Bota

Nëse Arabia Saudite hyn në luftë me Iranin…

“Arabia Saudite do të shembet në rast të një konfrontimi ushtarak me Iranin”, tha një zyrtar saudit në një intervistë me mediat angleze.

Ambasadori i Arabisë Saudite në Londër, Khaled bin Sultan al-Saud, tha ndër të tjera se sulmi turk kundër Sirisë do të jetë një “katastrofë” për rajonin. “Në rast të një konfrontimi ushtarak me Iranin, Arabia Saudite do të pësojë një humbje të konsiderueshme. Madje do të shembet. Kështu që unë u bëj thirrje të dy palëve të sillen me maturi, “tha ai. Khaled bin Sulltan al-Saud tha që ofensiva turke do të shkaktonte kaos. “Gjëja e fundit që na nevojitet në rajon është kaosi i ri,” tha ai. Ai shtoi: “Vendimi i Donald Trump për tërheqjen e trupave të tij nga Siria na ka preokupuar. Duket se postimet e Trump bazohen në vendime që mund të merren në një kohë ose në një tjetër. Tërheqja e SHBA nga Siria zvogëlon në masë të madhe besimin që kemi tek amerikanët “. Khaled bin Sulltan al-Saud tha se Arabia Saudite ka nevojë për mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për të siguruar qëndrueshmërinë e saj. “Është mirë për të gjithë që Amerika na mbështet, sepse çdo sulm ndaj Arabisë Saudite do të shkaktojë një rritje të çmimeve të naftës. Nëse Arabia Saudite sëmuret, të gjithë do të sëmuren gjithashtu “. Kryeministri pakistanez Imran Khan, i cili udhëtoi për në Teheran të dielën, pritet të martën në Riad si pjesë e përpjekjeve të tij “për të rivendosur paqen dhe stabilitetin në rajon dhe për të ndërmjetësuar midis Teheranit dhe Riadit”. “Fakti që Irani dhe Arabia Saudite kërkojnë të zgjidhin dallimet e tyre në mënyrë paqësore është shumë pozitiv dhe Pakistani dëshiron të luajë një rol pozitiv në këtë drejtim. Por Shtetet e Bashkuara nuk janë të interesuar për një pajtim Irano-Saudit “, thonë analistët pakistanezë. /PT