerëz në tubimin e së dielës thanë se ndjenin se një qeveri e stilit kontinentale është në prag.

“Qeveria kineze po bën një kontroll të frikshëm, ata nuk mund të qëndrojnë në asnjë mendim me të cilin nuk pajtohen”, i tha AFP-së Katherine, një protestuese dhe një shërbyese civile tek të njëzetat, përpara se policia të hynte brenda.

“Në Xinjiang ata po bëjnë atë që po bëjnë sepse ata kanë fuqinë ta bëjnë këtë. Kur ta marrin Hong Kongun, ata do të bëjnë të njëjtën gjë”, shtoi ajo.

Kina përfundoi një sulm gjithëpërfshirës ndaj ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane pas një seri sulmesh vdekjeprurëse nga militantët.

Ajo shpërthen kundër çdo kritike ndaj politikave të saj në Xinjiang dhe paralajmëron kundër kritikës së huaj.

Pekini fillimisht mohoi ekzistencën e kampeve të Xinjiang, por tani thotë se ato janë “qendra të formimit profesional” të domosdoshme për të luftuar terrorizmin.

Pak vende muslimane e kanë kritikuar hapur Kinën duke pasur parasysh ndikimin ekonomik të madh të saj.

Por numri i profileve që po flasin për ujgurët po rritet gjithnjë e më shumë.

Mesfushori i Arsenalit Mesut Ozil, një gjerman me origjinë turke, kritikoi veprimet e Kinës javën e kaluar dhe heshtjen e komunitetit musliman, por që nga ajo kohë ai ka rënë pre e një seri sulmesh nga Pekini./Gazetaimpakt/msn/

OPINIONE