Opinion

Ne pyetem politikanet kanadeze pse merren me nje grup kultistesh iraniane

Nga: Shenaz Kermalli

Ajo dukej si një skenë nga Shërbëtorja Tale. Dy flamuj vezullues të projektuar në ekranet e mëdha prapa një politikani ndërsa iu drejtua një mbledhje masive, të shoqëruar nga gra të veshura me shamitë e kuqe identike dhe mbulesat bardh e zi.

Por kjo nuk ishte Republika e Galaadit: ishte Shqipëria rurale, flamujt ishin kanadezë, dhe politikani – ish-kryeministri Stephen Harper – u drejtohej burrave dhe grave iraniane, së bashku me dijetarët nga të paktën 10 vende të ndryshme.

“Unë jam i kënaqur që jam sot këtu sepse për disa arsye në këtë moment në botë ekzistojnë disa gjëra më të rëndësishme sesa ajo që ju po ndiqni, e drejta e popullit të Iranit për të ndryshuar qeverinë e tyre dhe e drejta e tyre për ta bërë atë përmes lirisë dhe fuqisë së votimit, ” deklaroi me zë të lartë dhe u duartrokit muajin e kaluar Harper.

Harper ishte duke folur në një takim të organizuar nga Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit, të cilin grupi i mendimit Korporata RAND i financuar nga qeveria amerikane e përshkruan si “të kontrolluar ekskluzivisht” nga Mojahedin-e-Khalq (MEK).

E veçantë siç mund të dukej për shikuesit kanadezë, nuk ishte një e panjohur por shumë figura politike kanadeze. Për gati një dekadë, parlamentarët liberalë dhe konservatorë kanë marrë pjesë në takime ose kanë folur në ngjarje të lidhura me MEK, siç bëri Harper.

Grupi iranian i opozitës synon të zëvendësojë teokracinë e Iranit me një qeveri laike, demokratike dhe perëndimore. Më parë u rendit si një qenje terroriste në Kanada, përpara se qeveria e Harper-it të hiqte grupin nga lista në 2012, pasi Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e bënë këtë. Ajo ka hequr dorë prej kohësh nga dhuna politike.

Tani MEK punon ngushtësisht me njerëz të fuqishëm në Shtëpinë e Bardhë, përfshirë Këshilltarin e Sigurimit Kombëtar të SHBA, John Bolton. Por MEK është përshkruar gjithashtu edhe me terma të tjerë. RAND, për shembull, e përshkroi MEK në 2009 si zotëruese të “shumë prej karakteristikave tipike të një kulti.”

Karakteristika të tilla që përfshijnë “kontrollin autoritar, konfiskimin e pasurive, kontrollin seksual (përfshirë divorcin e detyrueshëm dhe beqarinë), izolimin emocional, etj. punë e detyruar, privim nga gjumi, abuzim fizik dhe mundësi të kufizuara për dalje ”. Kohët e fundit, raportet investigative të botuara nga The Intercept, transmetuesi britanik Channel 4 dhe Al Jazeera në anglisht e kanë përshkruar MEK si “troll fermat” ku anëtarët krijojnë mijëra llogari joautentike në baza ditore dhe promovojnë hashtage dhe publikime në twitter, duke synuar këdo që favorizon diplomacinë me Iranin. Human Rights Watch ka raportuar se udhëheqësit e MEK i detyrojnë njerëzit të bëjnë rrëfime të pavërteta.

Në 2006, National Post publikoi një raport të gjerë për një familje kanadeze që u përfshi në grup. Dhe në vitin 2003, Neda Hassani, një studente 26-vjeçare e Universitetit Carleton, u bë dëshmore për MEK kur ajo i vuri zjarrin vehtes përpara ambasadës franceze në Londër për të protestuar kundër arrestimit të drejtuesit të saj nga policia në Francë. “Ata ndihmojnë në krijimin e iluzionit të legjitimitetit”.

Video dhe dokumentet në internet tregojnë se disa parlamentarë aktualë kanë marrë pjesë në funksionet e MEK ose fjalimet e dhëna, duke përfshirë senatorin konservator Linda Frum, deputetin konservator Michael Cooper, deputetin konservator Candice Bergen, deputetin Liberal Judy Sgro dhe deputetin Liberal Michael Levitt. Po ashtu, së bashku me Harperin, ish-politikanë të tjerë kanë bashkëvepruar me MEK vitet e fundit, përfshirë ish-ministrin e punëve të jashtme Harper John Baird, ish deputetin konservator Paul Forseth, ish-ministrin Liberal të drejtësisë dhe avokatin e përgjithshëm Irwin Cotler dhe David Kilgour,një ish-prokuror publik dhe deputet.

Fakti që ish- politikanët dhe ata të tanishëm kanadezë marrin pjesë në ngjarjet e MEK është thellësisht problematike, argumenton Stephanie Carvin, e cila ka punuar si analiste e sigurisë kombëtare me qeverinë e Kanadasë në kohën kur MEK ishte një entitet i konsideruar si terrorist. Politikanët që marrin pjesë në ngjarjet e MEK “ndihmojnë në krijimin e iluzionit të legjitimitetit”, tha Carvin, e cila tani është asistente profesoreshë e marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Carleton e cila shton se kjo “Krijon gjithashtu perceptimin e ndikimit”. National Observer kërkoi një koment nga figurat politike kanadeze që janë angazhuar drejtpërdrejt me MEK në vitet e fundit. 

Nga ata që u kontaktuan, Frum, Cooper, drejtori i politikave të Cotler dhe Kilgour u përgjigjën.  Në emailet e dërguara grupeve Liberale dhe Konservatore, duke i pyetur nëse ishin të kënaqur me deputetët që morën pjesë në ngjarjet e MEK, ata nuk u përgjigjën. Sylvain Leclerc, një zëdhënës për marrëdhëniet për mediat i çështjeve globale në Kanada tha: “Kanada ndjek nga afër veprimtarinë politike në lidhje me Iranin. Kanada mbështet aktivitetin politik të lirë, gjithëpërfshirës dhe paqësor dhe dënon me forcë dhunën në të gjitha format e saj.

“Shahram Golestaneh, një aktivist iraniano-kanadez që është përshkruar si “udhëheqësi” i MEK në Kanada, fillimisht ra dakord për një intervistë me email me 15 korrik, por më pas, më 16 korrik nuk iu përgjigj asnjë pyetjeje.

Këto pyetje kishin të bënin me rolin e tij në MEK ose grupet e lidhura me të, Miqtë Kanadezë të një Irani Demokratik ose të Shoqatës Demokratike të Iranit, a kanë një adresë në Otava ku mbështetet programi dhe videot e MEK, si dhe cilat janë objektivat e saj dhe cilët politikanë kanadezë kanë pasur rol në propagandimin e saj. Pyetjet shtesë për Golestaneh në 22 korrik dhe 1 gusht gjithashtu nuk morën asnjë përgjigje. Më 23 korrik dhe 31 korrik, përpjekjet e mëtejshme për të kontaktuar disa zëdhënës të tjerë për organizatën përmes faqes së tyre të internetit dhe llogarive të mediave sociale mbetën pa përgjigje.

“Angazhimi nuk eshte miratuar ‘ Në vitin 2017, Frum dhe Cotler u fotografuan së bashku në një takim të organizuar nga Miqtë Kanadezë të një Irani Demokratik. Frum dhe Cotler kanë mohuar kategorikisht çdo lidhje ose mbështetje të MEK. Në këtë ngjarje, në të cilën morën pjesë edhe delegacione të tjera, Frum mbajti një fjalim, me titullin udhëtimi i “heronj të vërtetë” të botuar në faqen e saj të internetit.  Kur u kontaktua nga National Observer, Frum ktheu me email këtë përgjigjë: “Unë nuk jam e lidhur me asnjë grup lobimi. Unë besoj se është e rëndësishme të qëndrosh i pavarur “.

“Unë kurrë nuk kam marrë pjesë në ngjarje në mbështetje të MEK,” shtoi ajo. “A e mbështes ndryshimin e regjimit iranian? Po. A e mbështes apo aprovoj MEK ose ndonjë parti apo grup tjetër specifik të opozitës? Jo … Unë kurrë nuk kam shprehur mbështetje për asgjë tjetër përveç lirisë dhe të drejtave të njeriut në Iran.”

Kur u pyet për të shpjeguar provat fotografike dhe miratimin të Golestaneh, Frum tha: “Takimi për të cilën po pyet nuk ishte në mbështetje të MEK.”

Në një email të veçantë, ajo shkroi, “A jeni një gazetare apo një aktiviste e regjimit iranian? Bazuar në linjën tuaj të pyetjes, mosgatishmëria tuaj për të marrë sqarime të përsëritura, unë mendoj se është regjimi që po formëson pikëpamjet tuaja.”  Në Twitter, Frum ka bashkëvepruar me @heshmatalavi, një llogari që supozohet se i përket një gazetari me emrin “Heshmat Alavi” i cili ka botuar shumë artikuj mendimesh mbi Iranin. Një raport nga Intercept muajin e kaluar ka zbuluar se “Alavi” ishte në fakt një person i i pavërtetë i menaxhuar nga një treshe e anëtarëve të MEK.

Kur u pyet se pse ajo ndjek llogari të identifikuara se i përkasin MEK dhe a ka ndonjë koment për gjetjet e Intercept, Frum u përgjigj: “Angazhimi” në mediat sociale nuk është i njëjtë me miratimin. “Një delegacion i kalibërit tëlartë  Në një video të postuar nga një llogari në Twitter të lidhur me MEK vitin e kaluar, Michael Cooper, kritiku konservator i drejtësisë dhe deputet për Shën Albert — Edmonton, është treguar i hapur duke shprehur solidaritetin e tij me njerëzit e Iranit që “çdo ditë rrezikojnë jetën e tyre duke u ngritur në këmbë për lirinë, demokracinë, shtetin e ligjit dhe për t’i dhënë fund regjimit brutal teokratik.”

Në një intervistë telefonike, Cooper tha që ai për herë të fundit  mori pjesë në takimin veror të MEK në 2016 dhe se ai nuk ka qenë në gjendje të shkojë përsëri për arsye planifikimi. Ai është tërhequr nga marrja pjesë në ngjarjet e tyre, tha ai, sepse Irani është “eksportuesi më i madh i terrorizmit dhe forca më e madhe destabilizuese në Lindjen e Mesme”.

“Ajo që ka qenë interesante në vitin e kaluar është se demonstratat (protestat në rrugë 2017-18) që janë zhvilluar në të gjithë zonat e vendit që dikur besohej se ishin kështjella të regjimit … është inkurajuese të shihet.”  Disa të larguar të MEK me qendër në Shqipëri, Kanada dhe Belgjikë i thanë National Observer se njësia e internetit e MEK ishte aktive gjatë këtyre protestave publike për inflacionin, papunësinë dhe pabarazinë.

Kur u pyetë se çfarë mendoi për praktikat “e kultit” të MEK-ut, Cooper tha: “ato janë një lëvizje midis shumë të tjerëve që kërkojnë t’i japin fund regjimit iranian.”  “Ajo që do të gjeni është se tubimi i tyre në Paris, në të vërtetë është një delegacion i kalibrit të lartë të liderëve botërorë, përfshirë Howard Dean,” tha ai. Dekan është ish kryetari i Komitetit Kombëtar Demokratik të Sh.B.A. “Unë mbështes përpjekjet e tyre së bashku me të gjitha përpjekjet e kundërshtarëve iranianë për të parë fundin e regjimit.”

Një “mesazh paqeje dhe drejtësie”

Cotler është themeluesi dhe kryetari i “Raoul Wallenberg” Qendrës për të Drejtat e Njeriut në Montreal, një profesor i njohur i ligjit në Universitetin McGill dhe një avokat për të drejtat e njeriut. Fotografitë dhe video tregojnë Cotler që shfaqet në takime për Miqtë Kanadezë të një Irani Demokratik dhe Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit. Drejtori i politikave të Cotler, Brandon Silver, tha se Cotler nuk i ka ofruar mbështetje ose miratim MEK-së, dhe “paraqitja ose të folurit në një vend nuk do të nënkuptonte miratimin e mikut, përmbajtja dhe natyra e këtij angazhimi është ajo që do të ishte më e rëndësishme”. “Në të vërtetë, Profesor Cotler në të kaluarën më ka treguar mua se ai nuk do ta kishte problem të fliste në një takim të drejtuar nga autoritetet iraniane, për sa kohë që do të ishte një mundësi që do t’i lejonte të fliste në emër të atyre të burgosurve, të torturuar padrejtësisht dhe të vrarëve për të ndarë mesazhin e tij për paqe dhe drejtësi për njerëzit dhe publikun e Iranit”, shtoi ai. Anëtarët e Nënkomitetit Parlamentar Kanadez për të Drejtat e Njeriut Ndërkombëtar ftojnë dëshmitarët të nxjerrin në pah shtypjen e brendshme dhe abuzimet e të drejtave të bëra nga qeveria e Iranit. Në vitin 2014, udhëheqësi i MEK, Maryam Rajavi ishte i ftuar të dëshmonte në Otava.

Cotler ka bashkë-sponsorizuar Javën e Përgjegjësisë së Iranit që nga fillimi i saj në 2012, por personalisht mohon miratimin e ndonjë prej dëshmitarëve të ftuar.

Luftëtarët “elastikë” të lirisë 

Nga të gjithë ish-deputetët që janë angazhuar me MEK vitet e fundit, David Kilgour duket se është ndër më të përfshirët direkt. Një deputet në pension dhe ish avokat, Kilgour aktualisht është si bashkëkryesues i miqve kanadezë të një Irani Demokratik, për të cilin ai tha se “nuk ka anëtarësim apo buxhet”. “Ne e mbështesim zonjën Rajavi”, tha Kilgour për National Observer. “Kam lexuar për të, e kam takuar, kam biseduar me të … gjithçka që ajo dëshiron qëndron në planin e saj prej 10 pikësh, nuk ka armë bërthamore për Iranin, barazinë për burrat dhe gratë, demokracinë, të gjitha këto gjëra me sa duket ju, unë dhe të gjithë të tjerët kërkojnë nga bota demokratike. “

Kur u pyet për ndonjë komente në raportet e fundit të mediave që detajojnë praktikat e tij kulturore, Kilgour tha se ai nuk kishte parë prova të kontrollit autoritar ose punë të detyruar gjatë vizitave të organizuara së fundmi të delegacionit politik në një kompleks të MEK, në Camp Ashraf në Irak.

“Unë kam qenë një prokuror publik për 10 vjet dhe shpresojse askush nuk është më sesa unë në kundërshtim me llojin e gjërave për të cilat po flisni,” tha ai.  Në shënimet që ai përgatiti dhe publikoi në internet për një transmetim ndërkombëtar të MEK mbajtur në Qendrën e Komunitetit Sandy Hill në Otava Dhjetorin e kaluar, Kilgour citon shumë nga Struan Stevenson, një ish anëtar Skocez i Parlamentit Evropian. “Unë besoj se Struan Stevenson është një njeri plotësisht i ndershëm që përpiqet të shkruajë vetëm atë që di dhe beson të jetë e vërtetë,” tha ai.

Rrëfimi i Stevenson tregon se si kompleksi i ri është ndërtuar nga “luftëtarët e zellshëm dhe rezistentë të lirisë” në “një qytet të vogël, me dyqane, klinika, ambiente sportive, kuzhina, furra buke, blloqe konvikti, salla takimesh, zyra dhe studiot. Ai tha që burrat dhe gratë e MEK janë të lirë të vijnë dhe të shkojnë ashtu siç dëshirojnë dhe gazetarët, politikanët, avokatët dhe tregjet që njerëzit vizitojnë shpesh.  Kilgour sugjeroi që National Observer të fliste me bashkëkryetarin e tij, Golestaneh, të cilin e përshkroi si “udhëheqësin” e MEK në Kanada.

Zero mbështetje brenda Iranit Thomas Junau, një ish-analist i Departamentit të Mbrojtjes i cili tani jep mësime në çështjet ndërkombëtare në Universitetin e Otavës, kundërshton me forcë përfshirjen e Kilgour në MEK. Kjo është absolutisht e pakuptimtë. Dhe në shumicën e rasteve ata (politikanët që e mbështesin ose merren me të) e dinë që faktikisht është plotësisht e pasaktë … ajo nuk ka asnjë mbështetje brenda Iranit “, tha ai. Të qenurit e MEK një “kult” është një fakt që pranohet në mënyrë uniforme midis vëzhguesve jo-partizanë që nuk kanë mbrojtje në këtë lojë, argumentoi ai.

“Është një grup brutal, i egër, i korruptuar që drejtohet në një mënyrë krejtësisht diktatoriale nga udhëheqësi i saj”, tha ai. “Mbështetja e MEK si opozitë demokratike nuk ka kuptim kur nuk është një lëvizje demokratike,” shtoi Junau, duke deklaruar se ai nuk e sheh atë si një aktor serioz nëse Republika Islamike e Iranit bie ndonjëherë. “Mbështetja e tij nuk është vetëm e pakuptimtë, por seriozisht është kundër produktive.”

Marrëdhëniet Kanada-Iran aktualisht kanë mosmarrëveshje. Qeveria e mëparshme konservatore e Harper ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin, mbylli ambasadën e saj në Teheran dhe nxori diplomatët iranianë nga Kanadaja. Qeveria aktuale Liberale në 2015 ka bërë fushatë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike, por nuk ka qenë në gjendje ta bëjë këtë.

Stéphane Shank, një menaxher i marrëdhënieve me median nga Zyra e Këshillit të Pavarësisë, tha se qeveria ka ndërmarrë “hapat e nevojshëm për të kuptuar kërcënimet e mundshme për institucionet tona demokratike, nga vijnë dhe si mund të ndikojnë në proceset tona zgjedhore.” 

“Politika e jashtme e Kanadasë zhvillohet në mënyrë të pavarur, e bazuar në një qasje të bazuar në prova, dhe mbi të gjitha, është përqendruar në pasqyrimin dhe avancimin e interesave dhe vlerave kanadeze.” 

Nuk dihet nëse ndonjë politikan kanadez është paguar, për të marrë pjesë në konferenca të lidhura me MEK jashtë shtetit, megjithëse shumë defektorë që flisnin me National Observer pretenduan se ata pothuajse me siguri janë paguar. 

“Ata janë organizatorë të manipulimit, “thotë Reza Sadeghi, një mbrojtës i cili 30 vjet më parë punonte në seksionin e mbledhjes së fondeve të MEK nga Kanadaja. 

“Maryam Rajavi gjithmonë fliste për miliona dollarë që a paguan politikanëve për t’i mbështetur. Shumë dhurata përbëheshin nga qilima ari ose persianë, por kryesisht ishin të holla”./gazetaimpakt/nationalobserver/

Etiketa