Bota

Netanyahu planifikon fluturime të drejtpërdrejta për në Mekë përpara zgjedhjeve

Dy javë para zgjedhjeve të ardhshme në Izrael, Kryeministri Benjamin Netanyahu premtoi në një postim në Facebook se do të zbatonte fluturime të drejtpërdrejta nga Tel Aviv për në Mekë, në Arabinë Saudite, i cili u fshi pak momente pasi u publikua në internet. Shkruar në arabisht dhe hebraisht, Netanyahu tha, “Ne po punojmë për të prezantuar fluturime të drejtpërdrejta nga Tel Aviv për në Mekë për përfitimet e haxhilerëve muslimanë që synojnë të kryejnë haxhin,” sipas një raporti të Maariv.

Veprimi i tij u pa si një mënyrë për të fituar votat e arabëve përpara zgjedhjeve. Izraeli është shtëpia e 9 milion njerëzve, një në pesë prej të cilëve është arab, duke përfshirë myslimanë, të krishterë dhe Druze. Ata prej kohësh janë ankuar se trajtohen si qytetarë të klasit të dytë.

Politikani izraelit arabo-musliman dhe udhëheqësi i Lëvizjes Arabe për Ndryshim përplasi Netanyahu, duke përshkruar postimin në Facebook si një “Bibi-gënjeshtër”. “A ka ndonjë gjë më keqardhëse sesa Netanyahu që përpiqet të fitojë votat arabe me gënjeshtrën për të ndihmuar pelegrinët?” pyeti ai, siç raportohet nga Jeruzalem Post.

Izraeli do të zhvillojë zgjedhjet më 2 mars, votimet e treta në më pak se një vit. Ashtu si zgjedhjet e mëparshme në prill dhe shtator, votimi i ardhshëm shihet kryesisht si një referendum personal për Netanyahun. Zgjedhjet e mëparshme përfunduan pa fitues, me Partinë Likud të Netanyahu dhe rivalin Blu dhe Bardhë, të udhëhequr nga ish-shefi ushtarak Benny Gantz, të paaftë për të siguruar shumicën parlamentare. Sondazhet dhe opinionet kanë parashikuar një rezultat të ngjashëm edhe në zgjedhjet e treta. Për më tepër, gjyqi i tij penal që do të fillojë më 17 Mars ka tronditur shtrirjen përfundimtare të një fushate zgjedhore kundërshtuese dhe dëmtoi shpresat e liderit izraelit për krijimin e një qeverie të re pas votimeve.

Normalizimi izraelito-saudit

Muajin e kaluar, Izraeli zyrtarisht u dha qytetarëve të saj të drejtën për të udhëtuar në Arabinë Saudite për vizita fetare dhe biznesi, në lëvizjen e fundit të ngrohjes së lidhjeve midis dy shteteve. Njoftimi i ministrisë së brendshme do të ketë ndikim të kufizuar praktik, pasi izraelitët kishin udhëtuar më parë në Arabinë Saudite përmes vendeve të treta, veçanërisht Jordania. Por Izraeli kurrë nuk kishte dhënë miratimin zyrtar për një udhëtim të tillë si nga hebrenjtë, ashtu dhe nga myslimanët izraelitët. Nuk ka asnjë shenjë për një ndryshim të politikës përkatëse nga pala Saudite, por muajt e fundit ka pasur gjeste që tregojnë për ngrohjen e lidhjeve midis Izraelit dhe shteteve të Gjirit.

Ashtu si me SH.B.A., Netanyahu ka filluar një iniciativë për të zhvilluar marrëdhënie pozitive me vendet e Gjirit, veçanërisht me Arabinë Saudite, pasi Princi i Kurorës Mohamed bin Salman është i njohur për qëndrimet e tij të buta ndaj Izraelit. Shqetësimet e zakonshme për Iranin shihen gjerësisht si arsye që kanë nxitur lidhjet fillestare midis Izraelit dhe disa shteteve arabe, veçanërisht ato të Gjirit. Arabia Saudite beson se Irani jep fonde për grupe të caktuara në Jemen, si dhe në Siri dhe Irak, ndërsa Izraeli pretendon se Irani dhe përfaqësuesit e tij ose grupet mbështetëse, si Hezbollah, janë kërcënime ekzistenciale për tokën e tij. Ata pajtohen që Irani duhet të ndalet, dhe fuqia e tij duhet të frenohet me çdo çmim./Gazetaimpakt/ dailysabah/

OPINIONE