Bota

“Ne patëm durim deri dje”, tha Erdogan duke urdhëruar ngrirjen e pasurive të SHBA-ve

Nga: Murat Kula

Presidenti turk ka urdhëruar një ngrirje të pasurive të Sekretarëve të Drejtësisë dhe të Brendshëm të SHBA si një përgjigje të fshehtë për sanksionet që Uashingtoni i imponoi Ankarasë. Tani durimi i Turqisë është i mbaruar, tha Erdogan.

Turqia do të ngrijë pasuritë e Sekretarëve të Drejtësisë (DJ) dhe të Brendshëm, tha të shtunën Presidenti Rexhep Tajip Erdogan. Njoftimi vjen pasi Uashingtoni goditi aleatin e tij të NATO-s me sanksione që synonin ministrin turk të drejtësisë Abdulhamit Gul dhe ministrin e brendshëm turk Sulejman Soylu, për ndalimin e pastorit amerikan Andrew Brunson.

“Hapi i fundit i ndërmarrë nga SHBA-të në incidentin e Pastor Brunson në Izmir nuk ishte i përshtatshëm për një partner strategjik,” u zotua Erdogan, siç citohet nga përditshmja Hurriyet. Amerikanët kanë demonstruar “një mungesë respekti serioz” ndaj Turqisë dhe kjo nuk do të mbetet pa përgjigje.
“Ne kemi treguar durim deri mbrëmjen e djeshme. Sot po i udhëzoj miqtë e mi që ne do të ngrijm pasuritë e Sekretarëve amerikanë të Drejtësisë dhe të Brendshëm në Turqi, “tha ai. Detajet e lëvizjes janë ende të paqarta, por kuptohet si një përgjigje e fortë për sanksionet amerikane .
Administrata amerikane tregon se “ata nuk e njohin kombin turk” nëse Turqia do të “marrë një hap prapa duke përdorur gjuhën kërcënuese dhe sanksionet absurde”, vazhdoi Presidenti.

Pastori Brunson, qytetar amerikan dhe banor turk për më shumë se dy dekada është arrestuar për terrorizëm dhe akuza për spiunazh, si pjesë e hetimit të Ankarasë në grushtin ushtarak të dështuar të vitit 2016. Ai po përballet me 35 vjet burgim.
Sipas administratës Trump, Gul dhe Soylu, dy zyrtarët turq të synuar nga sanksionet “luajtën rol udhëheqës në organizatat përgjegjëse për arrestimin dhe ndalimin” e Brunson, tha në një deklaratë Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huajve të SHBA-ve (OFAC).

Thesari akuzoi ministrat për “zbatimin e abuzimeve serioze të të drejtave të njeriut të Turqisë”. Të gjitha pronat e tyre që bien nën juridiksionin e SH.B.A.-së janë ngrirë, dhe qytetarët amerikanë gjithashtu janë të ndaluar të angazhohen në transaksione me ta.
Debati i zjarrtë midis aleatëve të NATO-s SHBA dhe Turqi u përshkallëzuan në prag të çështjes Brunson, por të dy palët tashmë janë angazhuar në një mosmarrëveshje rreth blerjes së Ankarasë nga sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 të prodhuara nga Rusia. Gjatë shpatullës, të dy palët shfaqën kërcënime.

Erdogan, i cili ka qenë kritik për Shtetet e Bashkuara, paralajmëroi më parë Uashingtonin për humbjen e një “aleati të fortë dhe të sinqertë” nëse administrata amerikane vazhdon me presione.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt

OPINIONE