Opinion

Në Plazh 2017

Kapiteni i nëndetëses amerikane thotë: “Ne të gjithë do të vdesim një ditë, disa më shpejt dhe disa më vonë. Problemi ka qenë gjithmonë që ju nuk jeni të përgatitur, sepse nuk e dini kur do të vijë. E pra, tani ne e dimë dhe nuk mund të bëjmë asgjë në lidhje me të.”

Ai thotë se deri në shtator do të ketë vdekur. Do të duhet rreth një javë për të vdekur, edhe pse askush nuk mund të jetë i sigurt. Kafshët jetojnë më gjatë.

Lufta kishte përfunduar prej një muaji. Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina ishin protagonistët. Nuk është e qartë nëse ajo ishte nisur aksidentalisht apo nga një gabim. Nuk pati fitues. Hemisfera veriore është e kontaminuar dhe e pajetë tani.

Një re radioaktiviteti po lëviz në jug drejt Australisë dhe Zelandës së Re, Afrikës Jugore dhe Amerikës së Jugut. Deri në shtator, qytetet dhe fshatrat e fundit do të dorëzohen.

Ashtu si në veri, shumica e ndërtesave do të mbeten të paprekura, disa të ndriçuara nga rrymat e fundit të energjisë elektrike.

Kështu merr fund bota,
Jo me zhurmë, por me pëshpëritje

Këto rreshta nga poema Njeriu i Uritur e T.S. Eliot shfaqen në fillim të romanit Në Plazh të Nevil Shute, që më mbushi sytë me lot. Përfundimet në kapak thonin të njëjtën gjë.

Botuar në vitin 1957, në kulmin e Luftës së Ftohtë, kur shumë shkrimtarë ishin të heshtur ose të përulur, kjo është një kryevepër. Në fillim gjuha sugjeron një relikë elegante; por sërish asgjë që kam lexuar për luftën bërthamore nuk është aq e palëkundur në paralajmërimin e saj. Asnjë libër nuk është më urgjent.

Disa lexues do të kujtojnë filmin bardhë e zi të Hollivudit me Gregory Peck si komandant i Marinës së SHBA-së që çon nëndetësen e tij në Australi për të pritur fantazmën e heshtur, pa formë, që do linte e fundit botën e gjallë.

E kam lexuar Në plazh për herë të parë dje, duke e përfunduar atë menjëherë pasi Kongresi amerikan miratoi një ligj që i hapi luftë ekonomike Rusisë, fuqisë bërthamore të dytë më vdekjeprurëse në botë. Nuk kishte asnjë justifikim për këtë votim të çmendur, përveç premtimit të plaçkitjes.

“Sanksionet” synojnë edhe Evropën, kryesisht Gjermaninë, e cila varet nga gazi natyror rus dhe nga kompanitë evropiane që bëjnë biznes të ligjshëm me Rusinë. Gjatë debatit në Capitol Hill, senatorët më të guximshëm nuk lanë dyshim se embargoja ishte projektuar për të detyruar Evropën të importonte gaz të shtrenjtë amerikan.

Qëllimi i tyre kryesor duket të jetë lufta – lufta e vërtetë. Një provokim kaq ekstrem nuk mund të sugjerojë diçka tjetër. Ata duket se po e kërkojnë atë, edhe pse amerikanët nuk e kanë idenë se çfarë është lufta. Lufta Civile e vitit 1861-1865 ishte e fundit në territorin e tyre. Lufta është ajo që Shtetet e Bashkuara i bëjnë të tjerëve.

Si kombi i vetëm që ka përdorur armë bërthamore kundër qenieve njerëzore, ata kanë shkatërruar shumë qeveri, shumë prej të cilave demokratike, dhe kanë rrënuar shoqëri të tëra – miliona vdekje në Irak ishin vetëm një pjesë e masakrës në Indo-Kinë, të cilën Presidenti Reagan e quajti “një kauzë fisnike”, dhe Presidenti Obama e ripërmendi si tragjedia e një “populli të jashtëzakonshëm”. Ai nuk po i referohej Vietnamezëve.

Duke xhiruar vitin e kaluar në Memorialin e Linkolnit në Uashington, dëgjova një udhëzues të Shërbimit të Parkut Kombëtar që u jepte leksion një grupi adoleshentësh të rinj të dërguar nga shkolla. “Dëgjoni,” tha ai. “Ne kemi humbur 58.000 ushtarë të rinj në Vietnam, dhe ata vdiqën duke mbrojtur lirinë tuaj”.

Me një përpjekje, dhe e vërteta u përmbys. Asnjë liri nuk u mbrojt. Liria u shkatërrua. Një vend u pushtua dhe miliona njerëz u vranë, u gjymtuan, u shpronësuan, u helmuan; 60,000 pushtues morën jetën e tyre. Dëgjoni, vërtetë.

Në çdo brez kryhet një lobotomi. Faktet fshihen. Historia hiqet dhe zëvendësohet me atë që revista Time e quan “një dhuratë e përjetshme”. Harold Pinter e përshkroi këtë si “manipulim të pushtetit në mbarë botën, duke u maskuar si një forcë për të mirën universale, një akt hipnoze i shkëlqyer, madje i mprehtë dhe shumë i suksesshëm, (që tregon) se nuk ka ndodhur kurrë. Asgjë nuk ka ndodhur kurrë. Edhe ndërkoë që ndodhte, kjo nuk po ndodhte. Nuk kishte rëndësi. Nuk kishte asnjë interes.”

Ata që e quajnë veten liberalë ose “e majta”, janë pjesëmarrës të etur në këtë manipulim dhe trushpëlarje, i cili sot kthehet me një emër: Trump.

Trumpi është i çmendur, një fashist, një palaço i Rusisë. Ai është gjithashtu një dhuratë për “trutë liberalë të formuar në formaldehidin e politikës së identitetit,” shkroi Luciana Bohne. Fiksimi me Trump njeriun – jo me Trumpin si një simptomë dhe karikaturë e një sistemi të qëndrueshëm – përbën një rrezik të madh për të gjithë ne.

Ndërkohë që ndjekin axhendat e tyre anti-ruse, mediat narciste siç është Washington Post, BBC dhe Guardian e shtypin thelbin e historisë më të rëndësishme politike të kohës sonë, ndërsa nxisin luftë në një shkallë që nuk e kam parë në jetën time.

Më 3 gusht, The Guardian përsëriti pallavrën që rusët komplotuan me Trumpin (duke kujtuar njollosjen e Xhon Kenedit si një “agjent sovjetik”), për të vazhduar në faqen 16 se Presidenti i Shteteve të Bashkuara u detyrua të nënshkruante një projekt-ligj të Kongresit që deklaronte luftë ekonomike ndaj Rusisë.

Ndryshe nga çdo nënshkrim tjetër i Trumpit, kjo është kryer në fshehtësi virtuale dhe e bashkangjitur me një paralajmërim nga vetë Trumpi se ishte “në mënyrë të qartë jokushtetuese”.

Një grusht shteti kundër njeriut në Shtëpinë e Bardhë është në proçes. Kjo jo është për shkak se ai është një qenie e urryer njerëzore, por sepse ai vazhdimisht e ka bërë të qartë se nuk dëshiron luftë me Rusinë.

Ky pragmatizëm është anatema e menaxherëve të “sigurisë kombëtare” që ruajnë një sistem të bazuar në luftë, mbikëqyrje, armatim, kërcënime dhe kapitalizëm ekstrem. Martin Luther King i quajti ata “ofruesit më të mëdhenj të dhunës në botë sot”.

Ata kanë rrethuar Rusinë dhe Kinën me raketa dhe një arsenal bërthamor. Ata kanë përdorur neonazistët për të instaluar një regjim të paqëndrueshëm dhe agresiv në “kufirin” e Rusisë – mënyra përmes së cilës pushtoi edhe Hitleri, duke shkaktuar vdekjen e 27 milionë njerëzve. Qëllimi i tyre është të shkatërrojnë Federatën Moderne Ruse.

Në përgjigje, “partneriteti” është një fjalë e përdorur vazhdimisht nga Vladimir Putin – me sa duket çdo gjë që mund të ndalojë një lëvizje ungjillore për luftë nga Shtetet e Bashkuara. Mosbesimi në Rusinë mund të jetë kthyer tashmë në frikë, dhe ndoshta në një rezolutë të caktuar. Rusët pothuajse me siguri kanë kundërsulme bërthamore. Stërvitjet e bastisjes ajrore nuk janë të rralla. Historia u thotë atyre të përgatiten.

Kërcënimi është i njëkohshëm. Rusia është e para, Kina është e ardhshmja. SHBA-ja sapo ka përfunduar një stërvitje të madhe ushtarake me Australi, të njohur si Talisman Saber. Ata testuan një bllokadë të Ngushticës së Malakas dhe Detit të Kinës Jugore, përmes të cilit kalojnë linjat ekonomike të Kinës.

Admirali që komandonte flotën e Paqësorit të Shteteve të Bashkuara tha se “nëse i kërkohej,” ai do ta sulmonte Kinën. Fakti që ai e thotë një gjë të tillë publikisht në atmosferën aktuale, fillon t’i japë jetë trillimit të Nevil Shute.

Asnjë nga këto nuk konsiderohet lajm. Asnjë lidhje nuk është bërë, ndërkohë që rikujtohet gjakderdhja e Passchendaele e një shekulli më parë. Raportimi i sinqertë nuk është më i mirëpritur në shumicën e mediave. Llafazanët, të njohur si ekspertë, dominojnë: redaktorët janë infotamentë ose menaxherë të linjës së partisë. Ata gazetarë që nuk pajtohen nxirren jashtë.

Urgjenca ka shumë precedentë. Në filmin tim Lufta e Ardhshme në Kinë, John Bordne, një anëtar i një ekuipazhi raketash të Forcës Ajrore Amerikane me bazë në Okinaëa, Japoni, përshkruan se si në vitin 1962 – gjatë krizës së raketave kubane – atij dhe kolegëve të tij iu thuhej të nisnin të gjitha raketat nga kapanonet e tyre.

Raketat bërthamore synonin si Kinën ashtu edhe Rusinë. Një oficer i ri e vuri këtë në dyshim dhe urdhri përfundimisht u shfuqizua – por vetëm pasi ata ishin armatosur me revolverë shërbimi dhe ishin urdhëruar të godisnin të tjerët në një ekuipazh raketash nëse nuk “rrinin urtë”.

Në kulmin e Luftës së Ftohtë, histeria antikomuniste në Shtetet e Bashkuara ishte e tillë që zyrtarët amerikanë, të cilët ishin me biznes zyrtar në Kinë, u akuzuan për tradhëti dhe u shkarkuan. Në vitin 1957 – viti kur Shute shkroi Në Plazh – asnjë zyrtar në Departamentin e Shtetit nuk mund të fliste gjuhën e kombit më të populluar në botë. Folësit e kinezçes u mbytën në kritika, të cilat tani janë bërë jehonë në projekt-ligjin e Kongresit që sapo ka kaluar, që synon Rusinë.

Projektligji ishte me dy parti. Nuk ka dallim thelbësor midis demokratëve dhe republikanëve. Termat “majtas” dhe “djathtas” janë të pakuptimta. Shumica e luftërave modernë të Amerikës nuk u nisën nga konservatorët, por nga demokratët liberalë.

Kur Obama la zyrën, ai kryesoi një rekord prej shtatë luftërash, duke përfshirë luftën më të gjatë të Amerikës dhe një fushatë të pashembullt të vrasjeve jashtëgjyqësore nga dronet.

Në vitin e tij të fundit, sipas një studimi të Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, Obama, “luftëtari ngurrues liberal”, ka lëshuar 26.171 bomba në ditë – tre bomba çdo orë. Duke u zotuar për të ndihmuar botën që të shpëtonte nga armët bërthamore, Laureati i Nobelit për Paqe krijoi më shumë mbushje bërthamore se çdo president që nga Lufta e Ftohtë.

Trumpi është një frikacak në krahasim me të. Ishte Obama – me sekretaren e tij të shtetit, Hillari Klinton, në krahun e tij – që shkatërroi Libinë si një shtet modern dhe nisi dyndjen njerëzore në Europë. Në shtëpi, grupet e emigracionit e njihnin atë si “kryedeportuesi”.

Një nga veprimet e fundit të Obamës si president ishte nënshkrimi i një projekt-ligji që i dha një rekord prej 618 miliardë dollarësh Pentagonit, duke reflektuar ngritjen e militarizmit fashist në qeverisjen e Shteteve të Bashkuara. Trumpi e ka miratuar këtë.

I fshehur deri në detaje ishte krijimi i një ‘Qendre për Analizën dhe Përgjigjen e Informacionit’. Kjo është një ministri e së vërtetës. Ajo është e ngarkuar me sigurimin e një “narrative zyrtare të fakteve”, që do të na përgatisë për mundësinë reale të luftës bërthamore – nëse e lejojmë atë.

John Pilger

/ © Gazeta Impakt

OPINIONE